Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fragment ulicy Głogowskiej zamknięty od 20 lipca. Prace związane z przebudową rynku Łazarskiej powodują kolejne zmiany w ruchu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Przebudowa rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią 2021 roku. Mieszkańcy zyskają przestrzeń do rekreacji, spotkań, szersze chodniki, więcej też będzie zieleni. Na zupełnie nowe targowisko, które będzie funkcjonowało pod przezroczystym zadaszeniem, wrócą kupcy. Rewitalizacja rynku Łazarskiego będzie kosztować ponad 40 milionów złotych.
Przebudowa rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią 2021 roku. Mieszkańcy zyskają przestrzeń do rekreacji, spotkań, szersze chodniki, więcej też będzie zieleni. Na zupełnie nowe targowisko, które będzie funkcjonowało pod przezroczystym zadaszeniem, wrócą kupcy. Rewitalizacja rynku Łazarskiego będzie kosztować ponad 40 milionów złotych. Robert Woźniak
Kierowcy poruszający się po Poznaniu powinni pamiętać, że w poniedziałek 20 lipca o godz. 9 zostanie zamknięty fragment ulicy Głogowskiej na wysokości rynku Łazarskiego, który od jakiegoś czasu przechodzi przebudowę. Ruch tramwajów nie ulegnie zmianie.

- W rejonie rynku Łazarskiego wiele dzieje się od kilku miesięcy. Pod koniec stycznia rozpoczęły się prace na skwerze imienia Kazimierza Nowaka, a od połowy kwietnia objęły pozostałą część terenu. Obecnie, i jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, toczyć się będą prace ziemne. Wykonana jest już kanalizacja wodociągowa po południowej i zachodni stronie rynku – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Czytaj też: Poznań: Rozpoczyna się przebudowa rynku Łazarskiego. Zmieni się organizacja ruchu. Trzeba usunąć samochody. Od kiedy?

Wykonawca prowadzi roboty elektryczne. Trwają prace kanalizacyjne od strony ul. Calliera. - Stoją już fundamenty pod 26 słupów, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach nad płytą główną rynku – wyjaśnia Parysek-Kasprzyk. - Przy skwerze imienia Kazimierza Nowaka wykonane zostały fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz przygotowane zostały miejsca pod nasadzenia drzew.

Obecnie trwa budowa nowego wodociągu i kanalizacji ogólnospławnej. Montowane są okładziny kamienne na murze oporowym na skwerze im. Kazimierza Nowaka. Równolegle trwa montaż kabli oświetlenia drogowego wokół rynku.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz zmiany na rynku Łazarskim?

Głos Wielkopolski

Zamknięcie fragmentu Głogowskiej

Firma Skanska, która modernizuje rynek, wybudowała wodociąg, obsługujący okolicznych mieszkańców. Teraz przyszedł czas, aby wpiąć go do istniejącej sieci, która biegnie w Głogowskiej. Z tego powodu trzeba zamknąć fragment tej ulicy.

Z ruchu zostanie wyłączony około 100-metrowy odcinek pomiędzy przejściami dla pieszych – tym, które znajduje się na wysokości Sczanieckiej i tym za przystankiem tramwajowym w stronę mostu Dworcowego. Piesi nie będą mogli poruszać się wzdłuż zamkniętego odcinka.

Kierowcy jadący od strony Hetmańskiej przed zamkniętym odcinkiem będą mogli zawrócić na wysokości ul. Chłodnej. To rozwiązanie ma przede wszystkim służyć mieszkańcom Łazarza, natomiast dla pozostałych osób zmotoryzowanych, udających się do centrum miasta przygotowano objazdy.

Sprawdź również: Rynek Łazarski wypięknieje, jeśli miasto dołoży do jego przebudowy około 7 mln zł [WIZUALIZACJE]

Kierowcy zjeżdżając z wiaduktu Kosynierów Górczyńskich, powinni skręcić w lewo w Ściegiennego, potem w prawo w Arciszewskiego, pojechać Reymonta i przez Wyspiańskiego wrócić na Głogowską. Chcąc dostać się samochodem do centrum, można również wybrać trasę przez Grunwaldzką.

Miejski Inżynier Ruchu przypomina, że jadąc od strony Górczyna na dłuższym odcinku nie możliwości, aby skręcić w lewo. Stąd ci, którzy chcieliby dojechać na Kasprzaka czy Matejki powinny skręcić w Krauthofera i dalej pojechać Dmowskiego, Hetmańską i za skrzyżowaniem tej ulicy z Głogowską skręcić w Kasprzaka.

Kierowcy, którzy jadąc Głogowską przejadą skrzyżowanie z Hetmańską powinni skręcić w prawo w Klaudyny Potockiej, potem w lewo w Lodową i Stablewskiego i przejeżdżając przez skrzyżowanie z Głogowską dojadą do Kasprzaka.
Jadącym od Starołęki, Wildy i Dębca zaleca się przejazd Kolejową i dalej Gąsiorowskich, z której to ulicy można skręcić w Głogowską (na wysokości MTP).

Z pewnym utrudnieniem muszą liczyć się jadący Głogowską z centrum w kierunku Górczyna. Tam, gdzie prowadzone będą roboty – na wysokości rynku Łazarskiego – jezdnia zostanie zwężona do jednego pasa ruchu.

Plac budowy

Prace modernizacyjne na rynku Łazarskim przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jego przebudowa ma zakończyć się jesienią 2021 roku. Nie obyło się bez drobnych niespodzianek.

- Podczas prac na rynku napotkano na dwa schrony przeciwlotnicze niezinwentaryzowane na mapie do celów projektowych, na skwerze im. Kazimierza Nowaka i oraz pod główną płyta rynku - twierdzi Parysek-Kasprzyk. - Schron zlokalizowany pod główną płytą rynku w istotny sposób kolidował z infrastrukturą podziemną oraz fundamentami zadaszenia. W związku z tym po uzyskaniu odpowiednich zgód przystąpiono do rozbiórki dużej części schronu.

Rynek po rewitalizacji

Rewitalizacja rynku Łazarskiego będzie kosztować ponad 40 milionów złotych. Mieszkańcy zyskają przestrzeń do rekreacji, spotkań, szersze chodniki, więcej też będzie zieleni (ponad 50 nowych drzew oraz byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe). Powstanie tu możliwość organizacji wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Czytaj też: Kupcy z rynku Łazarskiego już w nowym miejscu. Zostaną tu do jesieni 2021 roku

Północna część skweru im. Kazimierza Nowaka, położonego w sąsiedztwie rynku, stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a kameralny charakter zapewni oświetlenie na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Na zupełnie nowe targowisko, które będzie funkcjonowało pod przezroczystym zadaszeniem, wrócą kupcy, którzy obecnie handlują na tymczasowym targowisku, znajdującym się na parkingu za szkołą muzyczną przy Głogowskiej. Przeprowadzono już testy membrany zadaszenia targowiska.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto