Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko z wody

Jolanta Sielska
W poniedziałek w Szpitalu im. Raszei odbył się pierwszy w Poznaniu poród w wodzie. Amelka ma 3760g, jest zdrowa, dopisuje jej apetyt. Woda działa przeciwbólowo i relaksująco.

W poniedziałek w Szpitalu im. Raszei odbył się pierwszy w Poznaniu poród w wodzie. Amelka ma 3760g, jest zdrowa, dopisuje jej apetyt.

Woda działa przeciwbólowo i relaksująco. –To wspaniałe przeżycie – hydromasaż, piękne otoczenie. Po wejściu do wanny poczułam się jak w raju – opowiada Anna Woch, pierwsza pacjentka, która miała okazję korzystać z nowej sali porodowej szpitala. –Przyjaciółka ze Stanów opowiadała mi, jak wspaniały jest poród w wodzie. Nie spodziewałam się, że będę mogła tego doświadczyć – dodaje. Cały poród wspomina z uśmiechem, choć trwał 16 godzin. –Liczy się nie tylko sprzęt, ale i życzliwość personelu, a tutaj wszyscy są naprawdę wspaniali. Bardzo dbają o kobiety – opowiada.

Stała temperatura

Wanna zainstalowana w nowej sali porodowej Oddziału Ginekologiczno – Położniczego różni się znacznie od tych, które mamy w domach i to nie tylko wielkością oraz możliwością włączenia hydromasażu. – Wanna ma system automatycznego mycia, dezynfekcji i osuszania. Utrzymuje wodę w stałej temperaturze, dzięki czemu zapobiega się przegrzaniu organizmu– wyjaśnia dr Ewa Cieślak. W sali jest też klasyczne łóżko porodowe, węzeł sanitarny, stanowisko dla noworodka. Nie zapomniano o fotelu dla ojca.
Sama wanna kosztowała 12 tys. zł. Całkowity koszt przygotowania sali to 100 tys. zł. Pieniądze przekazał szpitalowi BANK PKO BP SA.
Oficjalne otwarcie sali porodowej odbędzie się dzisiaj.

Pierwszy w Poznaniu

Sceny porodu w wodzie dzieci przeznaczonych do stanu kapłańskiego uwidoczniono na petroglifach egipskich. Na Krecie w okresie minojskim porody w wodzie odbywały się w świątyniach. Indiańskie kobiety z plemienia Chumash, zamieszkującego niegdyś środkową część wybrzeża kalifornijskiego, rodziły natomiast w „oczkach wodnych” powstałych w pobliżu plaży w wyniku przypływów oraz w płytkich zatokach wzdłuż plaży.
W tej chwili co najmniej w 143 szpitalach w USA stworzono warunki do prowadzenia porodu w wodzie. W Wielkopolsce są trzy ośrodki przystosowane do tego rodzaju porodów. W Poznaniu jedynie Szpital Raszei.

Zamiast światła i hałasu

Wielu ginekologów i położników uważa, że woda to idealne środowisko dla rodzącego się dziecka. Korzystniejsze znacznie niż jasne, oślepiające światło i hałas, jaki panuje w sali porodowej. Przyjście na świat w znanym środowisku, jakim jest woda, ogranicza emocjonalny i somatyczny stres odczuwany przez noworodka.
Ograniczający stres poród w wodzie jest też korzystny dla matki. Łagodzi urazy krocza, zmniejszony gradient ciśnień pomiędzy pochwą a środowiskiem zewnętrznym co pozwala na łagodniejsze przeciskanie się główki przez kanał rodny.

Więcej porodów

Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Miejskiego im.
Fr. Raszei w Poznaniu posiada łącznie 81 łóżek. Rocznie wykonuje się tu ponad 800 zabiegów operacyjnych, ponad 1500 drobnych zabiegów i rodzi się około 850 dzieci. – W ostatnim okresie mimo spadku ogólnej liczby urodzeń w kraju odnotowaliśmy znaczący przyrost porodów – mówi dr Cieślak.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto