Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Zatrzymać kibiców na dłużej

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Gdzie ulokować zwykłych kibiców i co zrobić, aby chcieli w Polsce zostać dłużej – m.in. o tym dyskutują na szczycie G5 w Poznaniu przedstawiciele miast – gospodarzy Euro 2012.

Grupa G5 to zespół powołany przez ministra sportu oraz prezydentów Poznania, Gdańska, Wrocławia i Warszawy, czyli miast, które w 2012 r. będą gospodarzami mistrzostw Europy w piłce nożnej. Istnienie grupy ma pomóc w koordynowaniu wspólnych przygotowań do tej wielkiej imprezy.

Pierwsze spotkanie G5 w 2010 r. odbyło się w Poznaniu 22 stycznia.
- To spotkanie typowo robocze, na którym podsumowujemy miniony rok oraz rozmawiamy o tym, co nas czeka w najbliższym czasie, m.in. losowanie grup eliminacyjnych – wyjaśnia Andrzej Bogucki ze spółki PL.2012.

Wszystko zależy od losowania

Losowanie odbędzie się 7 lutego w warszawskiej Sali Kongresowej. Znacznie ważniejsze dla gospodarzy Euro 2012 będzie jednak oczywiście losowanie grup samych mistrzostw, które odbędzie się po eliminacjach, czyli pod koniec 2011 r. Dopiero wtedy dowiemy się, jakie drużyny będą rozgrywały swoje mecze w Poznaniu, a jakie we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Ma to ogromne znacznie dla organizacji mistrzostw w poszczególnych miastach, bo wiadomo, że na mecze Anglików czy Niemców przyjedzie znacznie więcej kibiców niż np. spotkania Słowenii czy Grecji. Od tego też zależy, jakim środkiem transportu przybędą kibice do miasta – samolotem, pociągiem, autokarem czy prywatnymi samochodami.


Spotkanie grupy G5.

Osobne zagadnienie to noclegi dla wszystkich gości, którzy przyjadą na Euro 2012 i wcale nie chodzi tylko o kibiców, którzy będą oglądać mecze na stadionie.
- Jeśli chodzi o osoby, które znajdą się na stadionie, to nie będzie najmniejszego problemu z odpowiednią liczbą noclegów. Nam jednak zależy, aby przyjechało do nas jak najwięcej kibiców bez biletów, którzy przyjadą do nas, aby poczuć atmosferę mistrzostw i spędzić w naszych miastach np. tydzień, a nie tak jak to miało miejsce w przypadku Euro 2008, gdzie wielu kibiców przylatywało do Austrii na konkretny mecz, po którym wracali do domu – tłumaczy Bogucki.


Euro 2008: Tłumy kibiców z całej Europy oglądały mecze w strefach kibica.

Hotelerze nie mają przesadzać z cenami

Na atrakcyjność pobytu w Polsce wpłynie wiele czynników, m.in. ceny noclegów, dlatego przedstawiciele G5 już teraz próbują przekonać hotelarzy do tego, aby nie windowali cen za bardzo w górę, bo zamiast spróbować drogo sprzedać mniej noclegów, być może bardziej im się opłaci sprzedać ich więcej za niższą cenę.

W hotelach będą jednak nocować głównie zamożniejsi goście. Zwykli kibice będą szukali tańszych miejsc noclegowych – mają je zapewnić przede wszystkim akademiki. Cały czas są brane pod uwagę bazy noclegowe miast położonych niedaleko aren Euro 2012.
- Chodzi o miasta położone nie dalej niż dwie godziny drogi od miejsc rozgrywania meczów – tłumaczy Bogucki. - Są brane pod uwagę m.in. Łódź, Bydgoszcz i Toruń. Chodzi nie tylko o ich położenie, ale też to, że są to miasta akademickie, gdzie będzie dużo wolnych miejsc noclegowych.

Same przygotowania do Euro 2012 według zapewnień przedstawicieli G5 idą w Polsce pełną parą.

- Proszę sobie porównać obecny stan z tym sprzed roku, kiedy nawet nie było pozwolenia na dokończenie przebudowy stadionu i nie istniała jeszcze spółka Infrastruktura Poznań 2012. Wiele osób w ogóle wątpiło, czy Poznań zorganizuje Euro – przypomina Michał Prymas, dyrektor biura ds. Euro 2012. – Obecnie mamy już rozstrzygnięte przetargi na wszystkie najważniejsze inwestycje.  

Największe wątpliwości ciągle towarzyszą Wrocławiowi, gdzie niedawno zmieniono wykonawcę stadionu.
- Nad stadionem musimy teraz pracować codziennie, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Wkrótce przekażemy plac budowy nowemu wykonawcy - zapewnia Hanna Domagała, dyrektor ds. Euro 2012 we Wrocławiu.

- Tak naprawdę do tego, aby przeprowadzić Euro 2012, wystarczy nam dokończenie około 20 najważniejszych inwestycji, ale mamy ich jeszcze około 400, bo chcemy, aby mistrzostwa przebiegły jak najsprawniej i kibice czuli się tu jak najlepiej – mówi Andrzej Bogucki.


Andrzej Bogucki ze spółki PL.2012.
Czego Warszawa uczy się od Poznania?

Przedstawiciele wszystkich czterech miast zacieśniają też współpracę w zakresie promocji. Jednym z jej przejawów będzie m.in. wspólne promowanie się na targach nieruchomości w Cannes.
- Chcemy odwoływać się do faktu, że mamy status miast goszczących Euro – niewiele miast może się tym pochwalić, więc warto to wykorzystać – tłumaczy Michał Prymas.

Miasta też dzielą się wspólnymi doświadczeniami i rozwiązaniami. Okazuje się, że Poznań dla reszty pod wieloma względami jest wzorem.
- Na pewno macie wielkie doświadczenie w zakresie organizacji wolontariatu chociażby podczas konferencji klimatycznej. Na pewno macie też ciekawe projekty społeczne towarzyszące Euro 2012. Dlatego chętnie skorzystamy z waszej wiedzy i doświadczenia – chwali Poznań Andrzej Cudak z biura Euro 2012 w Warszawie.

Czytaj też:
Bosacki trzecim ambasadorem Euro 2012

Podczas uroczystej prezentacji dwóch filmów przedstawiających historię przebudowy miejskiego stadionu ogłoszono kolejnego ambasadora Euro 2012 - Bartosza Bosackiego.

Kiedy poznamy operatora Stadionu Miejskiego?

Choć do otwarcia przebudowanego Stadionu Miejskiego w Poznaniu zostało pół roku, ciągle nie wiadomo, ani kto będzie nim zarządzał, ani na jakich zasadach.


głosuj, zgarniaj nagrody!



 


poznańskie studniówki
relacje, zdjęcia, wideo
Transfery w
Lechu i Warcie


zimowe okienko
transferowe 2009/2010

bieżąca relacja z podróży
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto