Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzwon Pokoju na Cytadeli ma już 30 lat! Jego "mózg" sterowany jest sygnałem z Niemiec

Zbyszek Snusz
11 października 1986 roku na wyświetlaczu elektronicznego zegara zapaliły się cyfry: 12.00. Tego dnia nastąpił kulminacyjny moment. Po raz pierwszy rozległ się spiżowy dźwięk prawie tonowego dzwonu z wizerunkami gołębi pokoju.

Pół roku wcześniej ustalono jego lokalizację. Postanowiono, że Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami stanie w dawnej pruskiej twierdzy, a potem ostatnim bastionie wojsk niemieckich w 1945 r. – na poznańskiej Cytadeli.

Roboty przygotowawcze, związane z plantowaniem terenu, czyszczeniem z krzewów i chwastów ruszyły w maju. Sam dzwon odlany został w dniu 1 czerwca w warsztacie mistrza ludwisarskiego Saturnina Skubiszyńskiego, a 21 lipca dokonano wmurowania aktu erekcyjnego. Po ponad dwóch miesiącach prac dzwon zamontowano 10 metrów nad ziemią pomiędzy dwoma 16-metrowymi pylonami. Wokół niego pracownicy Zieleni Miejskiej zasadzili ponad 2000 krzewów iglastych i liściastych, m. in. bukszpan, a także wiele kwiatów, przede wszystkim białych róż.

Mroczny Poznań: Poznaj więcej zapomnianych historii z miasta - KLIKNIJ!

W sobotnie południe 11 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, wzdłuż Alei Republik zebrał się tłum mieszkańców miasta, którzy w tym dniu mogli usłyszeć przez trzy minuty jasny dźwięk dzwonu o radosnym charakterze. Nad głowami tłumu przeleciały białe gołębie, w niebo wystrzelono różnokolorowe rakiety, a nad głowami zebranych szybował balon „Poznań”.

Elektroniczny zegar sterowany jest sygnałem atomowego wzorca czasu przesyłanym z Frankfurtu nad Menem (jego teoretyczna dokładność to różnica 1 sekundy na 1 milion lat pracy). Uruchamia on ramię, na którym zawieszony jest dzwon. Swoim donośnym dźwiękiem, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych słyszalny jest w promieniu 6-10 kilometrów, rozlegał się siedem razy w roku, w południe: 1 stycznia, 23 lutego, 9 maja, 22 lipca, 1 września, 12 października i 7 listopada. Obecnie dzwon odzywa się nieco rzadziej, podczas ważnych rocznic i świąt narodowych.

Dzwon waży 850 kg, a jego średnica wynosi 102 cm. Na płaszczu z dwóch przeciwnych stron umieszczono wizerunki gołębia pokoju, takie same symbole znajdują się w ornamencie górnej części płaszcza. Na dwóch przeciwnych częściach płaszcza umieszczono napisy: Dzwon Pokoju, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto