Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Animator 2014 zagości w kinie Muza i w Nowej Gazowni [bilety]

Justyna Bryske
Justyna Bryske
W Poznaniu odbędzie się bowiem 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów ...
W Poznaniu odbędzie się bowiem 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów ... arch. eM
W Poznaniu odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, któremu od początku towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Festiwal potrwa od 11 do 17 lipca.

Przez siedem lipcowych dni w mieście odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Dla Animatora rok 2014 należy do kobiet – specjalnym punktem programu będą bowiem prezentacja prac artystek z Polski i zagranicy oraz konferencja poświęcona twórczości kobiet. Główne motywy tematyczne festiwalu to także animacja z Chin oraz animacja non-camerowa.

Konkurs Filmów Animowanych

Najważniejszym elementem festiwalu od lat jest towarzyszący mu Konkurs Filmów Animowanych, w którym przyznawane są Złoty, Srebrny i Brązowy Pegaz oraz szereg nagród dodatkowych, w tym, od trzech lat, nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Filmy co roku ocenia międzynarodowe jury – w tym roku, o tym kto wyjedzie z Poznania z nagrodą zadecydują: Anna Ida Orosz, Andrea Martignoni, Wojciech Bąkowski, Alfio Bastiancich, Mariusz „Wilk” Wilczyński oraz Nancy Denney-Phelps. Phelps to współtwórczyni, wraz z mężem, kompozytorem i muzykiem, Nikiem Phelpsem, zespołu The Sprocket Ensemble, który będziemy mieli okazje posłuchać na festiwalu.

Co roku do konkursu napływa kilkaset filmów z całego świata – które z nich przeszły selekcję i powalczą o statuetki dowiemy się w czerwcu.

Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji festiwalu zajmą kobiety- animatorki. Zaprezentujemy zestawy filmów, skupionych wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek/reżyserek/autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych "kobiecych" narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zobaczymy m.in. filmy: Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej, czy Michaeli Pavlatovej. Festiwalowi towarzyszyć będzie również dwudniowa konferencja zrealizowana wokół tematu filmu animowanego kobiet. Kuratorką bloku „kobiecego” na tegorocznym festiwalu jest Hanna Margolis.

Przegląd polskich animacji

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (sekcja Animacja i Muzyka). Specjalny pokaz "Wojtek Juszczak – In Memoriam" przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata. Pamięć wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Animator uczcimy pokazem polskich animacji z muzyką jazzową, która była jego największą pasją. Pokaz filmów poprzedzi krótki występ muzyczny.

W Poznaniu wystąpi wspomniana już grupa Nik Phelps & The Sprocket Ensemble, która pojawi się na scenie dwukrotnie – przy okazji filmu „Idiots and Angels” w reżyserii Billa Plymptona oraz filmów z Różową Panterą, które zaprezentujemy z okazji 50-lecia istnienia tej słynnej animowanej postaci. Realizowanej przez Ferenca Cakó - węgierskiego animatora, laureata nagród na festiwalach Berlinale i Cannes - animacji piaskowej na żywo towarzyszyć będzie grana na żywo muzyka Henryka Wieniawskiego. Usłyszymy również m.in. Telegaz - nowy solowy projekt muzyczny Wojtka Bąkowskiego i Honeycomb Piotra Kurka oraz czeski duet DVA.

Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny. Pokażemy zarówno filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego kraju.

Retrospektywa

Wśród retrospektyw warto zwrócić uwagę na pokazy filmów wybitnego amerykańskiego reżysera - Pata O’Neilla, który odwiedzi Animatora. Zobaczymy m.in. nagrodzony w Sundance w 1990 roku i okrzyknięty wzorem dla filmu przyszłości „Water and Power” z 1989 oraz wybrane filmy krótkometrażowe.

Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością polskiego reżysera Mirosława Kijowicza, którego 95-ta rocznica urodzin i 15-ta rocznica śmierci przypada w tym roku. Obejrzymy również „Allegro non troppo” Bruno Bozzetto – najbardziej znany film tego włoskiego reżysera i satyryka oraz zestaw jego krótkometrażowych filmów.

Świetnie zapowiada się cykl „Nocnego Kina”, które prezentowane będzie w Klubie Festiwalowym. W lipcowe wieczory obejrzymy m.in. animowane filmy Wesa Andersona, Richarda Linklatera, czy … Davida Lyncha.

Warsztaty

Festiwalowym pokazom i koncertom, jak co roku, towarzyszyć będzie rozbudowany program warsztatów i wykładów, w tym m.in. warsztaty animacji non-camerowej ze Stevenem Woloshen’em, warsztaty animacji wycinankowej z Izabelą Plucińską, warsztaty animacji eksperymentalnej z Ajay Kumar Tiwari, czy warsztaty animowanych teledysków z Yachem Paszkiewiczem – w tym roku pod hasłem „Naśladując Normana McLarena” młodzi twórcy tworzyć będą obrazy do muzyki Leszka Możdżera. Zapisy na warsztaty rozpoczną się 16. czerwca.

Specjalny program dla najmłodszych - Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Bilety

Sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe wydarzenia rozpocznie się 23. czerwca.

Autorem plakatu tegorocznej edycji festiwalu jest Tomasz Ducki, animator urodzony w Budapeszcie, mieszkający na stałe w Krakowie, autor m. in. nagradzanego na licznych festiwalach filmu „Łaźnia”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto