MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fikcyjne konsultacje

Monika KACZYŃSKA
Pracownicy  Cegielskiego boją się, że powstanie montowni silników okrętowych na Wybrzeżu zagrozi ich miejscom pracy. Fot. W. Wylegalski
Pracownicy Cegielskiego boją się, że powstanie montowni silników okrętowych na Wybrzeżu zagrozi ich miejscom pracy. Fot. W. Wylegalski
- To skandal, a nie rozmowa z załogą – powiedział Marcel Szary z Inicjatywy Pracowniczej, komentując czterodniowy termin, w którym związki zawodowe Cegielskiego miały zaopi-niować projekt włączenia zakładów do ...

- To skandal, a nie rozmowa z załogą – powiedział Marcel Szary z Inicjatywy Pracowniczej, komentując czterodniowy termin, w którym związki zawodowe Cegielskiego miały zaopi-niować projekt włączenia zakładów do korporacji wraz z innymi przemysłu stoczniowego.

W Zakładach im. H. Cegielskiego działa pięć związków zawodowych. Ich przedstawiciele otrzymali 12 sierpnia dokument zawierający projekt konsolidacji przemysłu stoczniowego. W ramach tejże konsolidacji Cegielski, stocznie szczecińska, gdyńska i inne zakłady miałyby stworzyć konsorcjum. Związkowcy dostali cztery dni na zaopiniowanie propozycji. Cztery związki odrzuciły je. Piąty - ,,Inicjatywa Pracownicza”, zorganizował pikietę i odmówił ustosunkowania się do dokumentu.

Lekarstwo po chorobie

- Trudno pojąć skąd ta propozycja akurat teraz – mówi Marcel Szary – przewodniczący Inicjatywy Pracowniczej i przedstawiciel załogi w zarządzie spółki. – Teraz większość zakładów związanych z przemysłem stoczniowym, także Cegielski najgorsze ma już za sobą. Są zamówienia, jest produkcja. Jeśli to ma być środek zaradczy – to po czasie.
Kolejna, równie ważna zdaniem Szarego kwestia, to fakt, że z przedstawionego zarządom związków dokumentu nie wynika jasno, w jaki sposób proponowane konsorcjum miałoby powstać. - Wiemy tylko, że miałyby wejść do niego wszystkie zakłady. Jak jednak wyglądałoby zarządzanie takim holdingiem, kto komu by podlegał, dalej pozostaje niejasne. Mówi się też o jakichś inwestorach. Nie wiemy jednak nic konkretnego.
Informacji na temat planów odnośnie powstania holdingu nie udziela też Ministerstwo Gospodarki i Pracy.

Silniki na Wybrzeże?

Związkowcy obawiają się też, że ich losom zagrożą wcześniejsze plany budowy montowni silników na Wybrzeżu. – Z tego dokumentu, który otrzymaliśmy, nic takiego nie wynika, ale wcześniej pojawiały się takie propozycje. Jeśli dalej są rozważane, może się skończyć na tym, że cała produkcja wyniesie się z Poznania. Ale to też jest niewiadoma.
Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej stoją na stanowisku, że aby można było mówić o faktycznych konsultacjach ze związkami, musieliby nie tylko oni sami znać odpowiedzi na te pytania, ale i mieć czas, by rozważyć propozycje rządu zarówno w gronie pracowników Cegielskiego, jak i innych zakładów przyszłego konsorcjum. – Postaramy się doprowadzić do spotkania z załogami stoczni – mówi Szary. – Wystosowaliśmy też do Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Ministerstwa Skarbu list, w którym domagamy się prawdziwej dyskusji także o tym, czy sektor stoczniowy prywatyzować, czy pozostawić go pod kontrolą społeczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto