Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk: Retrospektywa Miloša Formana

Redakcja
amadeusz, milos forman
amadeusz, milos forman archiwum
Filmy jednego z najwybitniejszych twórców kina - Miloša Formana – będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu Transatlantyk. Retrospektywa obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do USA.

Pokazy otworzy  dokument Miloš Forman: co cię nie zabije… Miloša Šmídmajera ukazujący niezwykłe życie i karierę wiecznego outsidera walczącego niezłomnie o własną artystyczną wizję.


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki
Transatlantyk

5-13 sierpnia 2011


 

Poznamy historię reżysera od lat dziecięcych spędzonych w przededniu II wojny światowej, przez słodko-gorzkie lata w komunistycznej Czechosłowacji, które zmusiły go do emigracji i zostawienia rodziny w Europie, po wszystkie walki stoczone już w Ameryce - z producentami, sponsorami, aktorami. Poznamy jego rodzinę i znajomych. Usłyszymy wiele anegdot, opowiedzianych przez samego bohatera z iście czeskim humorem.

Podczas Retrospektywy Miloša Formana pokazane zostaną jego wszystkie filmy, związane z nurtem tzw. nowego kina czeskiego, w tym m.in. Czarny Piotruś, Pali się moja panno czy Miłość blondynki, który przyniósł reżyserowi światowy rozgłos.

Wczesnoamerykański okres twórczości Formana reprezentować będzie m.in. ekranizacja kultowego musicalu Hair, jak również kolejny oscarowy film Amadeusz. Na festiwalu zaprezentowane zostaną również inne dzieła czeskiego artysty: biograficzny film Skandalista Larry Flint o twórcy magazynu pornograficznego Hustler oraz ostatni film Formana Duchy Goi, fabularyzowana biografia Francisco Goyi.

Miloš Forman zauważył kiedyś, że w swoim stosunkowo krótkim życiu (ma dziś 77 lat) przyszło mu żyć w sześciu czy siedmiu różnych politycznych i społecznych systemach: przedwojennej Republice Czechosłowackiej, w komunistycznej Czechosłowacji, w epokach nazizmu, stalinizmu, w czasach dubczekowskiej liberalizacji, wreszcie – w amerykańskiej demokracji.

Ale choć powtarza, że to Stanom zawdzięcza artystyczną i osobistą wolność (nie mówiąc o dwóch Oscarach), cała jego twórczość wyrosła na  - w ogromnym stopniu traumatycznych - doświadczeniach dzieciństwa i młodości. W tematach stricte amerykańskich odnalazł bohaterów, tematy i wątki, które były bliskie jemu samemu: bohaterów, którzy są ofiarami systemu i outsiderami; kwestie przemocy państwa, cenzury, buntu przeciw zastanemu porządkowi  - i jego ceny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto