Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko fyrtel, czyli wzornictwo w zgodzie z naturą

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Jak projektować, by dać przedmiotom drugie życie? Okazuje się, ...
Jak projektować, by dać przedmiotom drugie życie? Okazuje się, ... Przemo Wałczyński
Jak projektować, by dać przedmiotom drugie życie? Okazuje się, że do ponownego wykorzystania nadaje się nawet... trawa.

Trwające w Poznaniu targi Arena Design to miejsce kontrastów, gdzie zderzają się ze sobą odmienne szkoły projektowania przedmiotów. Dla jednych, każda rzecz powinna przede wszystkim cieszyć – zarówno funkcjonalnością jak i wyglądem. Ale dla innych podstawą dobrego projektowania jest dbałość o środowisko naturalne.

Okazuje się bowiem, że ciekawe formy przedmiotów można stworzyć, wykorzystując jako surowce jedynie materiały powtórnie przetworzone. Taka idea przyświecała twórcom Eko fyrtla, który stworzyli poznańscy przedstawiciele ekologicznej architektury i  skupiający przyjazne środowisku firmy serwis Tytka. Powstała w ten sposób dzielnica ekologiczna ma pokazać zrównoważone pomysły na projektowanie i urządzanie wnętrz. Na targowym stoisku, nawet wykorzystana trawa wpisała się w konwencję racjonalnego gospodarowania.

- To trawa z Włoch, która przyjechała specjalnie na targi Gardenia, ale została przez nas odkupiona od wystawcy już po zakończeniu targów, i ma teraz drugie życie – wyjaśnia Paweł Pytel z In Studio, współtworzącego Eko fyrtel.

Trawa co prawda miała być tylko dodatkiem, idealnie pasującym do charakteru stoiska, ale okazała się elementem głównie przyciągającym uwagę. Nie brakowało chętnych by pospacerować po zielonym dywanie.

Ale Eko fyrtel to pomysły przede wszystkim na ekologiczne wzornictwo przedmiotów. Można więc było zobaczyć m.in. niezwykłe lampy, wykonane z papierowych torebek.

- To jednorazowe worki od odkurzacza, co prawda nowe, ale były też pomysły, by wykorzystać już takie używane – przyznaje Paweł Pytel. Jak dodaje, w Eko fyrtlu znaleźć też można pomysł, na alternatywne spędzanie wolnego czasu.

– Zamiast siadać przed komputerem i sprawdzać Facebooka, można zrelaksować się przy ekologicznej plecionce, i dla odstresowania wbijać w nią igły.

Ciekawostką są natomiast meble, wykonane w całości z kartonu. Z zewnątrz nie sposób rozpoznać  materiału, który posłużył za budulec. - Karton wbrew pozorom jest bardzo wytrzymały. Mamy też kartonowe siedziska, które można obciążyć masą nawet 150 kilogramów – mówi twórca In Studio.

Do kompletu kartonowych mebli są... stare fotele. Melki, bo tak się nazywają, w niczym nie przypominają znanych mebli retro. Zostały odświeżone i przeprojektowane, ale nowa forma, jaką zyskały, zachowała ich dotychczasową solidną konstrukcję. Jak zapewniają projektanci – dzięki temu posłużą kolejne kilkadziesiąt lat, w przeciwieństwie do współcześnie sprzedawanych mebli w sieciowych sklepach.

Eko fyrtel to także pomysły na ekologiczne malowanie ścian i wykańczanie wnętrz. Łącznie w projekt zaangażowało się 8 twórców – wystawców. Współorganizatorem Fyrtla jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zielone wnętrze można zobaczyć w ramach targów Arena Design, które odbywają się w pawilonie 5 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach targów poznać można aktualne trendy w światowych projektowaniu przedmiotów. Arena Design to jednak przede wszystkim miejsce wymiany poglądów polskich i zagranicznych projektantów, ekspertów w dziedzinie wzornictwa. Impreza potrwa do czwartku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto