Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwalu Rzeźby Piaskowej w Poznaniu. Zagrożone gatunki zwierząt "rodzą" się na Malcie

Nicole Fekser
Rozpoczęły się prace nad piaskowymi rzeźbami

Kolejne zdjęcie --->
Rozpoczęły się prace nad piaskowymi rzeźbami Kolejne zdjęcie --->Łukasz Gdak
Zaczął się Poznań Sand Festival, czyli pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej. Dzieła przedstawiające zagrożone gatunki zwierząt powstają na Malcie.

Z 500 ton piasku rzeźbiarki tworzą wyjątkowe rzeźby, przedstawiające gatunki zagrożone – pingwina, koalę, sowę, wilka, nosorożca, wiosłonosa, żółwia olbrzymiego oraz jelonka rogacza.

Czytaj też: Poznań Sand Festival: Wkrótce zaczyna się pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej w Poznaniu [ZOBACZ]

- Moja pierwsza rzeźba piaskowa powstała podczas pobytu na Ibizie. Razem z innymi rzeźbiarzami stworzyliśmy rzeźbę na plaży. Później koleżanka zaprosiła mnie na Festiwal Rzeźb Piaskowych w Gdańsku, zaczęłam jako uczestnik, a teraz jestem współorganizatorką tego wydarzenia – opowiada Elżbieta Blanka, rzeźbiarka, która odpowiada za ogólną koncepcją oraz tematykę Festiwalu Rzeźb Piaskowych.

Tak powstają piaskowe rzeźby - zobacz wideo

- Chcieliśmy uzupełnić nasze portfolio festiwalowe. Mamy już Festiwal Rzeźby Lodowej, który wzbudza duże zainteresowanie i cieszy oko mieszkańców oraz turystów z całego świata. Tematyka jest bardzo aktualna – chcemy uświadomić, że środowisko nie jest odporne na zanieczyszczenia i wiele gatunków wymiera – komentuje Ewa Rutkowska-Krzyżaniak, koordynatorka wydarzenia z urzędu miasta.

Obecnie wszystkie prace są w fazie początkowej – rzeźbom nadawane są pierwsze kształty. Każdy zainteresowany może zobaczyć, jak piaskowe dzieła powstają od podstaw.

- To urok całego wydarzenia – na początku widzimy piaskową bryłę, z której krok po kroku powstaje rzeźba – dodaje Ewa Rutkowska-Krzyżaniak.

Czytaj też: Wakacje z kulturą: Malta zaprasza – od słoni po letni tor saneczkowy

Specjalnie przygotowany piasek – mocno zagliniony, ubijany i nawadniany - umożliwia tworzenie rzeźb w każdych warunkach pogodowych.

- Do materiału nie jest dodawane żadne dodatkowe spoiwo. Piasek zagęszczany jest wyłącznie za pomocą wody – mówi Elżbieta Blanka - Rzeźbienie w piasku jest dziedziną, w której bardzo często trzeba improwizować. Jest to tworzywo naturalne, dlatego bierzemy różne narzędzia, bo nigdy nie wiadomo, jaką metodę obierze się przy tworzeniu rzeźby. Technika zależy od tego, jak piasek reaguje na słońce, wiatr oraz narzędzia.

Prace nad rzeźbami będą trwać do wtorku, 23 lipca.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto