18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowy Poznań - "Maestro" Agaty Ławniczak

Waldemar Kaiser
Na planie filmu "Maestro"
Na planie filmu "Maestro" Janusz Romaniszyn
"Maestro" Agaty Ławniczak to kolejny film dokumentalny, który przypominamy w ramach cyklu Filmowy Poznań. Jego bohaterem jest Stanisław Hejmowski, poznański adwokat, obrońca w procesach poznańskiego Czerwca 1956 roku.

"Maestro" to kryptonim, jaki Służba Bezpieczeństwa nadała akcji rozpracowywania operacyjnego mecenasa Stanisława Hejmowskiego. To także tytuł filmu wyreżyserowanego przez Agatę Ławniczak, a powstałego w TVP Poznań dla TVP1. Scenariusz dokumentu napisali Agata Ławniczak i Ireneusz Adamski, zaś autorem zdjęć i komputerowej obróbki archiwaliów był Karol Żurawski.

Zobacz też: Filmowy Poznań - "Ułani Andersa" [ZDJĘCIA]

Stanisław Hejmowski na świat przyszedł 22 czerwca 1900 roku w kurlandzkiej Libawie w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec był adwokatem. Szkołę średnią Hejmowski skończył Petersburgu, a studia prawnicze w Warszawie.

Karierę zawodową rozpoczął w Poznaniu. Był asesorem, a następnie prokuratorem Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadził też kancelarię adwokacką. W 1931 obronił doktorat z prawa cywilnego. Okupację przeżył w Warszawie. Do stolicy Wielkopolski powrócił po upadku powstania warszawskiego.

Bezpieka interesowała się Hejmowskim od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku. Mecenas był bowiem znanym prawnikiem. Wraz z adwokatem Janem Kręglewskim bronił gauleitera Kraju Warty Artura Greisera, a także członków antykomunistycznego podziemia w procesach przed sądem wojskowym.

Zobacz też: Filmowy Poznań - "Przypadek Ijona Tichego" (1999)

W marcu 1956 roku Urząd Bezpieczeństwa rozpoczął operacyjne rozpracowywanie Hejmowskiego. Mecenas po Poznańskim Czerwcu'56 podjął się obrony robotników w procesach politycznych. Na sali sądowej dowodził, że przyczyną wybuchu niezadowolenia robotników była sytuacja w kraju. Dał się poznać jako niezłomny, bezkompromisowy i odważny przeciwnik systemu komunistycznego, co spowodowało, że stał się on jednym z głównych wrogów UB w Poznaniu.

Bezpieka rozpętała nagonkę przeciwko Hejmowskiemu. W 1961 roku doprowadziła do tego, że mecenas utracił na pewien czas możliwość wykonywania zawodu adwokata. Uderzyła w niego też rujnującym domiarem podatkowym.

Zobacz też: Filmowy Poznań - "Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy"

Szykanowany obrońca uczestników Poznańskiego Czerwca'56 podupadł na zdrowiu. W 1967 na skutek wylewu doznał prawostronnego porażenia ciała. Zmarł dwa lata później.

Skomentuj:

Filmowy Poznań - "Maestro" Agaty Ławniczak

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto