Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wolnej Sztuki w Poznaniu. Darmowe zwiedzanie [program]

Redakcja
Jednego dnia o konkretnej godzinie muzea otworzą swoje wrota i ...
Jednego dnia o konkretnej godzinie muzea otworzą swoje wrota i ... Zbyszek Snusz
Jednego dnia o konkretnej godzinie muzea otworzą swoje wrota i umożliwią zwiedzanie pięciu wybranych obiektów w godzinę.

Zobacz też: NOC MUZEÓW 2013 W POZNANIU

W tym roku akcja odbędzie się 27 kwietnia w 29 muzeach w całym kraju. Do programu włączyły się także trzy poznańskie muzewa: Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne oraz Rezerwat Arcehologiczny Genius Loci.

Ideą wydarzenia jest zachęcenie odwiedzających do "powolnego", refleksyjnego oglądania wybranych eksponatów wystawy.

Program Dnia Wolnej Sztuki w Poznaniu

27 kwietnia o godzinie 12. Muzeum Archeologiczne udostępni dla "wolnego zwiedzania" kilka zabytków muzealnej kolekcji. Przy każdym z nich stać będą pracownicy muzeum, którzy będą pomagać w jego "wolnym oglądaniu".

Jak w każdą sobotę wstęp dla zwiedzających Muzeum Archeologiczne w Poznaniu będzie darmowy, natomiast w niedzielę 28 kwietnia w ramach akcji "Poznań za pół ceny" bilet normalny kupimy za 4 złote a osoby uprawnione do ulgi wejdą za darmo. W przypadku Rezerwatu Archeologicznego Genius loci w sobotę 27 kwietnia w ramach akcji „Poznań za pół ceny” bilet normalny będzie można kupić w cenie 3 złotych, natomiast darmowy wstęp dla wszystkich możliwy będzie w niedzielę. Osoby, które przyjdą do Rezerwatu w sobotę na spotkanie ramach akcji "Dzień wolnej sztuki" o godzinie 12 nie będą musiały kupować biletu.

Wybrane zabytki biorące udział w akcji oznaczone zostaną na gablocie logiem akcji.

- wystawa "Pradzieje Wielkopolski" – urna twarzowa sprzed ponad 2 tys. lat odkryta w Rzadkowie w powiecie pilskim

- wystawa "Tu powstała Polska" – średniowieczna kaptorga (zdobiony pojemnik na relikwie) wykonana ze srebra odkryta w miejscowości Wielonek w powiecie szamotulskim

- wystawa "Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie" – papirus Taatum (Księga Umarłych)

- wystawa czasowe "Archeologiczna autostrada" – narzędzia wykonane z obsydianu używane przez pierwszych rolników na ziemiach Polski

Natomiast w Rezerwacie Genius Loci będzie można porozmawiać o glinianych  figurkach ptaków wykonanych przez przedstawicieli społeczności kultury łużyckiej, ołowianej bulli papieża Kaliksta III (1378-1458) i monetach XV -wiecznych z badań archeologicznych prowadzonych w trakcie budowy rezerwatu.

Muzeum Narodowe z kolei zaprasza na**warsztaty, które poprowadzi Agnieszka Szwachła. W Galerii Malarstwa i Rzeźby na alei Marcinkowskiego za pomocą plasteliny, paru zaskakujących zadań i pytań, spróbujemy rozszyfrować kod wizualny Aliny Szapocznikow. Celem projektu jest oswojenie i zainteresowanie widzów muzeum językiem wizualnym sztuki współczesnej. Program "Dekoder" to cykl warsztatów interpretacyjnych podczas których widz ma możliwość w sposób bardzo swobodny wyrazić swoją opinię, wątpliwości i uwagi na temat wybranych prac.

Poszczególne prace współczesnych artystów, traktowane jako bodźce do rozmowy na temat języka wizualnego i idei jakie te formy komunikacji prowokują, jak również do wymiany poglądów na wiele tematów społecznych, kulturowych i ekonomicznych, poruszanych przez te prace w sposób bezpośredni lub pośredni.

Na każdym spotkaniu uczestnicy otrzymują ulotki z pytaniami i ćwiczeniami mobilizującymi do aktywnego odbioru sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto