Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Centralny ma swojego patrona. Został nim Stanisław Moniuszko [ZDJĘCIA]

Julia Klusek
W sobotę, 5 stycznia Dworzec Centralny w Warszawie otrzymał imię Stanisława Moniuszki. - Jemu się to po prostu należy – powiedział w trakcie ceremonii Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Szczegóły w artykule poniżej.

Dworzec Centralny doczekał się swojego patrona. Został nim ojciec polskiej opery narodowej – Stanisław Moniuszko. Ceremonia nadania imienia odbyła się w sobotę, 5 stycznia. Udział wzięli w niej m.in. przedstawiciele rządu, przedstawiciele środowisk muzycznych, Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki oraz rodzina patrona.

Rok Moniuszki
Nadanie Dworcowi Centralnemu imienia Stanisława Moniuszki łączy się także z tegorocznymi obchodami Roku Moniuszki.

- Rok 2019 to rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji polski parlament podjął decyzję, że będzie to Rok Moniuszkowski, ale decyzję także taką samą podjęło UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. Jest to wielki zaszczytem dla nas, ale przede wszystkim dla Stanisława Moniuszki – powiedział podczas uroczystości Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Minister podkreślił także, że tablica upamiętniająca wybitnego kompozytora na budynku dworca i nadanie mu jego imienia „po prostu mu się należy”.

- On jest w opinii powszechnej chyba niedoceniany. Znane są główne dwa jego utwory, ale to jest artysta wielki, artysta, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni. Wspaniałe także pieśni i kompozycje religijne, msze, wiele innych także dokonań artystycznych – dodał Gliński.

Wyjątkowa stolica
Piotr Gliński dodał także, że teraz nasz stolica będzie wyjątkowa, ponieważ dwa największy porty komunikacyjne będą nosiły imiona wielkich polskich kompozytorów. Lotnisko imię Fryderyka Chopina, a główny dworzec w Warszawie – Stanisława Moniuszki.

W sobotniej uroczystości wziął udział także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który potwierdził słowa Glińskiego.

- Stolica jedna z niewielu, gdzie najważniejsze węzły komunikacyjne noszą nazwiska dwóch ważnych, najważniejszych kompozytorów. Bardzo cieszymy się z tego faktu – wyjaśnił Adamczyk.

Odsłonięcie tablicy
W trakcie ceremonii miało miejsce także uroczyste odsłonięcie tablicy, którego dokonała prapraprawnuczka Stanisława - Elżbieta Janowska-Moniuszko.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto