Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fatalna jakość powietrza. Nie wychodź z domu!

red.
fot. zdj. ilustracyjne
O ponad 130 procent przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Nowej Rudzie. W trakcie ostatnich trzydziestu dni, tylko w tej miejscowości aż siedemnastokrotnie zanotowano zbytu dużą ilość PM10. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu!

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W CAŁYM REGIONIE

Fatalna jakość powietrza w Kłodzku i wielu miastach powiatu ...

PM10 może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany czy też dwutlenek węgla i siarki. Głównie wywodzi się on z tzw. niskich emitorów, do których zalicza się kominy np. domów jednorodzinnych lub kamienic. Źródłem niskiej emisji są procesy spalania paliw, przede wszystkim węgla (a także odpadów), w starych niskosprawnych piecach i kotłach. Duża ilość kominów o niewielkiej wysokości powoduje, że wprowadzane do środowiska zanieczyszczenia są bardzo uciążliwe z uwagi na ich gromadzenie się w miejscu powstawania.

Pył ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jego cząsteczki w łatwy sposób mogą dostać się do górnych dróg oddechowych i płuc, powodując groźne dla życia i zdrowia choroby.

Wyniki badań są druzgocące. Co roku 45 tysięcy Polaków umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Warto też wspomnieć, że to właśnie Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.

Jak podaje WIOŚ, najbardziej wrażliwi na zanieczyszczenia są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu; osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Przypominamy, że w czasie, kiedy poziom pyłu zawieszonego jest przekroczony, należy ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu, a także wstrzymać się od wzmożonej aktywności fizycznej.

O tym, jak bardzo smog może być niebezpieczny, przekonuje pulmonolog.

- U wrażliwych pacjentów może to wywołać wzrost zachorowań na alergię i astmę. Smog jest takim czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na tych najbardziej zakażonych. W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc każde zaostrzenie jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka zgonu -ostrzega dr Juliusz Bokiej, pulmonolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto