Dzieci chcą dbać o środowisko! Rusza XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Materiał informacyjny Kubusiowi Przyjaciele Natury

Prawie 70% uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest dla nich ważna. Dzieci chcą angażować się w kwestie ekologii, a dla 31% z nich źródłem wiedzy są nauczyciele. Właśnie wystartowała XVI edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który pomaga nauczycielom w skutecznym i kreatywnym przekazywaniu wiedzy o klimacie. Zapisy ruszyły 1 września na www.przyjacielenatury.pl, partnerem merytorycznym jest UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska.

Ekologia jest ważna dla dzieci i nastolatków

Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu” z 2022 roku wskazuje, że to właśnie nauczyciele są dla dzieci głównym źródłem wiedzy na temat zmian klimatu. Oznacza to, że pedagodzy mają ogromne pole do popisu w zakresie zagospodarowania uwagi swoich podopiecznych i przekazania im rzetelnych, sprawdzonych informacji w intrygującej i pobudzającej myślenie formie. 70% badanych uczniów uważa też, że poprzez różnorodne działania można powstrzymać zmiany klimatyczne. To wyraźny znak: uczniowie są gotowi do działania, a my – dorośli z pewnością nie powinniśmy zaprzepaszczać szansy na proekologiczną edukację. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie przekazywać wiedzę.

Edukacja ekologiczna zaczyna się w przedszkolu i szkole

Istnieje wiele form aktywności ekologicznych realizowanych w szkołach – wymieniają je badane dzieci: akcje specjalne takie jak Dzień Ziemi, tematyczne konkursy czy uczestnictwo w kole zainteresowań.

Ekologia jest obecna także w podstawie programowej. Zagadnienia dotyczące planety pojawiają się w podstawach różnych przedmiotów, takich jak geografia, biologia i chemia – to dotyczy jednak dzieci starszych. W przypadku młodszych uczniów edukacja o środowisku obejmuje głównie blok zajęć przyrodniczych.

- Na jednej z lekcji dowiedziałam się, jak segregować śmieci. Wiedzieliście, że do kosza z papierami można wyrzucić tylko czysty papier? To wszystko powiedziała nam pani nauczycielka na lekcji o recyklingu. Teraz w domu to ja jestem główną ekspertką od sortowania śmieci – robię rodzicom wyzwania recyklingowe, żeby też wiedzieli o śmieciach jeszcze więcej. Kiedy pani nauczycielka zapytała nas, czym jest ekologia, odpowiedziałam: dbaniem o nasz wspólny dom, czyli planetęmówi 7-letnia Antosia, uczestniczka poprzedniej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeszcze więcej ekologicznej wiedzy

We wrześniu ruszyła XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowana w roku szkolnym 2023/2024. Program już od 16 lat jest organizowany przez markę Kubuś (należącą do Grupy Maspex) i dociera z ekologiczną edukacją do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III. Do tej pory, we wszystkich edycjach programu wzięło udział ponad 9 milionów dzieci z całej Polski.

- Edukacja klimatyczna dzieci to jeden z priorytetów Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra” realizowanej przez Grupę Maspex. Do naszych działań CSR podchodzimy długofalowo, bo tylko wtedy mogą one przełożyć się na realne i pozytywne efekty społeczne. Tak właśnie jest z programem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który prowadzimy od 2008 roku. Kształtowanie proekologicznych nawyków i postaw oraz popularyzowanie wiedzy na temat ochrony środowiska i życia w zgodzie z naturą to inwestycja w przyszłość, która będzie procentowaćpodsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.

Akcja oferuje nauczycielom dodatkowe wsparcie w formie zaprojektowanych przez ekspertów scenariuszy lekcji dla podopiecznych. Różnorodne materiały dopasowane są do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym lub uczniów szkół podstawowych. Są to scenariusze lekcji, foldery dla nauczyciela, audiobooki, filmy, bajki i inne formy kreatywnych zabaw edukacyjnych.

- Edukacja jest podstawą: w pierwszym etapie życia, kiedy odkrywamy świat z pomocą opiekunów szkolnych i przedszkolnych, tworzymy w dzieciach bazę do dalszego działania. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program, który uzupełnia szkolną podstawę o dodatkową ekologiczną wiedzę i daje najmłodszym jeszcze więcej okazji do poznania tajników świata przyrody. UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, z radością po raz kolejny współtworzy materiały dla „Kubusiowych Przyjaciół Natury” jako partner merytoryczny. Pomagamy w kreowaniu nowych możliwości edukacyjnych dla dzieci, aby poznawanie kwestii klimatycznych było dla nich wielką przygodąmówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa. Organizacja realizuje misję UNEP w Polsce już od 32 lat.

Jak zostać przyjacielem natury?

Zapisanie się do programu jest niezwykle proste, wystarczy wypełnić formularz na stronie https://przyjacielenatury.pl/zapisz-sie/. Po wysłaniu zgłoszenia, placówki dostają od organizatora materiały w formie elektronicznej, na które składają się foldery edukacyjne, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, karty pracy i inne materiały audiowizualne. W ramach starannie przygotowanych scenariuszy lekcyjnych dzieci poznają szerokie spektrum zagadnień, m.in.: jak chronić naturalne zasoby Ziemi, czym jest pogoda i klimat, jakie są gatunki chronione w Polsce, jak poprawnie segregować odpady, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz… jak ważna jest deszczówka? Po zrealizowaniu materiałów placówka otrzymuje certyfikat przyznający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. O tym, jak wiele przynosi dzieciom ukończenie programu, opowiedziały wychowawca i dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 7 im. Misia Uszatka w Lesznie:

- Program dał naszym przedszkolakom dużo radości. Ugruntował i umocnił ich wiedzę na temat zachowań proekologicznych i pokazał, że to właśnie my kreujemy nasz świat – to, jak on wygląda, zależy od nasmówi Małgorzata Jarewska, wychowawca grupy Biedronek w przedszkolu miejskim nr 7 w Lesznie.

- Chcemy tak wychować i kształcić młodego człowieka, aby był świadomy swoich postaw. Polecam opiekunom pokazanie dzieciom, co to znaczy być „Kubusiowym Przyjacielem Natury”dodaje Natalia Burda-Marchwacka, dyrektor placówki.

Partnerami akcji są również Czepczyński Family Foundation oraz Interzero Polska – Zero Waste Solutions.

O programie

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 15 edycji programu wzięło w nim udział ponad 9 milionów dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto