Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy. Podpowiadamy, jak pokonać najtrudniejsze skrzyżowania w Małopolsce

Marcin Karkosza
Wprowadzone na początku roku nowe przepisy dotyczące egzaminów teoretycznych sprawiły, że część kursantów ma problem z zaliczeniem testów za pierwszym razem. Wciąż jednak to egzamin praktyczny pozostaje dla wielu największym problemem. Radzimy, jak przejechać najtrudniejsze skrzyżowania na terenie Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, czyli w tych małopolskich miastach, gdzie są ośrodki egzaminujące przyszłych kierowców.

Przechodzą tylko ci, którzy powinni
Liczby pokazują (patrz ramka u dołu), że od 19 stycznia, kiedy w życie weszły nowe przepisy dotyczące egzaminów teoretycznych, we wszystkich ośrodkach obniżyła się zdawalność części teoretycznej egzaminu, która w poprzednich latach wynosiła zwykle ponad 50 proc. a czasem dochodziła nawet do 80 proc.

- Egzaminy teoretyczne w takim kształcie, jak obecnie, zaliczają tylko osoby naprawdę znające przepisy - mówi mgr inż. Robert Dorosz, egzaminator nadzorujący w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. - To mniej niż dawniej, ale to bardzo dobry wynik, bo gwarantuje, że na drogach będzie bezpieczniej.
Wciąż egzamin praktyczny stanowi największe wyzwanie, ponieważ sprawdza faktyczne umiejętności w kierowaniu pojazdem w ruchu drogowym.

Co zrobić, aby zdać egzamin na drodze

- Na początku wybierzmy jak najlepszą szkołę jazdy i instruktora, który nauczy nas bardzo dobrze jeździć. To klucz do sukcesu - radzi Robert Dorosz.

Z egzaminem wiąże się stres, który może być poważna przeszkodą. Egzaminatorzy przyznają, że niedoświadczony kierowca może stracić głowę na drodze, nawet jeśli doskonale zna przepisy. Co może więc pomóc?

- Warto kilkakrotnie razem z instruktorem przejechać trudne skrzyżowania. Pomóc może też przeanalizowanie na nich oznakowania poziomego i pionowego - doradza Robert Dorosz.

- O tym, które skrzyżowania i inne miejsca na drogach są dla egzaminowanych trudne, decyduje nie tylko ich budowa, ale także rodzaj manewru, który egzaminator zleca kursantowi - mówi Andrzej Glazor, egzaminator nadzorujący w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie. - Na dużych skrzyżowaniach i rondach trudność sprawia egzaminowanym na przykład manewr zawracania, ponieważ przy nim często musimy najpierw zająć odpowiedni pas ruchu, a potem jeszcze raz go prawidłowo zmienić.
Wspólnie z egzaminatorami z poszczególnych miast w Małopolsce wybraliśmy po trzy skrzyżowania z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, które mogą sprawić trudność początkującym kierowcom. Czytelnikom radzimy, jak prawidłowo wykonać na nich wybrane manewry. Szerokiej drogi!

Kraków
Węzeł Rajskiego - zawracanie na ul. Nowohuckiej na skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II
Jedziemy ul. Nowohucką w kierunku skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Zajmujemy prawy skrajny pas, ponieważ aby zawrócić, musimy wjechać na górę dwupoziomowego skrzyżowania. Gdy jesteśmy na właściwej jezdni, dwukrotnie zmieniamy pas na lewy skrajny (jezdnia poszerza się do trzech pasów tuż przed skrzyżowaniem). Wjeżdżamy na skrzyżowanie na wprost, przejeżdżając przez pierwszą jezdnię w ciągu al. Jana Pawła II i mijając z lewej strony torowisko tramwajowe. Skręcamy w lewo i zajmujemy lewy skrajny pas. Przez chwilę jedziemy prosto wzdłuż torowiska, po czym znów wykonujemy skręt w lewo. W tym miejscu jezdnia ma trzy pasy - zajmujemy środkowy. Teraz możemy cały czas jechać prosto.

Zawracanie na rondzie Grzegórzeckim (jadąc al. Pokoju)
Jedziemy al. Pokoju w kierunku ronda Grzegórzeckiego. Ustawiamy się na skrajnym lewym pasie. Wjeżdżamy na skrzyżowanie na wprost, mijając pierwszą jezdnię ul. Kotlarskiej po lewej oraz al. Powstania Warszawskiego po prawej stronie. Cały czas trzymając się lewego, skrajnego pasa ruchu, wykonujemy skręt w lewo. W tej chwili po naszej lewej stronie znajduje się środek ronda a po prawej, torowisko w ciąguul. Grzegórzeckiej. Wykonujemy kolejny skręt w lewo. Teraz możemy zająć jeden z dwóch pasów ruchu- wybieramy skrajny prawy. Ruszamy na wprost, trzymając się zajętego przez nas pasa.

Zawracanie na rondzie Ofiar Katynia (jadąc ul. Conrada)
Jedziemy ul. Conrada w kierunku ronda. Trzymamy się prawej strony jezdni, aby wjechać na skrzyżowanie (a nie na estakadę, która prowadzi nad rondem na wprost). Teraz znajdujemy się na jezdni dwupasmowej. Zajmujemy lewy skrajny pas. Tuż przed skrzyżowaniem pojawia się dodatkowy pas po lewej stronie- wjeżdżamy na niego. Wszystkie dalsze manewry wykonujemy z włączonym lewym kierunkowskazem. Wjeżdżamy na wprost na skrzyżowanie, trzymając się zajętego pasa. Po lewej stronie mijamy ul. Armii Krajowej, natomiast po prawejul. Jasnogórską. Teraz wykonujemy skręt w lewo. Z dwóch pasów, na które możemy wjechać, wybieramy prawy (znajdujemy się więc na środkowym pasie na jezdni trzypasmowej). Jedziemy prosto (mamy po lewej stronie ul. Conrada a po prawej ul. Radzikowskiego). Wykonujemy kolejny skręt w lewo i zajmujemy skrajny prawy pas jezdni. Dalej jedziemy cały czas prosto.

Tarnów
Skręt w lewo z ul. ks. Sitko w ul. Goldhammera
Jedziemy ul. Goldhammera. Zatrzymujemy się przed ul. ks. Sitko - auta, które nią jadą, mają pierwszeństwo przejazdu. Wjeżdżamy na skrzyżowanie na wprost i w razie konieczności zatrzymujemy się pomiędzy przeciwległymi jezdniami w ciągu ul. ks Sitko, na środku skrzyżowania. Zanim skręcimy w lewo, musimy przepuścić auta jadące z prawej strony z ul. ks. Sitko. Uważamy też na samochody nadjeżdżające z ul. ks. Sitko, które chcą skręcić w lewo w ul. Goldhammera i mogą wyjechać z naszej prawej strony. Skręcamy w lewo i zajmujemy prawy pas ruchu. Dalej jedziemy prosto.

Skręt w lewo z ul. Słonecznej w ul. Starodąbrowską
Jedziemy ul. Słoneczną w kierunku ronda. Ustawiamy się na lewym pasie ruchu. Dojeżdżamy do skrzyżowania i zatrzymujemy się, aby ustąpić pierwszeństwa przejazdu autom znajdującym się już na skrzyżowaniu. Na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej, dlatego wstrzymujemy się z włączaniem kierunkowskazu. Ruszamy na wprost i zajmujemy lewy, wewnętrzny pas ruchu. Skręcamy w lewo cały czas jadąc pasem, który zajęliśmy wcześniej. Mijamy po prawej stronie obie jezdnie ul. Słonecznej, cały czas skręcając. Teraz musimy zjechać z ronda w ul. Starodąbrowską. Aby zrobić to prawidłowo, sygnalizujemy manewr zjazdu z ronda włączając prawy kierunkowskaz. Mamy pierwszeństwo przejazdu przed autami, które jadą z ul. Słonecznej, więc zjeżdżamy jedynym dostępnym pasem ruchu na ul. Starodąbrowską.

Skręt w lewo z ul. Wojska Polskiego w ul. Starodąbrowską
Jedziemy ul. Wojska Polskiego w kierunku skrzyżowania z ul. Starodąbrowską. Ulica posiada jeden pas ruchu, przed samym skrzyżowaniem zbliżamy się do jej lewej krawędzi. Zatrzymujemy się przed samym skrzyżowaniem, aby umożliwić przejazd samochodom jadącym ul. Starodąbrowską, które znajdują się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Ruszamy na wprost przez skrzyżowanie, uważając na samochody, które mogą nadjechać z prawej strony z przeciwnego kierunku (chcąc skręcić z ul. Starodąbrowskiej w ul. Wojska Polskiego). W razie konieczności zatrzymujemy się na środku skrzyżowania, aby przepuścić ponownie auta jadące z prawej strony na wprost ul. Starodąbrowską. Jeśli mamy taką możliwość, ruszamy skręcając w lewo w ul. Starodąbrowską. Zajmujemy prawy pas ruchu.

Nowy Sącz
Skręt w lewo z ul. Piłsudskiego w ul. Browarną
Jedziemy ul. Browarną i ustawiamy się na lewym pasie jezdni. Przed skrzyżowaniem, po lewej stronie, pojawia się nowy pas przeznaczony do skręto w lewo. Włączamy lewy kierunkowskaz i zjeżdżamy na skrajny lewy pas. Skręcamy w lewo i ustawiamy się na przełączce bliżej prawej krawędzi (bo jest to skrzyżowanie, a nie tzw. zawrotka). Zatrzymujemy auto w celu ustąpienia pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym ul. Piłsudskiego z prawej strony. Ruszamy na wprost i wjeżdżamy w ul. Browarną. Browarna jest ulicą dwukierunkową, dlatego ustawiamy się na prawej jezdni ulicy. Kierowcy wyjeżdżający z ul. Browarnej muszą skręcić w prawo w ul. Piłsudskiego (znak nakazu skrętu ustawiony przed skrzyżowaniem), dlatego nie musimy się obawiać, że ktoś wyjedzie nam z przeciwka.

Zawracanie na ul. 1 Brygady w ciągu ul. Piłsudskiego
Jedziemy ul. 1 Brygady w kierunku skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Zajmujemy skrajny lewy pas ruchu. Cały czas mamy włączony lewy kierunkowskaz. Zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem w celu ustąpienia pierwszeństwa autom znajdującym się na ul. Piłsudskiego. Wjeżdżamy na skrzyżowanie (na wprost) trzymając się skrajnego lewego pasa. Przed kolejną jezdnią w ciągu ul. Piłsudskiego ponownie zatrzymujemy auto, aby przepuścić auta z prawej strony. Skręcamy w lewo, wjeżdżając na ul. Piłsudskiego i zajmujemy skrajny lewy pas ruchu. To pas przeznaczony tylko do skrętu w lewo (dwa po prawej przeznaczone są do jazdy na wprost). Teraz ponownie skręcamy w lewo. Możemy zająć każdy z trzech pasów ruchu, jednak najlepiej zająć pas środkowy. Przed dojechaniem do ul. Piłsudskiego ponownie ustępujemy pierwszeństwa pojazdom jadącym z prawej strony. Kiedy jest to możliwe, ruszamy na wprost, przecinając ul. Piłsudskiego.

Rondo Solidarności. Skręt w lewo z mostu 700-lecia w ul. Piłsudskiego
Jedziemy mostem 700-lecia w kierunku rondaSolidarności. Zajmujemy skrajny lewy pas. Cały czas mamy włączony lewy kierunkowskaz. Ustępujemy pierwszeństwa przejazdu autom znajdującym się na rondzie. Przejeżdżamy przez pierwszą jezdnię (w ciągu ul. Piłsudskiego) na wprost i trzymamy się skrajnego lewego pasa. Dojeżdżamy do kolejnej jezdni w ciągu ul. Piłsudskiego. Teraz skręcamy w lewo, wjeżdżając na ul. Piłsudskiego. Możemy zająć każdy z trzech pasów ruchu. Wybieramy skrajny prawy pas. Dzięki temu dalej jedziemy już tylko na wprost, przecinając most 700-lecia.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto