Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Enter Enea Festival 2018 w Poznaniu: "Tężnia sztuki" w Visual Parku i "Guzik z teorii widzenia w ABC Gallery [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Szukasz Rozrywki? Znajdziesz ją w Poznaniu! KLIKNIJ TUTAJ!
Szukasz Rozrywki? Znajdziesz ją w Poznaniu! KLIKNIJ TUTAJ! Paweł F. Matysiak
Enter Enea Festival 2018 to dwa ciekawe wydarzenia plastyczne. W poznańskiej ABC Gallery otwarto wystawę prac Zbigniewa Sałaja "Guzik z teorii widzenia". Natomiast w Visaul Parku symbolicznie odsłonięto "Tężnię sztuki" Roberta Kuśmirowskiego. Zobacz zdjęcia.

"Tężnia sztuki" Roberta Kuśmirowskiego

Robert Kuśmirowski to laureat „Paszportu Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Przez krytyków nazywany jest fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości. Swoją strategię opiera bowiem na tworzeniu łudząco podobnych imitacji starych przedmiotów, dokumentów i fotografii. Niektóre jak „Tężnię” poddaje działaniom czasu i natury. We wnętrzu „Tężni” znaleźć można stare gramofony, magnetofony i wiele innych starych sprzętów.

Obejrzyj także: Enter Enea Festival 2018 rozpoczął się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu [ZDJĘCIA PUBLICZNOŚCI]

Jeśli „Tężnia” tutaj w Poznaniu zostanie z czasem obrośnie roślinnością, grzybami i pleśnią. A wtedy aby przez nią przejść ogrodnik będzie musiał wyciąć przejście. Ci, którzy będą przez nie przechodzić nie będą w stanie rozpoznać starych przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu

– mówi Robert Kuśmirowski.

Zbigniewa Sałaja "Guzik z teorii widzenia"

Zbigniew Sałaj to artysta, który dzieciństwo spędził we wsi pod Inowrocławiem. Rzadko zdarza się, że fascynacja dzieciństwem wykorzystywana jest przez artystów w ich dojrzałym życiu. A tak właśnie jest w przypadku Zbigniewa Sałaja. Wykorzystuje on w swej twórczości stare guziki, szpulki po niciach, klamerki, pudelka od zapałek. To przedmioty, które od dzieciństwa najmocniej uruchamiały jego wyobraźnie, co w rezultacie prowadziło do tworzenia obiektów-zabawek o zdeformowanej funkcji i wizualności.

Obejrzyj też: Jak wygląda GUZIK z teorii widzenia [ZDJĘCIA]

Spośród prac prezentowanych na wystawie Zbigniew Sałaj szczególną wagę przywiązuje do obrazu, dla którego inspirację stanowił utwór Witolda Lutosławskiego „Gry weneckie”. Lutosławski napisał w roku 1961, w którym urodził się Zbigniew Sałaj. Utwór Lutosławskiego opiera się na aleatoryce czyli przypadku i przypadek często ważny jest też w twórczości Sałaja.

W Visual Parku odsłonięto zrealizowany przez Zbigniewa Sałaja guzik o średnicy trzech metrów. Guzik ten nigdy nie będzie zapinał żadnej odzieży dlatego rodzi się pytanie, czy jest jeszcze guzikiem czy już czymś innym.

Enter Enea Festival 2018 potrwa do środy. ZOBACZ PROGRAM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto