Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Główny - jaki był wczoraj i jaki będzie jutro?

piasecka.e
piasecka.e
Jak wyglądał poznański Dworzec Główny 100 lat temu, a jak ma prezentować się już za rok? Teraz można to sprawdzić w holu głównym dworca.

Od 8 marca na terenie Dworca Głównego PKP podziwiać można wystawę fotografii „Budujemy Nowe Centrum Poznania”. Odwiedzający mają szansę zobaczyć historyczne, XIX-wieczne zdjęcia z pierwszych lat istnienia dworca w Poznaniu, jak i wizualizację nowego, pełnego rozmachu projektu, który ma być gotowy na Euro 2012.

- Realizacja nowego projektu dworca rusza na początku czerwca - zapowiada Tomasz Lisiecki, prezes spółki TriGranit realizującej inwestycję. - Już teraz trwają pierwsze prace rozbiórkowe. 23 marca, podczas Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej nastąpi uroczyste podpisanie umowy partycypacyjnej z władzami miasta.

Wystawa wzbudziła zainteresowanie pasażerów. Czekając na odjazd pociągu, podróżni chętnie przyglądali się fotografiom. Nowy projekt dworca przypadł im do gustu. Przede wszystkim podoba się futurystyczny kształt budynku i równoczesne nawiązanie do elementów historycznej zabudowy.
- Dworzec jest wizytówką miasta; często to pierwszy obiekt, z jakim turysta spotyka się po przyjeździe, a więc musi robić wrażenie. Przepych jest jak najbardziej na miejscu - ocenia Szymon, student z Poznania. 

Pasażerów entuzjazmem napawa fakt, że przyszły dworzec będzie połączony z sąsiednim Dworcem PKS i trasą PST, co znacznie ułatwi przemieszczanie się po obszarze centrum. Jednakże, jak podaje prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Andrzej Byrt, wadą projektu jest, iż nie zakłada on połączenia z budynkami Targów, a przecież gros pasażerów pociągów stanowią właśnie partnerzy biznesowi i klienci MTP.

O ile sam pomysł, by dworzec przebudować, budzi głównie pozytywne opinie samych poznaniaków, o tyle rozmach, z jakim do tego przystąpiono rodzi u niektórych wątpliwości.
- Obecny dworzec wystarczyłoby poddać niewielkiej renowacji – uważa Monika, studentka z Poznania - Poza tym nie podoba mi się, aby dworzec swoim wizerunkiem przypominał galerię handlową - z licznymi sklepami, restauracjami. Ma być po prostu funkcjonalny.

Za gruntowną przebudową opowiada się za to pan Stanisław z Jarocina:
- Dworzec trzeba stworzyć praktycznie od nowa. Nie ma sensu przeprowadzać ciągłych poprawek obecnego budynku. Należy zatrudnić solidną zagraniczną firmę, która w terminie przeprowadzi budowę.

Wiele osób sceptycznie ocenia też szansę na to, aby przebudowa została zakończona w planowanym terminie.
- Nie ma szans, aby zdążyli z tym na Euro – powątpiewa pani Małgorzata.

I niestety, nie była odosobniona w swojej opinii. Wielu pasażerów nie wierzy w terminowość inwestycji. Entuzjazmem napawa jednak wypowiedź Romana Biniszkiewicza dyrektora PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami.
- Harmonogram prac budowlanych przebiega zgodnie z planem i nie ma obawy, że projekt nie powstanie na czas - uspokaja Biniszkiewicz. 

Wystawa powstała przy współpracy ze Spółką Euro Poznań 2012 - zdjęcia można oglądać w holu dworca do 15 kwietnia.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto