Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Teatru w VIII LO za nami

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Dzień Teatru w VIII LO okazał się strzałem w dziesiątkę. Większość młodych aktorów spisała się na medal, a ich przedstawienia sprawiły, że zasiadający na widowni koledzy nie żałowali soboty spędzonej w szkole.

Już od wczesnego przedpołudnia w popularnej "Ósemce" młodzież z klubu Proscenium prezentowała przygotowywane przez wiele miesięcy spektakle. Na widowni - oprócz gości z kuratorium i społeczności nauczycieli - zasiadali przede wszystkim uczniowie liceum. Nietypowo, bo w weekend, pofatygowali się do szkoły, by zobaczyć popis umiejętności aktorskich swoich kolegów.


Uczniowie "Ósemki" z zaciekawieniem obejrzeli spektakle

Podczas ósemkowego Dnia Teatru można było obejrzeć szereg spektakli, do których scenariusze napisali sami aktorzy. Jednym z takich przedstawień była komedia kryminalna "Podwójna tożsamość". Pomysł, wydawałoby się, prosty: spotkanie grupki znajomych, degustacja wina, kradzież drogocennej ikony z domu gospodarzy, mizerne śledztwo i aresztowanie kapitana prowadzącego sprawę. Dobre wykorzystanie przestrzeni (szkolna stołówka ograna w niemal każdym zakamarku) mogło zadowolić wybrednych teatromanów. Niestety, raziły problemy z opanowaniem tekstu.

- Trochę mieliśmy problemów z zapamiętaniem ról, ale ogólnie jesteśmy zadowoleni z naszego występu - powiedział MM Poznań Tomasz Bździak, autor scenariusza, a także odtwórca roli marszanda Andrzeja.


Fragment spektaklu "Podwójna tożsamość"

Kłopoty z zapamiętaniem roli był też mankamentem kolejnego przedstawienia. "Śluby panieńskie" zagrano z rozmachem w szkolnej auli - młodzi aktorzy pewni siebie, mocnymi głosami (tu duże brawa za dykcję dla Wojtka Hasińskiego, brawurowo odgrywającego rolę Albina) zaprezentowali kolegom z "Ósemki" swoją interpretację "Ślubów Panieńskich".

- Dobrze znamy ten spektakl, graliśmy go już wielokrotnie. Przygotowania do Dnia Teatru w naszej szkole rozpoczęliśmy tak naprawdę przed świętami Bożego Narodzenia - zapewniał Wojtek "Albin" Hasiński.


Fragment spektaklu "Śluby Panieńskie"

Na uwagę zasłużyły też dwa inne spektakle. Po pierwsze "Maski". Wykonawcom należą się brawa za próbę zmierzenia się z trudną i zapomnianą nieco pantomimą. Wykonanie mogło oczywiście nie zadowolić znawców (nie dało się nie zauważyć wielu przypadkowych, niepotrzebnych ruchów), ale należy chwalić młodzieżowe teatry parające się takimi formami teatralnymi, jak np. pantomima.

Wyróżnić należy również "Postrzeganie damskie, postrzeganie męskie". Świetna dykcja wszystkich aktorów, pewność w grze i dopracowane kostiumy - wszystko to sprawiło, że komedia, do której scenariusz napisał Robert Matuszewski, może śmiało być uznana za jeden z najlepszych spektakli Dnia Teatru w VIII LO.

Sobotnia impreza teatralna w "Ósemce" okazała się sukcesem. Choć organizatorzy spodziewali się pewnie większej liczby gości spoza szkoły, to na pewno muszą być zadowoleni, że tak wielu młodych ludzi chce spędzać czas - i rzeczywiście to robi - na deskach teatralnych.

Zobacz fotogalerię z Dnia Teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto