Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika na oknach Biocentrum. Czy naukowcy pracują w ciemności?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
„Siedzimy i pracujemy w ciemnościach” opowiada jeden z profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego. Powodem takiej sytuacji są panele fotowoltaiczne zamontowane... na oknach budynku.
„Siedzimy i pracujemy w ciemnościach” opowiada jeden z profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego. Powodem takiej sytuacji są panele fotowoltaiczne zamontowane... na oknach budynku. Robert Woźniak
„Siedzimy i pracujemy w ciemnościach” opowiada jeden z profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego. Powodem takiej sytuacji są panele fotowoltaiczne zamontowane... na oknach budynku.

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Wiele osób, chcąc wprowadzić w życie bardziej ekologiczne rozwiązania, a także obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną, decyduje się na ich kupno i zamontowanie. Najczęściej zakłada się je na dachach lub bezpośrednio na ziemi. Mniej popularne rozwiązanie pojawiło się w Poznaniu. Nie wszystkim się ono jednak podoba.

Zamontowano nam fotowoltaikę nie na dachu, jak to się zwykle robi, ale na oknach. Przez taki wynalazek siedzimy i pracujemy w ciemnościach

– mówi jeden z profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego, pracujący w Biocentrum przy ul. Dojazd w Poznaniu.

Właśnie w tym obiekcie doszło do montażu paneli fotowoltaicznych w mniej typowym punkcie, czyli na oknach. Zdaniem profesora miejsce, w którym się one pojawiły, jest dość problematyczne. Jak zaznacza, zasłaniają one szyby i uniemożliwiają wpadanie światła słonecznego, a zarazem ciepła do pomieszczeń. W efekcie pracownicy mają wykonywać swoje zadania w stosunkowo ciemnych i chłodniejszych salach.

Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wyjaśnia, że panele fotowoltaiczne zostały zamontowane zarówno na dachu budynku, jak i na oknach z dwóch najbardziej nasłonecznionych stron – od wschodu, gdzie znajdują się okna wewnętrznych klatek schodowych, oraz od południa, mieszczą się tam zaś sale pracowników Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa oraz Bioinżynierii.

– Wybór miejsca paneli fotowoltaicznych był przemyślany i brał pod uwagę wcześniejsze zgłoszenia pracowników wydziału, którzy od wielu lat, budynek został oddany do użytku w 2011 roku, narzekali na przegrzewanie się pomieszczeń od strony południowej, szczególnie w okresie letnim

– podkreśla Cieślik.

Tłumaczy też, że w momencie, kiedy Uniwersytetowi Przyrodniczemu udało się otrzymać fundusze unijne na realizację projektu fotowoltaicznego dla ośmiu obiektów, została podjęta decyzja, że w Biocentrum, pozyskując zieloną energię dla tego budynku, można jednocześnie poprawić warunki termiczne w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach.

– Efektem tej decyzji był pomysł montażu żaluzji fotowoltaicznych, co z dotychczas otrzymanych informacji spełniło swoją funkcję

– mówi Cieślik.

Ponadto dodaje, że wcześniej nie otrzymali żadnych zgłoszeń informujących o niewystarczającej ilości światła w biurach:

– To pierwszy taki sygnał, jednak, by nie pozostawiać go bez sprawdzenia, sprawa zostanie skierowana do uczelnianego inspektoratu BHP oraz uczelnianej komisji ds. BHP.

W pomieszczaniach, w których okna zostały zasłonięte przez fotowoltaikę, odbyły się wizje sal oraz rozmowy ze samymi pracownikami. Ich celem miało być wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

– Pojawiły się pojedyncze głosy zwracające uwagę na to, że żaluzje wpłynęły na zaciemnianie biura, ale w przeważającej większości opinie są pozytywne. Pracownicy zaznaczają, że faktycznie mikroklimat pomieszczeń uległ poprawie, natomiast warunki pracy związane z fizycznym czynnikiem miejsca pracy, tzn. oświetleniem w opinii Inspektora BHP są prawidłowe

– dodaje Cieślik.

Najbliższym czasie zostaną podjęte działania związane z modyfikacją montażu żaluzji, które mają wpłynąć na poprawę warunków w salach.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika na oknach Biocentrum. Czy naukowcy pracują w ciemności? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto