Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak z nimi postępować? Dowiedz się z poradnika!

Paulina Rezmer
Tomek Kamiński/archiwum PPG
„Dzikie zwierzęta w mieście - poradnik dla mieszkańców Poznania” to publikacja, która ma uczulić nas na obecność fruwających, skaczących i biegających sąsiadów. Jest pokłosiem konkursu fotograficznego i wystawy „Miasto zwierząt” zorganizowanych w ubiegłym roku.

- Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, dlatego uznałam, że to dobry moment, by kontynuować inicjatywę - mówi Julia Kończak, pomysłodawczyni i autorka poradnika, działaczka Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Wydawnictwo podzielono na cztery części. Pierwsza jest swego rodzaju atlasem prezentującym wybrane miejskie gatunki. Druga zawiera porady na temat tego jak mądrze pomagać i jak zachować się w spotkaniu z dzikim „obywatelem”. Jest też rozdział poświęcony podstawowym zagrożeniom czyhającym na zwierzęta w środowisku miejskim. Najciekawsza wydaje się jednak część poświęcona obalaniu mitów. Na przykład takiego jak ten o nietoperzach.

- Często odbieramy telefony od przestraszonych mieszkańców miasta. Pytają co zrobić, kiedy ssak wleci do mieszkania, bo boją się, że zwierzę... wplącze im się we włosy - śmieje się Julia Kończak. - To jedno z wielu błędnych przekonań, które, mam nadzieję, zmieni się, dzięki tej publikacji.

Kolejnym jest przeświadczenie o słuszności dokarmiania ptaków w mieście. - Nie zawsze jest tak, że zwierzęta tego faktycznie potrzebują. Trzeba wiedzieć, kiedy i czym je częstować. Poradnik będzie dostarczał również takich wiadomości - dodaje autorka.

Na końcu książki znajduje się wykaz adresów instytucji, do których warto zwrócić się z fachowymi pytaniami. A tych, zdaniem przedstawicielki PTOP Salamandra jest ostatnio coraz więcej. - Obserwujemy, że zmienia się świadomość mieszkańców. Chcą pomagać i wiedzą coraz więcej na temat przyrody, która ich otacza - wyjaśnia J. Kończak. - Z pomocą przychodzi oczywiście internet, ale to również efekt starań organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska.

Zdaniem autorki przewodnika rośnie zainteresowanie ochroną przyrody wśród poznaniaków, ale też zmienia się nastawienie władz miasta, spółdzielni mieszkaniowych i rad osiedli. - Mamy jeszcze sporo do zrobienia, ale coraz częściej zdarza się, że przedstawiciele spółdzielni sami wyrażają chęć współpracy np. przy zakładaniu budek lęgowych na termomodernizowanych budynkach, czy prowadzeniem nasadzeń zieleni przyjaznych owadom i ptakom - podkreśla Julia Kończak.

Druga edycja „Bądź EKO POZNANIAKIEM” wystartowała pod hasłem „Dzieciaki tworzą Śmieciaki”

„Dzikie zwierzęta w mieście - poradnik dla mieszkańców Poznania” to publikacja, z której mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna. Napisano ją posługując się przystępnym i zrozumiałym językiem.

Wydanie sfinansowało miasto Poznań. Bezpłatnie można go odebrać w wybranych punktach, np. w Centrum Kultury Zamek czy w Centrum Informacji Miejskiej. Ma też trafić do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania i do bibliotek. Będzie go też można pobrać ze strony www.salamandra.org.pl.

Tak wygląda toaleta małego nietoperza

STORYFUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto