Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druk to pieniądze

BAKO
opr. P. Tomaszewski
opr. P. Tomaszewski
Dopłaty bezpośrednie, które po przyjęciu przez Polskę tzw. systemu uproszczonego zwane są płatnościami obszarowymi, będą wypłacane najwcześniej w grudniu.

Dopłaty bezpośrednie, które po przyjęciu przez Polskę tzw. systemu uproszczonego zwane są płatnościami obszarowymi, będą wypłacane najwcześniej w grudniu. Ale żeby je w ogóle dostać, trzeba po nie sięgnąć, czyli złożyć wniosek. Minister rolnictwa zatwierdził w ubiegłym tygodniu wzór wniosku.

- Druki wniosków są już w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - mówi Zofia Szalczyk, dyrektor Oddziału Terenowego ARiMR w Poznaniu.

Odliczanie dni

Wniosek należy złożyć w biurze powiatowym Agencji właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy od 15 kwietnia do 15 czerwca. Można później - do 9 lipca br., ale spowoduje to zmniejszenie kwoty płatności o 1 procent za każdy dzień roboczy spóźnienia po 15 czerwca.

Według Mieczysława Stępniaka, kierownika biura w Lesznie, krótki, dwumiesięczny termin nie jest problemem.

- Wnioski o wpis do ewidencji producentów są załatwiane z dnia na dzień - mówi M. Stępniak. - Jednego dnia rolnik przynosi wniosek, a drugiego wysyłamy mu pismo z numerem ewidencyjnym. Tak samo załatwimy wnioski o płatności.
Uzyskanie numeru w ewidencji producentów jest warunkiem wystąpienia nie tylko o płatności obszarowe, ale także o pomoc z wszelkich funduszy unijnych. Wniosek o wpis do ewidencji należy złożyć nie później niż 21 dni przed złożeniem wniosku o płatności obszarowe.

Ile za hektar

Płatności obszarowe otrzymają rolnicy i podmioty, prowadzące działalność rolniczą, którzy posiadają co najmniej 1 hektar gruntów rolnych. Powierzchnia ta musi składać się z działek rolnych nie mniejszych niż 0,1 ha, przy czym za działkę uważa się obszar, na którym prowadzona jest jedna uprawa. Grunty muszą być utrzymane w dobrej kulturze rolnej. Pole nie może być np. siedliskiem chwastów, ale nie może być także wypalane.

- Agencja będzie kontrolować działki, jeżeli stwierdzi ślady wypalania, rolnik dopłat nie otrzyma - wyjaśnia dr
Szalczyk.

,,Posiadanie’’ oznacza różne formy własności, także dzierżawę i użyczenie. Jednak najważniejsze jest odzwierciedlenie we wniosku stanu faktycznego i na temat własności, działek i upraw.

Kwoty dopłat będą ustalane co roku w euro.

- Za każdy hektar rolnik otrzyma 45 euro - w zależności od kursu będzie to około 200 zł - mówi Dariusz Mamiński z Biura rzecznika prasowego Ministerstwa Rolnictwa. Druga część to płatności uzupełniające do upraw chmielu, tytoniu, ziemniaków na skrobię i innych roślin, które każdego roku określi Rada Ministrów.

Nic o nas bez nas...

Rolnicy otrzymają za rok 2004 tylko 25 proc. dopłat obowiązujących w obecnych krajach Unii. W latach 2005 i 2006 ma to być odpowiednio 30 i 35 procent. W taki samym stopniu mają być wypłacane polskim rolnikom dopłaty, które Unia ustaliła latem ubr. w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej - dla producentów m.in. roślin energetycznych. Polska oprotestowała tę decyzję twierdząc, że stopniowe dopłaty powinny dotyczyć tylko tych upraw, które zostały określone w Traktacie Akcesyjnym.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto