Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk 2012: Komfortowe kino plenerowe Bałtyk

Redakcja
Filmy z 50 projektorów wyświetlane będą w plenerowym kinie Bałtyk podczas Festiwalu Transatlantyk.

Kino Bałtyk będzie najbardziej komfortowo zaprojektowanym kinem plenerowym!


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki
Transatlantyk 2012

15-22 sierpnia 2012


Seanse pod gołym niebem odbywać się będą na ponad 1500 m kw. powierzchni, filmy emitowane z 50 projektorów jednocześnie dla 100 widzów. 

Przez pięć dni codziennie o godz. 20.30 i 22.30 zobaczymy tu projekcje filmowe z repertuaru Transatlantyku – festiwalu, którego pomysłodawcą i twórcą jest zdobywca Oskara, wybitny kompozytor muzyki Jan A.P. Kaczmarek.

W programie ambitne filmy, które właśnie podczas Festiwalu można zobaczyć po raz pierwszy lub w ogóle jedyny, bo niektóre obrazy nie wejdą do regularnego repertuaru kin.  Seanse zaaranżowane są w wyjątkowych warunkach – na widzów czeka 50 projektorów, każdy w odrębnej, komfortowo zaaranżowanej przestrzeni. Uczestnicy Festiwalu rezerwować mogą dla siebie i swoich znajomych własne 4 m kw. kina łączącego intymny, niemal domowy charakter seansu z uczestnictwem w plenerowej, letniej projekcji. Autorem aranżacji i wyposażenia letniego kina Bałtyk jest firma Meble Vox wprowadzająca nową kolekcję 4You by Vox.

Udział w seansach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja na stronie Festiwalu www.transatlantyk.org. Spodziewając się dużego zainteresowania kinomanów, obowiązywać będzie kolejność  zgłoszeń.

Organizatorzy przygotowali specjalne zabezpieczenia na wypadek deszczowej pogody, jednak proszą o zabranie ze sobą na seans koca i poduszki, na wypadek, gdyby sierpniowe noce okazały się mimo gorących kinowych emocji zbyt chłodne.

Na terenie Kina Plenerowego Bałtyk od 16-20 sierpnia w godz. 13.00-18.00 działać będzie studio filmowe Alvernia. Będzie można zobaczyć jak w rzeczywistości zorganizowane i wyposażone jest zaplecze planu filmowego, jakich używa się kamer.

Rapertuar Kina Plenerowego Bałtyk

16.08 czwartek

20.30

„Tej nocy będziesz mój”

reż. David Mackenzi  (100 min)
22.30

„Fix”

reż. Tao Ruspoli

17.08 piątek

20.30 "Happy, dokument o szczęściu" 70 min.
22.30

„City Island”

reż. Raymond De Felitta

18.08 sobota

20.30

„Jackpot”

reż. Magnus Martens  90 min.
22.30

„Tej nocy będziesz mój”

reż. David Mackenzi

19.08 niedziela

20.30

„Starsza pani znika”

reż. Alfred Hitchcock 96 min.
22.30

„Jackpot”

reż. Magnus Martens 

20.08 poniedziałek

20.30

„Łowca trolli”

reż. André Øvredal 103 min.
22.30

„City Island”

reż. Raymond De Felitta   

Opisy filmów:

Jackpot

reż. Magnus Martens, Norwegia 2011, 90 min

Jeden z najbardziej popularnych współczesnych skandynawskich autorów kryminałów i reżyser uznany przez branżowe „Variety” za jednego z najbardziej obiecujących europejskich twórców. Ów duet to Norwegowie, Jo Nesbø i Magnus Martens, a efektem ich współpracy jest “Jackpot”, szalona czarna komedia, w której wszystko zaczyna się od krwawej jatki.

Gdy Oscar Svendson (Hellum) przytomnieje, uświadamia sobie, że leży w kałuży krwi w sex-shopie, z bronią w ręku, otoczony przez trupy. A także, niestety, przez policję. Detektyw (Henrik Mestad) bierze podejrzanego na spytki, a ten krok po kroku rekonstruuje absurdalną, krwawą i przy tym nieodparcie śmieszną historię facetów z fabryki sztucznych choinek, którzy wygrali na loterii 1.7 miliona koron. I jest to pouczająca historia o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. Martens jest wielbicielem braci Coen i w „Jackpot” nie ukrywa, że inspiruje go styl twórców „Fargo” - jedna ze scen jest zresztą hołdem dla tego filmu. 

Jednak kluczowa scena rozgrywa się w sex-shopie. I też jest swego rodzaju hołdem. Magnus Martens w jednym z wywiadów opowiadał, że w nastoletnich czasach było to dla niego i jego kolegów mityczne, zakazane miejsce położone w równie mitycznej Szwecji, kraju, w którym dostępne były owoce zakazane w Norwegii. Niektóre z nich do dziś budzą dreszczyk emocji- reżyser przyznał ze śmiechem, że po zdjęciach kręconych w sex-shopie okazało się, że zginęło pięć dildo. I już się nie odnalazły.

Tej nocy będziesz mój

reż. David Mackenzie, Wielka Brytania 2011, 80 min


Co się stanie, jeśli na 24 godziny zostaniesz nierozerwalnie związany z drugim człowiekiem? To właśnie przydarza się Adamowi (Luke Treadaway) i Morello (Natalia Tena). Oboje są muzykami – on gra elektro pop w duecie ze swoim kumplem Tyko; ona jest liderką punkowego zespołu The Dirty Pinks. Czekając na występ, wdają się w głupią sprzeczkę, którą słyszy przechodzący obok kaznodzieja.

W imię miłości skuwa ich ze sobą kajdankami, po czym znika z kluczem.

Początkowa frustracja bohaterów z czasem zamienia się w niechętną akceptację, a stąd już tylko krok do prawdziwego uczucia… Ta rockandrollowa komedia romantyczna, umiejscowiona i nakręcona w czasie festiwalu T in the Park w Szkocji, jest wybuchową mieszanką nieprzyzwoitego języka, żądzy, błota i głośnej muzyki. Film świetnie oddaje ducha muzycznych festiwali i dużych koncertów.

Łowca trolli

reż. Andre Ovredal, Norwegia 2011, 103 min


Czy zastanawiacie się, dlaczego w Norwegii jest tak mało chrześcijan? Sytuacja jest znacznie poważniejsza, niż się wydaje.

To wszystko wina Trolli, które przez wieki siały spustoszenie. Przekazy mówią o ich ogromnej sile i równie ogromnej głupocie. Brutalne i nieobliczalne nie wybrzydzają - jedzą wszystko, ale ich przysmakiem pozostaje krew chrześcijan.

Rządy Norwegii od wieków dementują informacje o tych legendarnych stworach i specjalnej, tajnej jednostce, która zajmować się ma ich eliminacją. Sytuacja jest na tyle poważna, że również Polska jest zamieszana w spisek. Do tej pory nikt nie interesował się dziwacznym myśliwym, który rzekomo specjalizuje się w polowaniu na niedźwiedzie. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy grupa upierdliwych studentów zaczyna wokół niego węszyć. Szybko przekonują się, że niedźwiedzie to tylko przykrywka, a rzeczywistość to nie bajka i może zaboleć. Trolle, które znali z "Władców Pierścienia" czy "Harry'ego Pottera", to miłe stworki w porównaniu do paskudztwa, jakie spotkają w norweskich lasach.

Fix

reż. Tao Ruspoli, USA 2008, 90 min


Niszowy film drogi? Telenowela dokumentalna na modłę sztandarowych programów MTV? Oba naraz! Oryginalny film młodego reżysera Tao Ruspoliego zachwycił nie tylko amerykańskich krytyków, ale i samego Olivera Stone'a, który nazwał jego twórcę talentem z własnym, odważnym stylem. A jeśli twórca m.in. "Urodzonych morderców" docenia czyjąś odwagę, wówczas znać, że mamy do czynienia z czymś naprawdę dużym.

Słońce, plaże, Hollywood – z tym najczęściej kojarzy się Kalifornia. Ale nie młodym bohaterom "Fix" – dla nich to ziemia tułaczki bez szans na happy end. Milo i Bella są młodymi dokumentalistami, którym życie przyniosło niezły temat na film. Oto Milo musi odebrać swojego brata Leo z więzienia, a następnie przewieźć go przez cały stan na odwyk. Nie byłoby problemu, gdyby Leo nie okazał się niezrównoważonym szaleńcem z wyniszczonym przez narkotyki mózgiem. Cała trójka rusza w drogę, a kamera Milo i Belli pozostaje przez cały czas włączona...

City Island

reż. Raymond De Felitta, USA 2009, 104 min


Poznaj rodzinę Rizzos, której członkowie mogliby być w o wiele lepszych stosunkach, gdyby tylko mogli mówić sobie prawdę. Największą winę ponosi Tatuś Vince. Ale skoro ten strażnik więzienny nie przyzna się nawet do tego, że „pokerowa noc” to w rzeczywistości zajęcia aktorskie, jak ma się on wytłumaczyć ze swojego nieślubnego syna? Jego córka pracuje jako striptizerka zamiast studiować na wyższej uczelni, a sekretem młodszego Vinnie Jr jest

jego obsesja natury seksualnej dotycząca 24-godzinnej kamery internetowej oraz ponad 130 kg sąsiadki rodziny.

Joyce, żona Vince’a jest skałą w rodzinie, ale od roku nie łączą ją intymne kontakty z własnym mężem i, co nie dziwi, uważa, że „pokerową noc” da się przeliterować jako R-O-M-A-N-S. W momencie, gdy były więzień Tony wkracza w życie rodziny Rizzos, Joyce zaczyna tracić głowę – nie podejrzewa ona nawet, że ten przystojny młody człowiek jest w rzeczy samej jej pasierbem.

„City Island” to zabawna, wzruszająca i mądra historia rodzinna o tajemnicach z przeszłości, które dościgają kłamstwa teraźniejszości, uznająca, że nikt nie jest doskonały – a najmniej nasi najbliżsi.

Starsza pani znika

reż. Alfred Hitchcock, Wielka Brytania 1938, 96 min


Przedostatni film Alfreda Hitchcocka przed emigracją do Stanów Zjednoczonych przyniósł zaskakującą jak na niego dawkę ciepłego humoru. Choć „Starsza pani znika” formalnie w pełni przynależy do gatunku kryminalnego, to jednak jego lekkość, wymieszana z błyskotliwymi dialogami i wartką akcją kierują film nieco w kierunku komedii przygodowej.

Tytułową starszą panią poznajemy w hotelu, położonym bezpośrednio obok zasypanej śniegiem stacji kolejowej. Pani Froy przez sześć lat pracowała jako guwernantka w Bandrice, fikcyjnym państwie w środkowej Europie.

Teraz wraca do Wielkiej Brytanii, ale w oczekiwaniu na odkopanie stacji musi zatrzymać się na noc w hotelu. A tam dzieją się rzeczy dziwne: najpierw ktoś morduje wędrownego, zbierającego drobne do kapelusza grajka, później zaś stara się zrzucić ciężką doniczkę prosto na głowę staruszki.

Pani Froy wsiada w końcu do wagonu w towarzystwie poznanej przypadkowo młodej Angielki Iris, spieszącej na Wyspy by poślubić ukochanego. Zmęczona Iris zasypia w przedziale, a gdy budzi się, pani Froy już nie ma. Co więcej, wszyscy zapytani przez nią pasażerowie zaprzeczają, jakoby ktoś taki w ogóle pojawił się w pociągu. Jedyną osobą, która chce pomóc Iris jest Gilbert, natrętny adorator dziewczyny. Ale to on odkrywa kilka drobiazgów, świadczących o tym, że pani Froy faktycznie istniała i coś mogło jej się stać.

Czytaj więcej o festiwalu Transatlantyk 2012:
Festiwal Transatlantyk 2012: Wielkie bębnienie przeciwko GMO

Po raz drugi na placu Mickiewicza w wielkim bębniarskim happeningu mogą wziąć udział wszyscy przeciwni modyfikacjom genetycznym żywności.

Goście festiwalu Transatlantyk 2012

Julian Sands, Mark Isham, Rolfe Kent, Peter Golub i Leszek Możdżer – to tylko niektórzy goście Transatlantyku 2012.

Transatlantyk 2012: Najlepsze filmy z Sundance

Kilkanaście najlepszych dokumentów i fabuł festiwalu filmowego Sundance 2012 to jedna z najciekawszych propozycji tegorocznego festiwalu Transatlantyk.

Transatlantyk 2012: Glocal Hero Award dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich

Najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012 - przyznawana wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata - trafi do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Festiwal Transatlantyk 2012: Wystąpi Julian Sands!

Znakomity brytyjski aktor Julian Sands zaprezentuje w Poznaniu monodram „A Celebration of Harold Pinter”.

Wszystko o biletach na festiwal Transatlantyk 2012

Na większość propozycji filmowych festiwalu Transatlantyk 2012 obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, za bilety na pozostałe zapłacimy tylko 10 zł!

Zobacz wehikuł Tomasza Opasińskiego w animowanym spocie festiwalu

Animacja stworzona przez duet młodych artystów - Marka Straszaka i Dawida Cencorę, współtwórców kolektywu audiowizualnego Animateria, to poetycka alegoria transoceanicznej podróży, wyprawy w filmowy świat obrazu i dźwięku.

Festiwal Transatlantyk 2012: Będą Konfrontacje!

Kilkanaście filmów zaliczanych do „kina zaangażowanego” złoży się na program specjalnej sekcji Transatlantyk Konfrontacje.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera "Love Free or Die"

Nagrodzoną w Sundance historię Gene Robinsona, biskupa amerykańskiego kościoła episkopalnego, pierwszego w tej wspólnocie zdeklarowanego homoseksualisty, zobaczymy w sekcji Transatlantyk Docs.

Transatlantyk ożywi kino Bałtyk!

Plenerowe kino Bałtyk działać będzie w czasie festiwalu Transatlantyk na placu przed budynkiem Concordii, czyli tam, gdzie stało kino Bałtyk!

Festiwal Transatlantyk 2012: Smaki ambitnego kina


Po raz drugi na festiwalu Transatlantyk widzowie będą mogli wziąć udział w pięciu inspirowanych pokazanymi filmami kolacjach. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, młody utalentowany szef kuchni Hugo Restaurant.

Festiwal Transatlantyk 2012: Nowe Kino Niemieckie - trudne tematy i obiecujące debiuty

Osiem filmów będziemy mogli zobaczyć w ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji Nowego Kina Niemieckiego festiwalu Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera „American Passages”

„American Passages” uznanej dokumentalistki Ruth Beckermann to jedna z tegorocznych premier festiwalu Transatlantyk 2012. Poruszający dokument austriackiej reżyserki, zapis jej wędrówki z kamerą przez Stany Zjednoczone, pokazany zostanie w ramach sekcji Transatlantyk Docs.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera „Cezar musi umrzeć”

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale film braci Tavani „Cezar musi umrzeć” po raz pierwszy zostanie pokazany w Polsce w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal Transatlantyk 2012: Komfortowe kino plenerowe Bałtyk - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto