Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga ofiara świńskiej grypy. W Poznaniu bez niepokoju

Alicja Lehmann, Michał Nicpoń
Na oddziale zakaźnym szpitala im. Strusia w Poznaniu nie ma obecnie żadnego chorego z potwierdzonym zakażeniem wirusem A/H1N1
Na oddziale zakaźnym szpitala im. Strusia w Poznaniu nie ma obecnie żadnego chorego z potwierdzonym zakażeniem wirusem A/H1N1 G. Dembiński
W Wielkopolsce zmarła druga osoba, chora na świńską grypę. To znowu pacjent z Piły. Mężczyzna cierpiał na inne przewlekłe choroby. W Poznaniu i powiecie poznańskim potwierdzono dotychczas 27 przypadków świńskiej grypy. Stan pacjentów nie budzi jednak niepokoju.

Do tej pory w województwie potwierdzono 53 przypadki grypy A/H1N1. Dwoje pacjentów zmarło. Oboje w szpitalu specjalistycznym w Pile. Przypomnijmy, że w poniedziałek zmarła 50-letnia pacjentka, która została przyjęta na oddział w stanie średnio ciężkim. Hospitalizowana była przez dwa tygodnie. Nie udało się jej uratować z powodu zapalenia płuc i sepsy. We wtorek natomiast zmarł 56-letni mężczyzna. Do szpitala przyjęty został 22 stycznia. Wcześniej przebywał na oddziale opieki paliatywnej w pilskiej prywatnej klinice Ars Medical.

- Pacjent trafił już do nas w bardzo ciężkim stanie - mówi Beata Nowak-Krupińska, ordynator oddziału intensywnej terapii w pilskim szpitalu. - Miał bardzo wiele innych schorzeń.

Tej zimy pilski szpital przyjął już sześć osób zarażonych wirusem A/H1N1. Na oddziale intensywnej terapii przebywa obecnie dwójka chorych z wirusem świńskiej grypy. Stan dwóch innych pacjentów poprawił się i zostali przeniesieni na oddział wewnętrzny.

W Poznaniu i powiecie poznańskim potwierdzono dotychczas 27 przypadków świńskiej grypy. Stan pacjentów nie budzi jednak niepokoju. Na oddziale zakaźnym szpitala im. Strusia w Poznaniu nie ma obecnie żadnego chorego z potwierdzonym zakażeniem wirusem A/H1N1. Pacjenci, którzy trafili do szpitala w połowie stycznia, opuścili już oddział.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do końca ubiegłego tygodnia odnotowano w całej Polsce 52 tys. przypadków chorób grypopodobnych. Nie wszystkie przypadki są badane laboratoryjnie, w związku z tym GIS szacuje, że około połowa przypadków to grypa, w dominującej części - "zwykła". GIS ocenia, że zbliżamy się do szczytu zachorowań, który nastąpi pod koniec lutego. W ubiegłym roku w szczycie zanotowano ponad 100 tys. zachorowań.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto