Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FootBall@...: Wytańczyć futbol

Redakcja
Idea spektaklu „FootBall@...” zrodziła się z inspiracji piłką ...
Idea spektaklu „FootBall@...” zrodziła się z inspiracji piłką ... Cezary Adamski / PTT
Idea spektaklu zrodziła się z inspiracji piłką nożną, atmosferą stadionu i grą. Premiera na MTP już w sobotę!

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca – FootBall@ w reżyserii Ewy Wycichowskiej już przed premierą jest nazywany jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych roku w Polsce. Znany na całym świecie i odnoszący wszędzie ogromne sukcesy zespół Polskiego Teatru Tańca, pod kierownictwem Ewy Wycichowskiej zmierzy się bowiem z tematyką, która w powszechnej opinii do tzw. sztuki wysokiej zupełnie nie pasuje – piłką nożną.

- „Spektakl” jako „gra” i „gra” jako mecz piłkarski mają wspólne źródło antropologiczne, pozwalające je postrzegać nie tylko jako rozrywkę, ale także współzawodnictwo, które przybiera instytucjonalne formy – wyjaśnia prof. Ewa Wycichowska. – „Gra” jest tu elementem podstawowym dla wielu dziedzin, tworzy struktury i hierarchie, reguły i zasady, wreszcie związki społeczne opierające się na zasadzie demonstracji indywidualności i umiejętności budowania harmonijnie współdziałającej zbiorowości. Tak spektakl teatralny, jak i mecz piłkarski dzieją się „tu i teraz”, czas tworzenia jest równy czasowi odbioru, jest „aktor” i „widz, „gra” staje się metaforą obrazu społecznego, a rywalizacja synonimem hierarchii świata.

Ewa Wycichowska i tancerze Polskiego Teatru Tańca w czasie próby "FootBall@..."; fot. Cezary Adamski / PTT

Trening kadry piłkarskiej oraz potrzeba utrzymywania wysokiej formy przez  zawodników, mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w codziennej pracy tancerza, w której to choreograf staje się trenerem, a widz spektaklu najostrzejszym sędzią rozgrywającego się widowiska. Wiele sytuacji na stadionie, jak również formy ruchu na boisku w wykonaniu artystów mogą zaistnieć w widowisku teatru tańca jako metafora artystycznej interpretacji rzeczywistości.



Tancerze Polskiego Teatru Tańca w czasie próby "FootBall@..."; fot. Cezary Adamski / PTT

- Połączenie w jednym spektaklu dwóch z pozoru bardzo odległych dziedzin: tańca i piłki nożnej rodzi nadzieję na nawiązanie dialogu z widzami dotąd niezainteresowanymi uczestniczeniem w życiu teatralnym – dodaje Jagoda Ignaczak, kierownik literacki PTT. - Bywalców teatru stawia natomiast w obliczu zagrożenia zarażenia się footboolowym szaleństwem, które ogarnęło już cały Polski Teatr Tańca.

W FootBall@... zobaczymy całą gamę środków pochodzących z różnych dziedzin sztuki: tańca, ruchu formalnego, plastyki opartej na strukturach przestrzennych, muzyki generowanej za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych instrumentariów, wykorzystaniem multimediów jako źródła kompozycji przestrzeni.



Tancerze Polskiego Teatru Tańca w czasie próby "FootBall@..."; fot. Cezary Adamski / PTT

Ale nie tylko wyczerpujący fizycznie trening i dawanie z siebie wszystko w czasie „spektaklu” łączy tancerza z piłkarzem. Jest też całą gama podobieństw, z których widz nie zawsze zdaje sobie sprawę. Częste kontuzje, przemęczenie fizyczne – to normalny stan w obu zawodach. Jest jeszcze coś, o czym mówi się bardzo niechętnie – brak perspektyw na przyszłość. Piłkarz, podobnie jak tancerz, po przekroczeniu pewnej granicy wieku i zaliczeniu wielu kontuzji staje się… niepotrzebny. Jeśli nie ma drugiego zawodu – nie ma czego szukać na rynku pracy. Nie przewidziano możliwości wcześniejszych emerytur zarówno dla zawodowych zawodników sportowych jak i dla zawodowych tancerzy.



Tancerze Polskiego Teatru Tańca w czasie próby "FootBall@..."; fot. Cezary Adamski / PTT

Nim jednak zobaczymy tancerzy w gotowym już spektaklu będziemy mieli okazję wziąć udział w otwartej próbie FootBall@... - w ramach programu Dotknij Teatru - we wtorek, 27 marca, o godz. 11.00 i 12.00, w Studio Polskiego Teatru Tańca.
- Będzie można nie tylko zobaczyć jak powstaje spektakl, ale także porozmawiać z twórcami, tancerzami, oraz przedstawicielami świata sportu - zapowiada Jagoda Ignaczak.

FootBall@...

Choreografia i reżyseria:  Ewa Wycichowska
Muzyka:  Krzysztof „Wiki” Nowikow (muzyka z cytatami z muzyki symfonicznej)
Scenografia i aranżacja przestrzeni: Piotr Tetlak
Wideo: Daniel Stryjecki
Kostiumy: Ewa Tetlak

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto