Dzięki wsparciu z Unii gminy inwestują w selektywną zbiórkę odpadów

Monika Kaczyńska
Znowelizowane przepisy ujednoliciły zasady selektywnej zbiórki odpadów i nałożyły na samorządy dodatkowe obowiązki
Znowelizowane przepisy ujednoliciły zasady selektywnej zbiórki odpadów i nałożyły na samorządy dodatkowe obowiązki
Jako kraj musimy w ciągu dwóch lat niemal dwukrotnie zwiększyć ilość odpadów poddawanych recyklingowi. Bez działań na poziomie gmin o takiej zmianie nie ma co marzyć.

Troska o środowisko to jedna z kwestii, której Komisja Europejska poświęca wiele uwagi. W tym tygodniu Parlament Europejski poparł zakaz używania plastikowych naczyń, sztućców, słomek i tym podobnych produktów. Celem tego zakazu, który zacznie obowiązywać już za trzy lata (od 2021 roku) jest ograniczenie ilości odpadów. Jednak już dziś konieczne jest ich przetwarzanie, tak, by nie pozostawały w środowisku.

Polska zobowiązała się, że do 2020 roku będzie przetwarzała i powtórnie wykorzystywała połowę wszystkich produkowanych odpadów. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na samorządy „stworzenia warunków” do utrzymania porządku między innymi poprzez tworzenie warunków do selektywnej zbiórki odpadów.

Miała ona obejmować co najmniej takie frakcje jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metal oraz odpady biodegradowalne. W ubiegłym roku zasady zbiórki zostały ujednolicone oraz zaostrzone (gminy zostały zobowiązane m.in. do zbierania elektroodpadów, a także odpadów remontowo-budowalnych czy popiołów). Tym nie mniej już od co najmniej 2013 roku wiadomo, że inwestycje w zbiórkę i przetwarzanie odpadów są nie do uniknięcia. W ich zrealizowaniu mogą pomóc fundusze unijne.

WRPO pomoże

W rozstrzygniętym w maju konkursie na projekty w ramach Poddziałania 4.2.1 „Tworzenie kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz uzupełnianie istniejących” do dofinansowania zakwalifikowało się łącznie 17 projektów. Na wsparcie w ramach WRPO 2014 + mogą liczyć gminy, związki gmin, a także podmioty prywatne, które zdecydowały się zainwestować w unowocześnienie systemu gospodarowania odpadami. Inwestycje już trwają lub rozpoczną się w najbliższym czasie.

Koniec wycieczek z odpadami

Jednym z projektów, które zostaną zrealizowane z udziałem funduszy europejskich jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w miejscowości Raczyce, w gminie Odolanów.
- Do tej inwestycji przymierzaliśmy się już dawno - mówi Paweł Serafin, zajmujący samodzielne stanowisko ds. gospodarowania odpadami w Urzędzie Miasta i Gminy Odolanów. - Pierwsze plany budowy takiego punktu były jeszcze w 2011 roku. Ostatecznie inwestycję zaczynamy teraz, a mieszkańcy z naszego PSZOK-a będą mogli zacząć korzystać we wrześniu przyszłego roku.

Punkt powstanie w miejscu dawnego, zamkniętego już składowiska, którego rekultywacja dobiega końca.
Teren punktu będzie ogrodzony i oświetlony. Znajdą się tam kontenery do zbiórki różnych frakcji odpadów, a także kontenerowy budynek administracyjny.
- Operatorem punktu będzie Odolanowski Zakład Komunalny - informuje Serafin. - Będą w nim zbierane tworzywa sztuczne, metale, szkło, papier, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady ulegające biodegradacji (zielone) zużyte opony, przeterminowane leki, chemikalia, farby, kleje. Później będą przekazywane do recyklingu, odzysku czy utylizacji do specjalistycznych instalacji, które się tym zajmują - dodaje.

Obecnie na terenie gminy nie ma Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trzy razy w roku gmina organizuje objazdową zbiórkę odpadów wielkogabarytowych oraz problemowych. Ma także podpisaną umową z PSZOK-iem w Ostrowie Wielkopolskim, do którego mieszkańcy gminy Odolanów mogą dostarczać między innymi elektro-śmieci.
- To rozwiązanie prowizoryczne - podkreśla Serafin. - Z najodleglejszego punktu gminy do Ostrowa jest ponad 20 kilometrów. Do naszego PSZOK-a mieszkańcy będą mieli znacznie bliżej.
Cała inwestycja będzie kosztowała 1,53 mln zł, unijne dofinansowanie wyniesie zaś 1,05 mln zł.

Instalacja na miarę czasów

PPUH „Peter” z Kępna ze wsparciem z WRPO zainwestuje w modernizację istniejącej instalacji sortowania odpadów na terenie Zakładu Przetwarzania Odpadów w Dona-borowie.
- W ramach inwestycji zostaną między innymi rozszerzone linie sortownicze, tak by sortować więcej frakcji odpadów - informuje Sabina Świniarska z PPUH „Peter”. - Będą także urządzenia do kruszenia gruzu i betonu. Uzyskany w ten sposób surowiec będzie mógł być wykorzystywany np. pod fundamenty. W okolicy jest także sporo zakładów meblarskich, które produkują odpady, zaś w Kępnie i okolicach dziś nie ma takiej sortowni. Sądzimy więc, że pracy nam nie zabraknie.
Koszt planowanych inwestycji to prawie 3,4 mln zł, dotacja unijna wyniosła zaś 2,3 mln zł. Modernizacja instalacji zostanie zrealizowana do koń-ca 2019 roku.
Ci, którzy chcieliby pójść w ślady beneficjantów konkursu i m.in. wybudować PSZOK-i, zmodernizować istniejące instalacje mają teraz szansę na skorzystanie z dotacji. Można już składać wnioski w kolejnym konkursie. Do podziału jest 60 milionów złotych.

Konkurs
Na nowe lub działające

Nabór wniosków dotyczy Poddziałania 4.2.1 „Tworzenie kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz uzupełnianie istniejących”
Można starać się o dofinansowanie m.in. takich projektów jak dotyczące systemów selektywnej zbiórki odpadów, PSZOK-ów, budowy, rozbudowy i modernizacji zakładów zagospodarowania odpadów. Minimalna wartość kosztów całkowitych projektu to 200 tys. zł, maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 8 mln zł.
Wnioski o dofinansowanie projektu można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego do 14 grudnia, do godziny 15.30.
Dokumentację w wersji papierowej należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim w ciągu 5 dni roboczych od złożenia wniosku.
Więcej informacji:

wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

obrazek

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3