Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drastycznie podwyższyli czynsze na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Krawiec i kosmetyczka mają płacić trzy razy więcej!

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Ponad 20 lat temu wózkarnie w wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa przeznaczono na lokale użytkowe. Wynajmują je osoby, świadczące drobne usługi krawieckie, naprawy RTV, prowadzące gabinety kosmetyczne, fryzjerskie czy stomatologiczne. Z tych usług korzystają głównie mieszkańcy osiedla.
Ponad 20 lat temu wózkarnie w wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa przeznaczono na lokale użytkowe. Wynajmują je osoby, świadczące drobne usługi krawieckie, naprawy RTV, prowadzące gabinety kosmetyczne, fryzjerskie czy stomatologiczne. Z tych usług korzystają głównie mieszkańcy osiedla. Łukasz Gdak
Spółdzielcza rada osiedla Zwycięstwa w Poznaniu drastycznie podwyższyła czynsze niektórym najemcom lokali użytkowych. – Mam płacić trzy razy więcej – mówi pani Kasia (imię zmienione na prośbę zainteresowanej). – Nowa stawka miesięczna za pomieszczenie o powierzchni nieco ponad 20-metrów wynosi 1500 złotych.

Tuż przed Wigilią część najemców lokali użytkowym na os. Zwycięstwa dostała informację o wyższych stawkach czynszowych. Do 29 grudnia mieli się opowiedzieć, czy przyjmują te warunki. Jak twierdzą zainteresowani, nowe stawki są nie do przyjęcia. – Będę musiała zrezygnować i zamknąć zakład – twierdzi pani Kasia.

Jan Marciniak, prezes Poznańskiej Spółdzielni Winogrady wyjaśnia, że o stawkach czynszu zgodnie ze statutem decydują rady osiedli. – Podwyżka dotyczy 12 lokali, mieszczących się w pomieszczeniach po dawnych wózkarniach, które znajdują się w budynkach wysokich na osiedlu Zwycięstwa – tłumaczy Marciniak. – Rada osiedla podniosła czynsz z 13 złotych za metr kwadratowy na 37 złotych.

Bunt branży fitness. Firmy walczą o przetrwanie:

Marciniak dodaje, że w tych lokalach świadczone są usługi krawieckie, kosmetyczne, stomatologiczne czy też można dokonać napraw RTV. – Okres pandemii to nie czas i miejsce, by skokowo podnosić ceny – uważa Marciniak. – Złożyłem wniosek do rady nadzorczej o zawieszenie decyzji o podwyżkach, aby rada osiedla mogła jeszcze raz przedyskutować ten temat.

Zdaniem prezesa, do każdego lokalu trzeba podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj świadczonych usług.

– W ubiegłym roku zamknęli nas w najlepszych miesiącach, potem ludzie wyjechali na wakacje, a po powrocie bali się przychodzić. Liczba klientów dramatycznie spadła – mówi jeden z najemców. I dodaje: – Gdy ponad 20 lat temu przejmowaliśmy te lokale, musieliśmy w ich przystosowanie zainwestować po 50-60 tysięcy.

500 zł z programu Rodzina 500 plus dostaje każdy rodzic, bez względu na dochód rodziny, na każde niepełnoletnie dziecko. Są jednak od tego wyjątki. Kiedy 500 plus nie dostaniemy? Kto nie dostanie 500 plus? Wyjaśniamy poszczególne przypadki

Sprawdź, którzy rodzice nie dostaną 500 plus --->

500 plus nie dla wszystkich! Kto nie dostanie 500 plus? Sprawdź!

Pani Maria, seniorka z os. Zwycięstwa, która sprawą zainteresowała „Głos”, obawia się, że wysokie czynsze przegonią z osiedla małe zakłady usługowe. – Teraz za zabieg leczniczy płacę 50 złotych, podczas gdy w innych gabinetach kosmetycznych kosztuje on 140, a nawet 200 złotych. Nie stać mnie na to – mówi pani Maria.

Jarosław Ast, przewodniczący spółdzielczej rady osiedla Zwycięstwa twierdzi, że nie słyszał o specjalnych zniżkach na usługi dla mieszkańców tego osiedla. Dlaczego zdecydowano się na tak wysokie podwyżki? – Byliśmy zdumieni, że 10 najemców, którzy od 9-20 lat wynajmują od spółdzielni lokale, nie miało podwyżek – mówi Ast. – To wyjątkowa niegospodarność, porażające, biorąc pod uwagę wszystkie te lata.

Najemcy twierdzą, że co roku mieli podwyżki czynszu, ale nie tak duże. Ast odpowiada, że jedynie o wskaźnik GUS. – Trudno nam odnieść się do wyliczeń na poszczególne lokale, najemcy nie przedstawili nam swoich argumentów, nie powiedzieli, ilu klientów stracili przez COVID-19 – mówi Ast.

Jednak na pytanie, czy najemcy zostali zaproszeni na posiedzenie poświęcone czynszom, odpowiada, że w czasie pandemii nie ma takiej możliwości. – Rada osiedla działa na rzecz i dla dobra mieszkańców – podkreśla Ast. – Jeszcze raz zweryfikujemy czynsze. Tak długo będziemy rozmawiać aż osiągniemy kompromis.

Pan Henryk z os. Zwycięstwa przypomina, że już dwa lokale stoją puste i czekają na najemców. – Chętnych brak – mówi. – Jak wyniosą się ci, którzy pozostali, to koszt utrzymania pustostanów spadnie na nas, mieszkańców.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto