Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ethno Port 2011: zaczyna się ethnogranie!

Lilia Łada
Lilia Łada
Koncerty muzyków z Indii, Jemenu, Północnej Afryki, niezwykłe ...
Koncerty muzyków z Indii, Jemenu, Północnej Afryki, niezwykłe ... CK Zamek
Koncerty muzyków z Indii, Jemenu, Północnej Afryki, niezwykłe instrumenty, filmy i warsztaty - w Starym Korycie Warty rozpoczyna się święto world music, czyli festiwal Ethno Port.

To czwarta edycja tego festiwalu, który mimo krótkiego czasu istnienia stał się jednym z najważniejszych festiwali world music w kraju. I nie tylko w kraju - o Ethno Porcie zaczęło się mówić w całej Europie...

Charakterystyczną cechą tego festiwalu, podkreślaną od początku jego istnienia, jest otwartość – zarówno geograficzna (na festiwalu usłyszeć można artystów z najodleglejszych zakątków świata i z niemal zupełnie w Polsce nieznanych grup etnicznych i tradycji kulturowych), jak i muzyczna. To dzięki niej można zobaczyć w Poznaniu twórców, którzy swoje tradycyjne rodzime rytmy i melodie mieszają z tak odmiennymi gatunkami, jak jazz, rock, muzyka klezmerska, elektroniczna, klubowa - a nawet klasyczna.

W tym roku na dwóch scenach Ethno Port Poznań wystąpi 16 wykonawców, a festiwal otworzy na scenie głównej koncert francusko-algierskiego zespołu Fanfaraϊ. Muzycy pochodzący z kilku krajów północnej Afryki, Francji i Bretanii grają głównie na instrumentach dętych.
- Muzyka Fanfaraϊ to efekt różnych doświadczeń muzycznych i życiowych członków zespołu. Granie muzyki etnicznej naszych krajów jest sposobem na to, by głębiej wniknąć w swoje własne kultury - tłumaczyła Ourida Yakar, menadżerka zespołu. - Mamy tu więc rytmy z Maroka, Algierii, a także wpływy francuskie i bretońskie, elementy jazzu i salsy. Efektem tego wszystkiego jest niezmiernie oryginalna całość.

Muzycy zespołu bardzo się cieszą z przyjazdu na poznański festiwal.
- Bo przynosimy szczęście - śmieją się.

Wykonawcą jeszcze bardziej egzotycznym - o ile to możliwe - jest Desert Slide, zespół pochodzący z Indii.
- Reprezentujemy klasyczną muzykę indyjską z Radżastanu - wyjaśnia Vishwa Mohan Bhatt, lider zespołu i mistrz gry na stworzonym przez siebie instrumencie mohan veena, który łączy elementy tradycyjnych indyjskich instrumentów strunowych z cechami slide gitary z Ameryki Północnej. Artysta, dawny uczeń Ravi Shankara, jest laureatem Grammy przyznanej w 1994 roku za „A Meeting by the River”, materiał nagrany w duecie z Ry’em Cooderem. Jest też wielkim miłośnikiem tradycji muzycznej swojego narodu - z dumą podkreślił, że ta muzyka nadal jest żywa i rozwija się, choć ma już przecież ponad 5 tysięcy lat...

Jednak na poznańskim koncercie Desert Slide nie usłyszymy czystej indyjskiej klasyki.
- Zagramy połączenie klasycznej muzyki indyjskiej z muzyką ludową - opowiada Vishwa Mohan Bhatt. - Ludową, to znaczy taką, która do dziś jest wykonywana w domach jednego z plemion pustynnych Indii.

Kolejny koncert to kolejna strona świata: Justin Adams & Juldeh Camara, Brytyjczyk i Gambijczyk...
- Pracujemy razem z Justinem od 2007 roku - opowiada Juldeh. - Wcześniej usłyszałem płytę nagraną przez Justina i niesamowicie mi się spodobała, bo była bliska mojej muzyce. Ale mieszkałem wtedy w Gambii, gdy więc przyjechałem na stałe do Wielkiej Brytanii, zadzwoniłem do Justina i tak się rozpoczęła nasza współpraca...

- Praca z Juldeh jest niezwykle inspirująca i ciekawa - dodaje Justin. - I to jest fantastyczne, że mogliśmy razem przyjechać na festiwal, który jest tak bliski duchem temu, co robimy.

- Wszyscy zaproszeni artyści to wyjątkowe osobowości na scenie world music – mówi Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. - Cieszymy się, że możemy ich gościć i że dzięki pomysłowi CK Zamek na ten festiwal zniknął parking i śmietnik, który tu wcześniej był, a jest nowy pawilon.

W tym roku festiwal Ethno Port Poznań bardzo wysoko oceniło także Ministerstwo Kultury - i przyznało mu grant na jego organizację. Dzięki temu program festiwalowy jest znacznie bogatszy, zwłaszcza jeśli chodzi o program filmowy i warsztatowy.

- Za każdym razem gdy zbliża się Ethno Port, jesteśmy szczęśliwi - mówi Andrzej Maszewski. - To jest nasz profit z tego festiwalu.

Bilety na festiwal można kupić w Centrum Kultury Zamek oraz na stronie eventim.pl. Bilet na jeden dzień festiwalu kosztuje 40 zł, karnet na trzy dni - 70 zł. Dzieci do lat 15 - wstęp wolny, oczywiście pod opieką osoby dorosłej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto