MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Druga z pięciu uchwalona

BAKO
Uchwalona ustawa precyzuje procedury kontroli handlem żywymi zwierzętami oraz produktami  wytwarzanymi ze zwierząt Fot. B. Tajl
Uchwalona ustawa precyzuje procedury kontroli handlem żywymi zwierzętami oraz produktami wytwarzanymi ze zwierząt Fot. B. Tajl
Sejm uchwalił w minioną środę ustawę o kontroli weterynaryjnej w handlu. Zacznie ona obowiązywać od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku.

Sejm uchwalił w minioną środę ustawę o kontroli weterynaryjnej w handlu. Zacznie ona obowiązywać od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku.

- Ustawa kumuluje wszystkie dotychczasowe dyrektywy unijne w zakresie zdrowia wszystkich zwierząt żywych, z których będą wytwarzane produkty na rynek wspólnotowy, począwszy od bydła, trzody chlewnej po futerkowe - mówi Andrzej Rudy, z-ca dyrektora Głównego Lekarza Weterynarii. - Z drugiej strony, ustawa precyzuje procedury kontroli tych produktów.

Uchwalona stawa nie stanowi modyfikacji obecnej ustawy weterynaryjnej. - Rząd i Sejm stanęły na stanowisku, że obecnej ustawy weterynaryjnej nie sposób nowelizować - mówi A. Rudy. - W jej miejsce powstanie pakiet 5 nowych ustaw.
Unia Europejska wytknęła Polsce ostatnio opóźnienia w zakresie dostosowywania prawa weterynaryjnego do unijnego. Faktycznie z pięciu ustaw, które razem mają stworzyć system kontroli weterynaryjnej, uchwalono na razie dwie: o kontroli weterynaryjnej w handlu (tę ze środy) i wcześniej o weterynaryjnej kontroli granicznej.

- Trzy pozostałe są przedmiotem intensywnych prac parlamentarnych - mówi Lesław Szabłoński, Wojewódzki lekarz Weterynarii. - Projekt ustawy o zdrowiu zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych jest już w sejmowej Komisji Rolnictwa. W najbliższym czasie do Komisji mają trafić projekty ustaw: o inspekcji weterynaryjnej oraz o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa.

Brak uregulowań w zakresie weterynarii może spowodować zablokowanie importu zwierząt i produktów zwierzęcych przez Unię. Uchwalona w środę ustawa określa m.in., że handel nimi między krajami UE może odbywać się, jeśli podlega on kontrolom weterynaryjnym. Zwierzęta i produkty muszą być oznakowane zgodnie z przepisami UE i zarejestrowane w sposób, który pozwala zidentyfikować miejsce ich pochodzenia. Podczas transportu zwierzęta muszą mieć świadectwo zdrowia, wystawione przez lekarza weterynarii w miejscu wysyłki, określające, że są one zdrowe i wolne od chorób umieszczonych na unijnej liście OIE. Zgodnie z ustawą, powiatowy lekarz weterynarii może przeprowadzić kontrole podczas transportu, a także w miejscu przeznaczenia. Jeśli kontrola wykaże choroby zakaźne, kieruje zwierzę i produkt do stacji kwarantanny lub na ubój i do utylizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto