Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekonomia społeczna to nie fikcja

Redakcja
Wzorem Włoch – także w Poznaniu odbędą się Targi Przedsiębiorczości Społecznej. 18 i 19 października siebie i swoje wyroby zaprezentują przedsiębiorstwa społeczne z całej Polski.

- Inicjatywa ma w założeniu integrować różne środowiska: organizacje obywatelskie, samorządy lokalne, środowisko akademickie, naukowe, przedstawicieli administracji, media i przedstawicieli biznesu – wyjaśnia Barbara Sadowska z Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, pomysłodawcy targów.

Wśród ponad 700 gości będą między innymi prof. Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jolanta Fedak - Minister Pracy i Polityki Społecznej, prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Targi przedsiębiorczości mają dać szansę różnorodnym przedsiębiorstwom społecznym na zaprezentowanie siebie oraz swoich wytworów i usług. Do Poznania zjedzie kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw społecznych z całego kraju.

- Poznaniacy będą mogli podziwiać rękodzieła i smakować regionalne wyroby, czyli zaznajomić się z praktycznymi efektami ekonomii społecznej. Odwiedzający targi będą mogli też uczestniczyć w wykładach, warsztatach oraz otwartych dyskusjach – wyjaśnia Barbara Sadowska.

Tego typu targi od kilku lat odbywają się we Włoszech.
– Pierwotny pomysł, żeby zorganizować targi przedsiębiorczości społecznej narodził się w 2004 roku, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że jest bardzo dużo spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw, które biorą pod uwagę odpowiedzialną konsumpcję i zrównoważony styl życia, a wielu czytelników naszej gazety pytało nas, gdzie można ich spotkać  - mówi Piero Magri, redaktor naczelny „Terra di Mezzo” (włoski odpowiednik „Gazety Ulicznej”).

Włoskie Targi Przedsiębiorczości Społecznej odbyły się po raz pierwszy w 2006 roku. Przez trzy dni zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą ponad 100 wystawców z takich dziedzin jak rolnictwo ekologiczne czy turystyka społeczna. Łącznie targi odwiedziło 13 tysięcy osób. Bardzo szybko okazało się, że włoskie targi nie będą jednorazową imprezą. Przy kolejnych targach organizatorzy zaangażowali szkoły, stowarzyszenia oraz znaleźli nowych wystawców. Ostatnia edycja targów, która odbyła się w marcu 2010 roku przyciągnęła 620 wystawców, 65 tysięcy zwiedzających. Odbyło się również około 120 spotkań kulturalnych i konferencji.

– W ciągu tych lat zmieniliśmy kilka rzeczy, mamy np. nowe sektory - ekonomia więzienna, czyli rzeczy wykonywane przez więźniów, którzy są obecni na targach, oraz moda ekologiczna - mówi Piero Magri.

Oprócz oferty targów rozrasta się również zainteresowanie nimi. Coraz więcej miast chce organizować takie targi u siebie. Włosi już planują, że w przyszłym roku odbędą się one w Palermo i Bari, jak podkreślają zawsze we współpracy z lokalnymi grupami i stowarzyszeniami.

Poznańskie Targi Przedsiębiorczości Społecznej odbędą się w dniach 18-19 października na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto