Dwa wieżowce zasłonią galerię Posnania? Budżet Poznania na tym zyska, bo działki przy rondzie Rataje należą do miasta

Artykuł sponsorowany
Działki w sąsiedztwie ronda Rataje przed galerią Posnania należą do miasta. Na tym terenie mogą powstać wysokie budynki. Dzięki temu oraz świetnej lokalizacji poznańskie władze liczą, że sprzedając te nieruchomości zarobią ok. 35 mln zł. Na zmianach wprowadzonych w planie miejscowym skorzystają również właściciele sąsiednich terenów. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Dużym zmianom może ulec teren przed galerią Posnania. To prawdopodobne, że w przyszłości znajdą się na nim dwa wysokościowce – 64-metrowy i 100-metrowy. Tymczasem aleja Komedy, która znajdowałaby się pomiędzy nimi, pełniłaby rolę swego rodzaju bramy, która prowadziłaby do nowej dzielnicy.

- Podniesienie zabudowy jest korzystne – uważa Elżbieta Janus, dyrektor MPU. I dodaje, że od wielu lat ten teren był przewidziany pod inwestycje, miał stanowić centrum Rataj.

Wysokie budynki sankcjonuje plan miejscowy, który w tym tygodniu przyjęli radni. Obejmuje od obszar ograniczony ulicami Warczygłowy, Pleszewską, Krzywoustego, Jana Pawła II i rondem Rataje. Na tym terenie będzie mogła pojawić się tylko zabudowa usługowa, ale jej wysokość (poza wspomnianymi wieżowcami) nie może przekraczać 25 metrów.

Urbaniści zadbali też o zieleń. Na każdej działce trzeba na nią zarezerwować minimum 25 proc. powierzchni. Janus podkreśla, że przewidziano też miejsce na park, skwer czy zbiornik retencyjny. Tereny zieleni urządzone mają powstać w północnej i południowej części obszaru objętego planem. Mogą tu też powstać boiska, place zabaw czy wybiegi dla zwierząt. Wzdłuż Krzywoustego nakazuje się posadzenie szpaleru drzew.

Czytaj też: Poznań chce zarobić 100 milionów zł. Kolejne działki miejskie pójdą „pod młotek”. W ofercie teren przy rondzie Rataje i Unii Lubelskiej

Krzysztof Rosenkiewicz, radny PiS uważa, że mieszkańcy Rataj nie skorzystają na powstaniu tutaj centrum biurowego, krytykuje przewidzianą intensywność zabudowy i przewiduje, że rondo Rataje zostanie zakorkowane.

Sprawdź też:

- Jeśli gdzieś mamy wprowadzić intensywną zabudowę, to właśnie tutaj – twierdzi Łukasz Mikuła z KO, szef komisji polityki przestrzennej. - To miejsce jest doskonale skomunikowane komunikacją miejską, znajduje się przy drugiej ramie i dworcu autobusowym.

Z całą pewnością skorzysta na tym budżet Poznania. Dwie działki, na których mogą powstać wysokie budynki, należą do miasta.
Zdaniem Magdy Albińskiej, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomości są one bardzo atrakcyjne, miasto spodziewa się uzyskać za nie ok. 35 mln zł. Mają być wystawione na sprzedaż w tym roku.

Ponadto na Łacinie są przygotowane do zbycia dwie inne działki pod usługi i jedna przy Brneńskiej pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną (spodziewany wpływ to ponad 16 mln zł).

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

Dodaj ogłoszenie