Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FESTIWAL - Roby Lakatos zagra nad Maltą

Marek Zaradniak
Urodzony na Węgrzech, światowej sławy skrzypek cygański Roby Lakatos będzie gwiazdą niedzielnego, plenerowego koncertu "Gwiazdy nad Maltą", którym Filharmonia Poznańska wieńczy kolejny sezon działalności. To zarazem tradycyjny już prezent dla mieszkańców z okazji święta patronów miasta.

W rejonie Nowych Trybun zabrzmią takie przeboje jak suita ze "Skrzypka na Dachu" Jerry'ego Bocka, fragmenty z opery "Carmen" Georgesa Bizeta, muzyka z filmu "Lista Schindlera" Johna Williamsa, "Ta ostatnia niedziela" Jerzego Petersburskiego, muzyka Vladimira Cosmy z filmu "Le Grand Blond" znanego w Polsce jako "Tajemniczy blondyn w czarnym bucie" , "Memory Of Bihary" Ivo Csampai czy "Hejre Kati" Janosa Bihary'ego. Lakatosowi towarzyszyć będą jego zespół oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Zadyryguje mieszkający od wielu lat w Wiedniu Jurek Dybał.

45-letni dziś Roby Lakatos skrzypek o niezwykłej wszechstronności stylistycznej, pochodzi ze znanej rodziny o tradycjach muzycznych. Jako dziewięciolatek został pierwszym skrzypkiem w kapeli cygańskiej, a w 1984 roku ukończył z pierwszą nagrodą studia wiolinistyczne w Budapeszteńskim Konserwatorium im. Beli Bartoka. W latach 1986-1996 ze swoim zespołem występował w brukselskim "Les Ateliers de La Grande Ille". Wybitny skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin do tego stopnia zachwycał się umiejętnościami Lakatosa, że zawsze będąc wBrukseli, znajdował czas, aby go usłyszeć.

Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Trudno go zaszufladkować i pewnie dlatego przylgnęło do niego określenie, że jest "diabelskim skrzypkiem", co odnosi się zarówno do niego jako wirtuoza muzyki klasycznej, jak i improwizatora jazzowego.

Robi Lakatos to nie tylko ceniony instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer. Jego klasyczne opracowania, zachowujące szacunek dla dorobku wielkich kompozytorów, wzmacnia duch węgierskiej muzyki cygańskiej.

Jego lekkie, dowcipne aranżacje będące mieszanką cygańskich zaśpiewów, jazzowych solówek, klasycznych współbrzmień i tanecznych bałkańskich rytmów podbiły cały świat. Mówi się, że gdy Roby Lakatos miksuje muzykę klasyczną z muzyką cygańską o węgierskich korzeniach, zawsze powstaje coś nowego i świeżego czego z przyjemnością słuchają najbardziej wybredni melomani.

Artysta koncertował w czołowych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki. W Poznaniu jedyny raz słuchaliśmy go w Auli UAM w lutym 2004 roku. Wśród tych, z którymi współpracował Roby Lakatos, są m.in. trębacz Randy Brecker oraz skrzypkowie Vadim Repin, Stephane Grapelli, i Maxim Vengerov, z którym sześć lat temu z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpił w koncercie "Genius of the Violin". Dyskografia Roby'ego Lakatosa to 13 płyt kompaktowych zawierających muzykę cygańską, klasykę, muzykę klezmerską i jazz. Jest jednym z "okrętów flagowych" wytwórni Deutsche Grammophon.

GWIAZDY NAD MALTĄ
Nowe Trybuny (ul. Wiankowa 1)
niedziela 27.06, godzina 18
wstęp wolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto