Dzień Ziemi i Ekologia

Akcja specjalna Dzień Ziemi
Już 22 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Ziemi. To dobry moment do refleksji nad tematem ekologii. Od lat eksperci alarmują o pogarszającym się stanie środowiska. Podpowiadamy, co możemy zrobić, aby żyć bardziej „eko”.

Odpowiedzialność za stan naszej planety spoczywa na nas wszystkich. Już niedługo z okazji Dnia Ziemi w wielu miastach uczniowie szkół wyruszą do okolicznych lasów, aby wspólnie zbierać śmieci. Zastanówmy się, co my jako dorośli, możemy jeszcze zrobić dla naszej planety.

Ekologiczny dom

Rozwój technologii przyjaznej środowisku sprawił, że nasze domy mogą stać się ekologiczne. Poprawiła się dostępność tego rodzaju rozwiązań dla budynków mieszkalnych, a co więcej łatwo uzyskać wsparcie w finansowaniu takich inwestycji. Najpopularniejsze technologie, to:

  • panele fotowoltaiczne – czyli system, który umożliwia korzystanie energii słonecznej, czyli darmowego i ogólnodostępnego źródła,
  • pompy ciepła – wykorzystują energię pochodzącą z powietrza, ziemi i wody,
  • ekologiczne izolacje natryskowe – wykonane ze specjalnych materiałów będą świetnie zatrzymywać ciepło w budynku, a tym samym zmniejszy się zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu,
  • nowoczesny klimatyzator – może korzystać z energii dostarczanej przez panele fotowoltaiczne, dodatkowo znajduje zastosowanie w chłodzeniu oraz ogrzewaniu pomieszczeń.

Dzięki wymienionym rozwiązaniom możemy zmniejszyć wykorzystywanie paliw kopalnianych oraz efektywnie korzystać z wytworzonej energii. Jeśli jednak aktualnie wciąż korzystamy z tradycyjnych rozwiązań grzewczych, to możemy skorzystać z alternatywy dla szkodliwych paliw opałowych. Wybierając dobrej jakości pellet drzewny, nie niszczymy swojego zdrowia i dbamy o powietrze.

Przemyślane zakupy

Tu podaj tekst alternatywny

Nie tylko większe inwestycje mają znaczenie, a także nasze codzienne wybory konsumenckie. Nawet w trakcie zakupów spożywczych możemy zrobić coś dla naszej planety. Jak? Sprawdzając, czy na opakowaniu znajdują się specjalne oznaczenia np. dotyczące posiadanych certyfikatów. Dzięki nim możemy w łatwy sposób zweryfikować czy produkt pochodzi z produkcji ekologicznej, stosującej praktyki korzystne dla środowiska. Pamiętajmy, że opakowanie także ma znaczenie – zwłaszcza jeśli jest ono biodegradowalne. Nie ograniczajmy się jednak jedynie do produktów spożywczych. Środki czystości czy kosmetyki również możemy zamienić na takie, których skład pozbawiony jest szkodliwych substancji chemicznych, a także nie są testowane na zwierzętach. Sprawy mają się podobnie również w przypadku wyboru pralni. Te, które wykorzystują nowoczesne i ekologiczne metody oraz środki czyszczące, informują o tym swoich klientów.

Odpowiedzialny biznes

Kolejny krok to wybór, a co za tym idzie, wspieranie przedsiębiorstw działających odpowiedzialnie. Firmy coraz chętniej angażują się w działania na rzecz ekologii. Na dachach przedsiębiorstw pojawiają się panele fotowoltaiczne, przedsiębiorcy współpracują z wyspecjalizowanymi firmami recyklingowymi. Z roku na rok na rynku przybywa świadomych i odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Osoby kierujące przedsiębiorstwami inwestują w modernizacje, aby zmniejszyć negatywny wpływ ich działalności na środowisko. Firmy, które dbają o nasze wspólne dobro, są też chętniej wybierane przez świadomych konsumentów. Masz własny biznes? Nie zostawaj w tyle i pomyśl o zmianach dobrych dla środowiska naturalnego.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień Ziemi i Ekologia - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie