Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci oraz studenci z Wielkopolski chcą pomóc małemu Aslamowi z Syrii. Zbierają na protezę nogi

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Musiano mu amputować nogę, gdy miał 1,5 roku po tym, jak zbombardowano jego rodzinny dom. Stracił wówczas także ojca
Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Musiano mu amputować nogę, gdy miał 1,5 roku po tym, jak zbombardowano jego rodzinny dom. Stracił wówczas także ojca Pexels/Zdjęcie ilustracyjne
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce chcą pomóc swojemu rówieśnikowi, Aslamowi z Syrii. Zbierają pieniądze na zakup protezy. Do akcji włączyli się też studenci, pracownicy i artyści z poznańskich uczelni: Uniwersytetu Artystycznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Dzieci z Dąbrówki wraz z rodzicami, nauczycielami, artystami i naukowcami przygotowały skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób dołączających do zbiórki.

Zobacz też: 500 zł podwyżki dla mundurowych

od 16 lat

Rówieśnik z Syrii

Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej.

- Jednak aby prowadzić zdrowe życie wśród rówieśników, niezbędna jest proteza, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny

- informuje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Chłopiec pięć lat temu stracił ojca w wyniku zbombardowania domu rodzinnego, a jemu - zaledwie półtorarocznemu - musiano amputować nogę. amputowaną nogę. Jak zaznacza Zadroga, Aslam to jedno z 250 tys. dzieci w Syrii, które ucierpiało w wyniku trwającej od ponad dekady wojny. Na miejscu ludzkich tragedii pomaga Polska Misja Medyczna i współpracujący z nią syryjscy lekarze.

- W ramach dotychczasowej współpracy i dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców, protezy otrzymało już ponad 300 dzieci

- dodaje Zadroga.

Szkoła z Wielkopolski wspiera Aslama

Nauczyciele z Dąbrówki zainicjowali akcję w ramach ich autorskiego, międzynarodowego projektu pt. BIRDnet. Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji.

– Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł - pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł

– mówi Tomasz Ordza, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.

W akcję włączyli się artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a skrzydła, które stworzą uczniowie w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.

Proteza dla syryjskiego chłopca

Jak informuje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej, koszt protezy dla dziecka może wynieść nawet 8 tysięcy dolarów.

- Wybrany model pozwala dostosowywać długość do zmieniającego się wzrostu dziecka i służyć mu przez wszystkie etapy dorastania, zwiększając szanse na ukończenie edukacji i zdrowy rozwój. Dla dzieci dostających w Syrii wykształcenie jest jedyną szansą na zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich rodzin - wyjaśnia Zadroga.

Polską Misję Medyczną w zakupie protez dla Syryjczyków można wesprzeć w następujący sposób:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto