Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzień świstaka”. Zobaczcie wystawę Cypriana Kościelniaka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. ZDJĘCIA

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak za GST
W ubiegły piątek, W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, otwarta została wystawa Cypriana Kościelniaka pt. „Dzień świstaka”. Jej kuratorem jest dr Piotr Rypson. Wystawa została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelniaków.

Wystawa, która została otwarta w piątek 8 grudnia. Wzięli w niej udział zarówno autor jak i kurator oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Wystawa jest prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych: w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu oraz w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30.

- W obu salach wystawienniczych, zobaczyć można obrazy, rysunki, wycinanki, książki artystyczne i wiele innych obiektów z ostatnich pięciu lat twórczości. Prace Cypriana Kościelniaka pokazywane są także w przestrzeni miasta, w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”. Artysta jest też twórcą logo obchodów Roku Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława w Kaliszu – informuje Galeria Sztuki im. Jana Tarasina.

Narrację artysty o wystawie rozpoczyna motto „Kiedy dojdziesz do granicy słów, zacznij śpiewać” Jean’a Genet’a (1910 - 1986), francuskiego pisarza i dramaturga zamieszczone  w didaskaliach do jednej z jego sztuk.

Czytaj także:

- To uczucie przyświecało mi zawsze od kiedy jestem ilustratorem prasowym. Dramaty świata i pojedynczych ludzi, wielkie problemy ekonomiczne, środowiskowe, tragedie naturalne i wojny. Chciałem być śpiewem, który obrazem dopełniał setki  artykułów, esejów, listów pisanych do redakcji i reportaży, które przez ostatnie niemal 40 lat ilustrowałem. Ten zawód jest dla mnie sposobem na poznanie świata i jego zrozumienie. Dla czytelnika chcę  być oknem, przez  które może obejrzeć świat z innej perspektywy. Kiedy jednak sprawy świata i Polski zaczęły toczyć się szybciej niż pisano komentarze,  uznałem że sam muszę moimi pracami być tekstem i ilustracją zarazem. Kartki A4 zamieniłem na arkusze papieru 2,5 × 2,2 m, ołówek na szeroki pędzel, farby plakatowe na akryle. W tym czasie przeżyliśmy rewolucję mediów socjalnych, pandemię, wojnę w Ukrainie, kryzys graniczny i ogromne masy uciekinierów, katastrofy naturalne, aż w końcu nasze własne polskie problemy. Poprzez rysowanie i malowanie próbowałem uporządkować zdarzenia, ułożyć myśli. To jednak niemożliwe. Każda próba wizualizacji kończy się doraźnym znakiem – mówi Cyprian Kościelniak.

Wystawie towarzyszy unikatowy, autorski katalog – artbook, wydany w stu numerowanych egzemplarzach, zaprojektowany i podpisany własnoręcznie przez Cypriana Kościelniaka. Wystawa „Dzień świstaka” została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława w Kaliszu i będzie ona dostępna dla publiczności do 26 stycznia 2024 roku.

Cyprian Kościelniak. Urodzony w Kaliszu w 1948 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom na ASP w Warszawie w 1974 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu). Zawodowo aktywny od 1973 roku jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL. Od 1987 roku mieszka w Holandii. Pracuje jako ilustrator prasowy. Współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi.

dr Piotr Rypson Kurator wystaw, historyk literatury i kultury.  Przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Autor wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) i wielu innych. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Kurator trwającej obecnie wystawy  podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma)  w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism

ZOBACZ TAKŻE:

Świąteczne spotkanie z tradycją w Godzieszach Wielkich. KGW ...

Mikołajki w Radliczycach. Udana zabawa w sali OSP. ZDJĘCIA

Motomikołje odwiedzili Szkołę Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu

MotoMikołaje w Kaliszu. Motocykliści sprawili wielką radość ...

Trwa „Wigilia na kaliskim rynku”. W sercu miasta czuć już św...

Szkoła Podstawowa nr 13 w Kaliszu ma patrona. Został nim Wła...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto