Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Teatrów Tańca: O trudnej sztuce latania

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Najnowszy spektakl Teatru Kompania Primavera - „Ikar” - wzbudza u widzów niepokój. Zarówno przekazywanymi treściami, jak i formą, którą do teatru tańca trudno dopasować.

Publiczność się śmieje, bo przecież z wierzchu pokazywane nam sytuacje są zabawne: gra w klasy, wspomnienie dzieciństwa, wyśmiewający głównego bohatera rówieśnicy. Im głębiej jednak zanurzamy się w postać głównego bohatera, tym robi się mniej zabawnie. I chociaż nie pozwala on nam się poznać do końca, wciąga nas w gęstą nić swojego zmęczonego umysłu, swoich lęków, paranoi, wspomnień, seksualnych urojeń.

W oszczędnej scenografii, głównemu bohaterowi towarzyszy kobieta – nie odzywa się jednak, jest milczącą towarzyszką, dodatkiem, rekwizytem – niczym ubrany manekin.

Z każdą kolejną minutą przedstawienia dziwiło, że znalazł się on w repertuarze Festiwalu Teatrów Tańca - przypominał on bowiem bardziej monodram niż taneczne przesłanie, do których zapewne przyzwyczajeni są bywalcy teatrów tańca. I właściwie oprócz powtarzających się spazmatycznych ruchów głównego bohatera oraz jego nieudolnych prób „poderwania się” do lotu, niczym tytułowy Ikar, publiczność nie doświadczyła innych przejawów ruchu scenicznego, który pozwalałby snuć interpretacyjne wycieczki.

Były za to słowa. Umieszczone w ustach głównego bohatera fragmenty tekstów: Małgorzaty Magnuskiej "Wywiad z Jerzym Kosińskim", Wisławy Szymborskuej "Terrorysta, on patrzy", Wladimira Britaniszski "Krzyk wron", Sylvii Plath  z "Dzienników"  pobrzmiewały na przemian z głośną współczesną muzyką.

Kim więc jest Ikar? Pisarzem? Bohaterem swojej własnej książki? Jak kończy się jego historia? Umiera? A może powraca ciągle żeby przeżywać plątające się ze sobą wydarzenia z pogranicza jawy i swoich własnych fantasmagorii?
Pytania te pozostają bez odpowiedzi.

Przeczytaj także:
Nuno Gomes zaprezentował swoje sztuczki w Poznaniu

Portugalska grupa Companhia de Danca de Almada pokazała, jak należy robić nowoczesny spektakl taneczny. Pantomima połączona z dynamicznym ruchem, zatopiona w muzyce fados, urzekła widzów VI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

Festiwal Teatrów Tańca: Ekspresja oczekiwania

„Nic tylko błękit” Teatru Zawirowania oraz „Spacer” Iwony Olszowskiej obejrzeliśmy we wtorkowy wieczór w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.
Sprawdź, jakie spektakle możesz jeszcze zobaczyć w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca

**czwartek - 20 sierpnia**| piątek - 21 sierpnia | sobota - 22 sierpnia**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto