Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci studentami UAM – inauguracja serii wykładów dla najmłodszych

agol9013
agol9013
Dzieci z podstawówek zasiadły w ławach uniwersyteckich, by zaspokoić głód wiedzy. W piątek zainaugurowano serię wykładów dla najmłodszych w ramach projektu Polska Akademia Dzieci.

Jedną z sal w Coll. Cegielskiego wypełnili w piątek wyjątkowi goście. Wykładów Piotra Szczyczewskiego oraz Przemka Lisowskiego wysłuchali uczniowie szkół podstawowych, którzy zgłosiły chęć udziału w projekcie Polska Akademia Dzieci. Już podczas następnego spotkania także dzieci z poznańskich podstawówek otrzymają głos i z młodych studentów przemienią się w młodych wykładowców.

Pierwszy kontakt ze szkołą wyższą - im wcześniej, tym lepiej

– Takie spotkania są inspirujące dla dzieci – ocenia dr Paweł Hostyński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, współorganizator serii wykładów dla maluchów. – Pozwalają najmłodszym rozwijać swoje pasje i pokazują, że dzieciństwo może być bogate także w przeżycia naukowe.

Idee Polskiej Akademii Dzieci dotarły do Poznania z Gdańska, dzięki zaangażowaniu Macieja Hofmana. W ten sposób Poznań dołączył do Gdańska, Bydgoszczy i Sopotu, które już uczestniczą w projekcie.

Zdaniem organizatorów poznańskiego przedsięwzięcia najmłodszych trzeba zarażać fascynacją nauką możliwie jak najwcześniej. – Rozwój intelektualny wymaga wczesnej stymulacji – tłumaczy dr Hostyński. – Wielkim grzechem każdego rodzica jest zaniedbanie go.

Mali studenci małymi wykładowcami

Formuła serii wykładów dla uczniów szkół podstawowych zakłada jedno spotkanie w każdym miesiącu. Podczas każdego z nich obok wykładu pracownika naukowego uniwersytetu swoją prezentację będą też przedstawiać mali studenci. – Każde dziecko, które będzie chciało przygotować swoją prezentację, będzie miało taką możliwość – objaśnia dr Hostyński. Przy realizacji swoich pomysłów dzieci będą mogły korzystać z pomocy pracowników Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Piątkowe, inauguracyjne spotkanie Polskiej Akademii Dzieci uświetnił wykład małego naukowca z Gdańska. Przemek Lisowski zaprezentował swoim kolegom i koleżankom wykład dotyczący lewitacji magnetycznej. Samodzielnie wykonane schematy kolei magnetycznej oraz pokaz lewitujących przedmiotów wzbudziły podziw wśród wszystkich słuchaczy. Wizja podróży z Poznania do Berlina w pół godziny wywołała burzę oklasków.

– Bardzo podobał mi się wykład Przemka – opowiada ośmioletnia Julia. – Słoiczek, który fruwał w powietrzu, był naprawdę fajny. A to wszystko dzięki magnesom!

Każde z dzieci chciało zadać Przemkowi własne pytanie. Czy człowiek też będzie mógł kiedyś lewitować? Gdzie można kupić taki magnes? Jak długo pojadę zaprojektowaną przez Ciebie kolejką do babci? Żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi.

To dopiero początek!

Kolejne spotkania w ramach cyklu Polska Akademia Dzieci odbędą się w campusie Morasko. Organizatorzy będą mieli do dyspozycji salę, która pomieści 300 słuchaczy. – Jeśli zainteresowanie dzieci przerośnie Morasko, pójdziemy do auli na Wieniawskiego, jeśli przerośnie aulę, pójdziemy do Areny – zapowiedział prof. Jacek Guliński, prorektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Studentami Polskiej Akademii Dzieci mogą zostać dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Najbliższe wykłady odbędą się 19 listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto