Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja rozwojowa na start!

Redakcja
Dziś rusza Tydzień Edukacji Globalnej, który potrwa do niedzieli 23 listopada, czyli cały tydzień. Inicjatywa ma wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego.

W zakres tego rodzaju działalności mieszczą się szkolenia, aktywizacja środowisk lokalnych i wspieranie inicjatyw obywatelskich. Wiążą się z tym organizacje pozarządowe, które wpisują się właśnie w te cele. Warsztatami objęci są na przykład nauczyciele, a uczniowie wielu szkół biorą udział w konkursach.

Edukacja globalna ma za zadanie uświadomić, jak można być głodnym różnych rzeczy. Dlatego też rok temu byliśmy świadkami wystawy dotyczącej Afryki. Mieszkańcy tego kontynentu często pozbawieni są dostępu do czystej wody, jedzenia. Także bogatsze państwa, ale o systemach niedemokratycznych, są przedmiotem zainteresować związanych z edukacją globalną. I to dosłownie, ponieważ młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, pozbawieni są często możliwości zdobywania wiedzy, rzetelnej, pozbawionej propagandy politycznej.

Dzieci oraz młodzież, poznając tajniki globalizacji, dowiadują się także o takich skutkach tego zjawiska, jak sieci sklepów rozproszonych po całym świecie czy internet jako źródło informacji na wszystkich kontynentach. Gdyby nie współpraca ponadnarodowa i gospodarka wolnorynkowa, wielu sklepów nie miałoby filii w naszym kraju. Podobnie jest z nowym medium, jakim jest internet dający możliwość publikowania tego, o czym nie piszą tradycyjne media. Ma to z resztą duży wpływ na demokrację, choćby taki, że obywatele Iraku prowadzą blogi wojenne, aby prostować to, co przekazują amerykańskie stacje telewizyjne.

W naszym mieście, w związku z edukacją rozwojową, w dniach 18 – 26 listopada będzie można zwiedzać wystawę „Pokaż mi swój świat, pokaż mi swoją szkołę”. Zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia wykonane na warsztatach prowadzonych przez studentów UAM w Mali oraz prace plastyczne dzieci z tamtejszych szkół. Prace i zdjęcia można będzie oglądać w Muzeum Etnograficznym (ul Grobla 25, wejście od ul. Mostowej 7). Tam też, w piątek o godzinie 18.00, odbędzie się spotkanie z koordynatorem projektu, prof. Ryszardem Vorbrichem „Od świętej skały do szkoły państwowej. Pluralistyczny system edukacji w Afryce”.

Wstęp na wystawę oraz piątkowe spotkanie jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto