Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Malta już za chwilę!

Redakcja
Jan Fabre, Prometheus Landscape II, festiwal malta, maltafestival poznań 2011
Jan Fabre, Prometheus Landscape II, festiwal malta, maltafestival poznań 2011 Wonge Bergman / maltafestival poznań
Chociaż w tym roku jest krótszy, to wcale nie oznacza, że gorszy - maltalestival poznań 2011 już od poniedziałku!

Miłośnicy teatru, muzyki, sztuk per formatywnych na tych kilka lipcowych dni czekają z niecierpliwością. Festiwal Malta (a w zasadzie maltafestival poznań – ponieważ tak od kilku lat impreza się nazywa) to największe poznańskie spotkanie ze sztuką, a nie tylko teatrem. Jest on już tylko jednym z najważniejszych nurtów imprezy.


maltafestival poznań 2011
4-9 lipca 2011


Festiwal Malta prezentuje bowiem poznaniakom to, co najciekawsze i najważniejsze w światowym dorobku scenicznym. Jednak dziś przedstawimy Wam wybrane propozycje teatralne maltafestival poznań 2011.

- W tym roku z całą pewnością warto wybrać się na spektakle Gisèle Vienne – zachęca Anna Reichel, rzecznik prasowa maltafestival poznań 2011. – I Apologize to jej pierwszy samodzielny spektakl. Przez wiele osób uważany za jeden z najodważniejszych i najważniejszych w jej twórczości.

Jego punktem wyjścia jest rekonstrukcja wypadku. Jego punktem wyjścia jest rekonstrukcja wypadku. Młody mężczyzna reżyseruje mężczyznę i kobietę – przypominających barokowo-rockowe ikony – oraz ponad dwadzieścia nastolatków reprezentowanych przez lalki. Za ich pomocą odtwarza kolejne wersje wypadku, próbując dotrzeć do prawdy na temat prawdziwego zdarzenia. Rzeczywistość okazuje się jednak subiektywna, pełna luk, szczelin, które wypełniają nasze fantazje. Gdzie przebiega granica między prawdą a wyobrażeniem? Jak odróżnić fikcję od rzeczywistości?

Jednym z ciekawszych punktów maltańskiego programu będą z całą pewnością występy amerykańskiego chóru Young@Heart. To propozycja z pogranicza teatru i koncertu. Young@Heart to bowiem amerykański chór złożony z kilkudziesięciolatków!

- To może brzmi niezbyt zachęcająco: starsze osoby śpiewające Nirvanę albo Coldplay – przyznaje Anna Reichel. – Jednak emocje w czasie ich występów są po prostu ogromne! Na dodatek bardzo rzadko koncertują poza Stanami Zjednoczonymi, wiec jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wystąpią w czasie festiwalu.


Young@Heart ze spektaklem End Of The Road będziemy mogli obejrzeć aż czterokrotnie. Wyjątkowy charakter spektaklu polega na jego prostocie. Działa ona na dwóch podstawowych poziomach: afirmacji życia i świadomości końca. Oczarowani widzowie obserwują niezwykłą sytuację: ludzie w podeszłym wieku zachowują się jakby byli w najlepszym okresie swojego życia. Oto dało im ono kolejną, być może ostatnią szansę by podzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami za pośrednictwem muzyki, słuchanej zazwyczaj w zupełnie innym kontekście.

Innym wielkim twórcą teatralnym, którego zobaczymy na Malcie jest Jan Fabre.
- W zeszłym roku gościł u nas z monodramem, tym razem zobaczymy jego zupełnie inne przedstawienie: duże, wręcz monumentalne – zapowiada Anna Reichel. – Warto zwrócić uwagę na jedną z osób z zespołu aktorskiego Jana Fabre’a. To Kasia Makuch, która została przez reżysera wybrana i zaproszona do grupy po ubiegłorocznych warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez Fabre’a w czasie festiwalu w Poznaniu.

Fundacja Malta jest współproducentem spektaklu Prometheus Landscape II, a Kasia dostała od fundacji roczne stypendium aktorskie.


Spektakl Prometheus Landscape II jest radykalnym rozważeniem mitu prometejskiego i pytaniem o ludzką wolność, której dobrowolnie się zrzekamy uciekając od własnych pragnień, autentyczności decyzji i relacji. Ofiara Prometeusza okazuje się dwuznaczna a jej sens poddany w wątpliwość. Jan Fabre mówi: „ (..) kim jest heros we współczesnym społeczeństwie? (...) Myślimy o świecie współczesnym, o Prometeuszu, rozmawiamy o ogniu, ale nie możemy go rozpalić!”

- Po dwóch latach powraca do nas Pippo Delbono – mówi Anna Reichel. – After the battle to spektakl bardziej liryczny, niż ten, który mogliśmy w wykonaniu Compagnii Pippo Delbono oglądać.


After the battle łączy różne środki ekspresji i języki – performance, sztuki wizualne, elementy filmowe i muzykę. Jak mówi Pippo Delbono: „Każdy mój projekt to krok będący częścią osobistej podróży przez niespokojne czasy, w których żyjemy. Są one pełne kontrastów, przemocy, tajemnych sił, korupcji I kłamstwa. Gdy myślę o następnym projekcie wyobrażam sobie, że te mroczne czasy się skończyły. Co dzieje się po bitwie? Przypominają mi się obrazy z filmów Kurosawy, które pokazują wielkie bitwy, upadające dynastie.

Myślę, o szczątkach pozostałych na polu bitwy. Pamiętam ciszę, która nastaje po burzy, potrzebę jasności po szaleństwie.”

- Nie sposób nie wspomnieć o innym wielkim maltańskim powrocie: zespołu La Fura Dels Baus – zapowiada rzeczniczka festiwalu. – Spektakl Los Nadies, wielka plenerowa parada, został przez zespół specjalnie zaadoptowany do poznańskich warunków. Artyści byli w Poznaniu przez kilka dni na wizji lokalnej i na jej podstawie opracowali wersję widowiska, którą zobaczymy na zakończenie maltafestival.


Pokazywany w Poznaniu spektakl Los Nadies to hołd złożony włączeniu / asymilowaniu odrzuconych we wspólnotę ludzką. Bohaterami widowiska – wykluczonymi – są Pelny i Lód. Symbolizują oni ludzi, którzy czują się inni i z powodu swojej odrębności nie mogą znaleźć swojego miejsca w świecie. Gigantantyczne postaci poruszają się po centrum miasta prowadząc dialog z Ludzkością (chór). Proszą o akceptację i przyjęcie ich do społeczeństwa. Gdy ludzkość odmawia Pelny i Lód zaczynają błąkać się w poszukiwaniu nowego miejsca, które ich przyjmie. Podczas wędrówki towarzyszą im wolontariusze oraz muzycy.

Wreszcie bohaterowie spotykają lewitującego nad placem anioła i pytają go o przyczynę wykluczenia. Nie uzyskują jednak odpowiedzi. Spektakl przemawia do widza pięknymi, ogromnymi instalacjami, które tworzą ludzie, lalki, obrazy wideo i muzyka. Ostateczny kształt spektaklu przygotowany został z uwzględnieniem przestrzeni miejskiej Poznania, a katalońscy artyści wykorzystali w nim m.in. teksty Jerzego Kapuścińskiego.

Koniecznie trzeba zauważyć także spektakl Hard to be a god Kornela Mundruczó.
- Ten węgierski reżyser jest znany u as dzięki swojemu filmowi „Łagodny potwór – projekt Frankenstein” – przyznaje Anna Reichel. – W czasie festiwalu zaprezentuje swój spektakl oparty na powieści Arkadija i Borysa Strugacckich „Trudno być bogiem”


Akcja książki została osadzona w czasach, gdy ludzkość, dzięki nauce i rozwojowi technicznemu, jest wolna od chorób, niewiedzy i głodu. Bada otaczający ją kosmos, starając się nieść w nim ideały humanizmu, wolności i oświecenia. Ziemski historyk wtapia się w otaczającą go zacofaną rzeczywistość. Ma działać niczym zaprogramowany lub obserwujący świat Bóg. Nie może kierować się swoimi emocjami, czy też osobistymi sympatiami.

W spektaklu Mundrucza agent pojawia się w ciężarówkach, w których kilku mężczyzn przetrzymuje prostytutki. Tematem przedstawienia jest świat, za który Bóg zdaje się nie brać odpowiedzialności, od którego odwraca wzrok – tak jak my, zamyka oczy przed mroczną stroną społecznej rzeczywistości. A może Bóg ujawnia swą niemoc wobec ludzkiego nieszczęścia? Mundruczó wykorzystuje projekcje, hiperrealistycznie odtwarza ciężarówki, wplata w spektakl prawdziwe historie, angażuje amatorów i profesjonalistów, jednocześnie wykorzystuje formułę telewizyjnego show. Niepokojąca rzeczywistość zajmuje miejsce sztuki. Gdzie przebiega granica między jednym a drugim i jak daleko można ją przesunąć? Węgierski reżyser stawia też pytania o to, kto jest winny? Tylko zbrodniarze, czy odpowiedzialność sięga gdzieś dalej?

To oczywiście nie wszystkie teatralne propozycje tegorocznego festiwalu Malta. W Maskach prezentowane będą przedstawienia zrealizowane przez zespoły pracujące z ludźmi wykluczonymi, nie zabraknie poznańskich teatrów (ich propozycje omówimy w kolejnej maltańskiej zapowiedzi). Malta tradycyjnie odkrywa także nowe przestrzenie – tym razem będziemy mieli okazję wybrać się do dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach.

Warto pamiętać o tym, że w czasie festiwalu odbywać się będą spotkania z twórcami – wstęp na nie jest bezpłatny – każdy może przyjść, posłuchać oraz zadawać własne pytania.

Sprawdź dokładny program maltafestial poznań 2011.

Czytaj także:
maltafestival poznań 2011: Tydzień koncertów w Pasażu Kultury

Przy muzyce zespołów z Islandii, Australii, Danii i z Poznania będziemy bawić się w kolejne wieczory tegorocznego festiwalu Malta. Nie zabraknie Silent Disco! Wszystko za darmo w klubie festiwalowym w Pasażu Kultury na Starym Rynku.

maltafestival poznań 2011: Rozpoczęła się sprzedaż biletów

W czwartek ruszyła sprzedaż biletów na spektakle teatralne, które odbędą się w ramach festiwalu. Dwa przedstawienia będą bezpłatne - można już też odbierać na nie wejściówki.

maltafestival poznań 2011: Wielkie plenerowe widowiska w przestrzeni miasta

La Fura Dels Baus – jeden z najbardziej znanych i nieprzewidywalnych zespołów teatralnych w Europie wystąpi na finał tegorocznego festiwalu Malta. W Poznaniu zagrają także Deuxieme Groupe D’intervention.


Manu Chao wystąpi w Poznaniu na Malcie!


Kolejną muzyczną gwiazdą maltafestival poznań 2011 będzie Manu Chao La Ventura.



maltafestival poznań 2011: Zagraniczne gwiazdy – Jan Fabre, Compania Pippo Delbono, Gisele Vienne, Kornéla Mundruczó

Tematem przewodnim Idiomu w ramach Festiwalu Malta 2011 będzie „Wykluczenie”. O jego przejawach będą opowiadały spektakle pokazywane w głównym festiwalowym programie.

Portishead zagra w Poznaniu na festiwalu Malta

Portishead wystąpi 6 lipca w ramach maltafestival 2011. Informację o poznańskim koncercie podała oficjalna strona internetowa grupy.

Fleet Foxes zagrają na maltafestival 2011

6 lipca będzie dniem koncertowym na tegorocznym maltafestival poznań! Oprócz zapowiadanego już Portishead, wystąpi wtedy jeden z najciekawszych zespołów nu- folkowych – Fleet Foxes.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto