Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pracownika Socjalnego. Ośrodek Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej (21.11.2023).
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej (21.11.2023). Krzysztof Sobkowski
We wtorek 21 listopada Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie zaprosili na konferencję pod nazwą „Pomoc społeczna – w kierunku profesjonalizacji działań”. Konferencja nie przez przypadek odbyła się w dniu, kiedy obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.

Profesja pracownika socjalnego do łatwych nie należy. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy się tym trudnią na co dzień. Często odbywa się w zaciszu domów i jest niewidoczna dla innych ludzi. A do tego wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania i określonych cech osobowościowych „pomagacza”, a także empatycznego podejścia do drugiego człowieka. Ale przy tym jakże często jest oceniana poprzez pryzmat właśnie trudnych przypadków, których dotyka.

21 listopada, właśnie w Dniu Pracownika Socjalnego, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie zaprosili do Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie na wartościową konferencję pod nazwą „Pomoc społeczna – w kierunku profesjonalizacji działań”, podczas której nie tylko mówiono o zakresie działań gminnych instytucji pomocowych, ale i o pożądanej synergii wszystkich partnerów pomocowych w regionie.

Aneta Gierszewska, dyrektor OPS w Międzychodzie opowiadała o tym, czym zajmuje się ośrodek w Międzychodzie i jakie działania pomocowe oferuje. Z kolei Katarzyna Marciniak, kierownik ŚDS w Międzychodzie tłumaczyła, czym jest sytuacja kryzysowa i jak można w niej odnaleźć się. Były też wykłady na temat strategii rozwiązywania problemów społecznych w gminie Międzychód, czy też na temat zrozumienia postaw drugiego człowieka nie przez pryzmat własnych ocen i opinii, który wygłosił Tomasz Szwed z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

- Swój zawód związaliśmy z pomocą na rzecz człowieka dotkniętego określonymi problemami społecznymi, ale też potrzebami. Podejmując pracę w samorządowej jednostce organizacyjnej, zderzyliśmy się z rozbudowanym procesem administracyjnym. Każda realizacja przez OPS kolejnych zadań, wiąże się z realizacją przepisów, sprawozdawczością, rozliczaniem, monitoringiem, ale też kontrolą – mówiła Aneta Gierszewska.

- Pracownik pomocy społecznej powinien biegle operować przepisami prawa, znajomością instytucji pomocowych, technik i metod pracy z człowiekiem, a także – jako partner w tworzeniu relacji pomocowych – powinien wykazywać się odpowiednimi cechami i umiejętnościami, które składają się na tak zwaną osobowość „pomagacza” – podkreślała z kolei Katarzyna Marciniak.

Dzień Pracownika Socjalnego w Międzychodzie 2023

Spotkanie stało się także okazją do złożenia życzeń służbom socjalnym w gminie Międzychód, z którymi pospieszyły władze powiatu międzychodzkiego i gminy Międzychód, a także przedstawiciele klubów seniora działających w Międzychodzie i Kamionnie oraz Natalia Czarnecka, dyrektor CAK.

- Powinniśmy zwracać uwagę, by wszelkie działania administracyjne, nie przyćmiły osoby, z którą się pracuje, bo to nasz mieszkaniec jest najważniejszy, choć przepisy nie do końca to zawsze widzą. Mówi się, że my powinniśmy widzieć człowieka w przepisach i wy pracownicy socjalni tak właśnie robicie. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia – mówił Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu.

- Praca z człowiekiem jest pracą szalenie odpowiedzialną, szalenie wyjątkową, ale też szalenie skomplikowaną. Wy pomagacie tym, którzy do was trafiają, stając się często waszymi podopiecznymi i dajecie im wszystko, co macie w sobie najlepszego, najwrażliwszego. Staracie się im pomagać, dzielicie się dobrocią. Realizujecie przepisy prawa, ale dajecie też zwykłe porady życiowe. Niejeden z was nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważnymi jesteście ludźmi, często wręcz drogowskazem dla tych osób, które potrzebują najmniejszej choćby pomocy. Dziękując za każdy dzień waszej pracy, życzę, byście radości w życiu mieli jak najwięcej – mówił z kolei starosta międzychodzki Rafał Litke.

Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać także recitalu Martyny Szpak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto