Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Tradycji Poznańskich po raz pierwszy w Poznaniu! W jego ramach Święto Bamberskie: Korowód osadników, Bambrów przejdzie miastem

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wideo
od 16 lat
W piątek, 5 sierpnia w Poznaniu ruszy Festiwal Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego. W programie warsztaty, pokazy i koncerty, które ukażą wielowymiarowość obyczajów Poznania. To pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Poznaniu. W ramach festiwalu po raz 27. odbędzie się tym razem Święto Bambrów. W programie korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas.

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego 2022 r.

To pierwsza edycja wydarzenia, które ma przybliżyć niematerialne dziedzictwo Poznania. Festiwal potrwa trzy dni, od piątku 5 sierpnia do niedzieli 7 sierpnia. Program ma pokazać bogactwo lokalnych tradycji i zwyczajów. Centrum wydarzeń będzie pl. Kolegiacki. Utrudnione natomiast będzie coroczne przyozdobienie Studzienki Bamberki ze względu na prace remontowe na Starym Rynku.

- Co łączy Bamberkę, Mieszka I, Karola Marcinkowskiego, Powstańca wielkopolskiego, kibica Lecha? Czy tylko wspólne miejsce zamieszkania w mieście nad Wartą? Czy jest coś więcej, co stanowi o naszej poznańskiej tożsamości?

- Na te pytania odpowiedzą organizatorzy i uczestnicy Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Wielowymiarowość programu festiwalowego ma ukazać trwałość poznańskich tradycji oraz wskazać, jak współczesne wyzwania stają się inspiracją do zmian, które w ich obszarze zachodzą. Poznań w końcu ma ponad 1050 lat historii, a zamieszkiwany był przez: Polaków, Niemców, Żydów, Czechów, Włochów, Szwedów, Francuzów, Rosjan, Bułgarów, Ukraińców, a nawet Greków.

Samo słowo festiwal pochodzi z łaciny i oznacza tyle, co radosny, świąteczny, i takie właśnie ma być nasze wydarzenie. Dlatego nie zabraknie w nim spotkań, rozmów, spektakli, koncertów, pokazów i warsztatów dla osób w każdym wieku, a szczególnym punktem programu będzie niedzielny Korowód Bamberski

- mówi Arleta Kolasińska, współautorka Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego 2022 r.: Program

Pierwszego dnia odbędzie się koncert otwierający. Wystąpi Orkiestra Ukulele w Estradzie Poznańskiej. Następny dzień rozpocznie pokaz koziołków na ratuszowej wieży. A popołudnie będzie czasem warsztatów, pokazów rzemieślniczych i kulinarnych, spektakli, animacji dla dzieci i wydarzeń towarzyszących, organizowanych w różnych częściach miasta. Na zakończenie wystąpi zespół Morga. W celu nawigacji po wszystkich wydarzeniach przygotowano specjalną festiwalową mapę.

Atrakcje będą się odbywać na pl. Kolegiackim i Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz w rozmaitych przestrzeniach miasta - od Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez Stare Miasto, aż po Jezioro Rusałka.

Ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście porozmawiają o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości.

- Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przenikają nas tradycje i dziedzictwo. Można je odnaleźć w architekturze naszego miasta, w tym, jakie mamy poglądy i jak o nich mówimy, a nawet w tym, co jemy. Zależy nam na tym, by pokazać, jak wielką inspiracją może być tradycja

- tłumaczy Andżelika Jabłońska, współorganizatorka festiwalu.

Święto Bamberskie

W pierwszą niedzielę sierpnia, jak co roku odbędzie się Święto Bamberskie „Poznanie”. To już 27. edycja. To właśnie w sierpniu obchodzona jest rocznica przybycia osadników z Bambergu (1 sierpnia 1719 r.). Punktem kulminacyjnym będzie przejście barwnego korowodu osadników, Bamberek i Bambrów z Muzeum Bambrów Poznańskich (ul. Mostowa) na plac Kolegiacki (godz. 14) w muzycznej asyście Orkiestry MPK Miasta Poznania. Na czele korowodu pojedzie wóz drabiniasty. Później odbędzie się konkurs gwary poznańskiej i żywa wystawa strojów wielkopolski.

Bambrzy są częścią poznańskiej społęczności od ponad 300 lat. Ten jubileusz uczciliśmy wydaniem albumu "Poznańscy Bambrzy. Historia niezwykła. Jego promocja odbędzie się w piątek, 5 sierpnia, o godzinie 17 w Muzeum Bambrów Poznański

- mówi Ryszard Skibiński z Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto