Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Enigma trafi do Muzeum Historii Polski [ZDJĘCIA] Placówka pozyskała sponsora na zakup legendarnej maszyny szyfrującej

Radzim Gaudenty
Maszyna szyfrująca Enigma, która trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie
Maszyna szyfrująca Enigma, która trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie Materiały prasowe
Muzeum Historii Polski zakupi unikatowy egzemplarz Enigmy - legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Drogocenny eksponat będzie można oglądać po otwarciu stałej siedziby Muzeum w 2021 roku. Zakup Enigmy był możliwy dzięki wsparciu amerykańskiej firmy z branży technologiczno-budowlanej.

List intencyjny pomiędzy firmą Prescient, sponsorem nabycia eksponatu, a Muzeum Historii Polski został podpisany w Krakowie. W spotkaniu udział wzięli między innymi dyrektor MHP Robert Kostro i prezes amerykańskiej firmy Satyen Patel.

- Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Kto złamał szyfr Enigmy?

„Enigma" powstała w latach 20. XX w. Była to maszyna szyfrującą depesze. Początkowo uzywano jej komercyjnie na całym świecie. Potem wykorzystywała ją szeroko niemiecka armia i administracja. Pod koniec 1932 roku polski matematyk i pracownik Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego Marian Rejewski złamał szyfr maszyny i jako pierwszy odczytał wiadomości wysłane za jej pomocą. W dalszych latach w pracy kryptologicznej pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To polscy kryptolodzy dokonali kluczowego przełomu w swej dziedzinie przez zastosowanie do łamania szyfrów metody matematycznej w miejsce wykorzystywanej dotąd metody lingwistycznej – co stało się fundamentem wojennych sukcesów aliantów w zakresie kryptologii. Dzięki temu, że kryptolodzy z brytyjskiego Bletchey Park odczytali dziesiątki tysięcy niemieckich depesz, według szacunków historyków, II wojna światowa trwała której o około 2-4 lata.

Maszyna, która trafi do MHP, wyprodukowana została na początku lat 30. XX w. Jest to jedna z pierwszych maszyn szyfrujących, jakie trafiły na wyposażenie armii niemieckiej. Zabytkowy eksponat posiada niemal kompletne wyposażenie. Jest w doskonałym stanie, a jej zewnętrzny wygląd odpowiada oryginalnej, dobrze zachowanej maszynie Enigma I. Egzemplarz, który trafi do MHP, przechodził przez lata szereg modernizacji i napraw, co wskazuje na intensywne jej wykorzystywanie w latach 30. i podczas II wojny światowej. Co ważne - maszyna jest nadal sprawna.

Kiedy Enigma trafi do Muzeum Historii Polski?

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Enigma trafi do Muzeum Historii Polski [ZDJĘCIA] Placówka pozyskała sponsora na zakup legendarnej maszyny szyfrującej - Portal i.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto