Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuskie spotkania z Algierią

Lilia Łada
Lilia Łada
Dom Bretanii
Francuska muzyka, bliskie spotkania z Algierią, turniej gry w bule i... zupa cebulowa - rozpoczynają się Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii.

Impreza jest organizowana przez Dom Bretanii po raz dwudziesty pierwszy, a dominującym tematem w tym roku jest Algieria - afrykański kraj o skomplikowanej, burzliwej historii i była kolonia francuska. Do dziś kultura kraju nad Loarą wywiera bardzo silny wpływ na Algierię - i odwrotnie.

- Obecność Algierii we Francji jest bardzo silna  - opowiada Elżbieta Sokołowska z Domu Bretanii. - To choćby mieszane małżeństwa albo ludzie, którzy są potomkami francuskich osadników w Algierii, czy mieszkający we Francji Algierczycy.

Pracownicy Domu Bretanii na to, by poświęcić kolejną edycję Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, wpadli znacznie wcześniej niż rozpoczęła się "Arabska Wiosna" - jednak także i z tego powodu jest to bardzo dobry czas, by poznać bliżej algierską kulturę.

Tegoroczne Dni rozpoczną się 17 marca koncertem "Arabskie inspiracje w muzyce dawnej", a 18 marca kino Muza zaprosi wszystkich na Francuski czwartek: w programie kino francuskie, między innymi film "Exils", mocno związany z tematem  algierskim. jedną z głównych ról gra w nim Romain Duris, jeden z najbardziej znanych aktorów francuskich młodego pokolenia.

Innym punktem widzenia na związki francusko-algierskie jest film "Memoire d'Outre-Mer" Claude'a Bossiona, synem francuskich osadników w Algierii. Film został zmontowany z filmów rodzinnych nakręconych w koloniach przez francuskich lekarzy lub oficerów.

- To bardzo ciekawy film, dlatego że pokazuje tę dwuznaczność kolonizacji - wyjaśnia Elżbieta Sokołowska. - To nie tylko fascynacja miejscem i egzotyką, to także dominacja ekonomiczna.

Kolejną niezwykłą propozycją jest wystawa rysunków Stefana Karbowskiego, artysty urodzonego w Montpellier, ale o polskich i hiszpańskich korzeniach. Wystawie jego prac będzie towarzyszyła ekspozycja wyrobów rzemiosła algierskiego przywiezionych przez algierskich kooperantów, czyli ludzi, którzy w latach 80-tych pracowali w Algerii na kontraktach.

Następnym wydarzeniem, tym razem muzycznym, jest koncert Souad Asla Quartet w Blue Note.
- Souad Asla jest młodą, piękną i utalentowaną wokalistką - mówi Elżbieta Sokołowska. - Pochodzi z Sahary i jest wierna tamtejszej tradycji muzycznej, bardziej tradycji czarnych Afrykanów niż arabskiej.

Wśród atrakcji jest też monodram Hacena Sahraoui "Nasreddin et moi", w którym artysta, pochodzący z rodziny algierskich imigrantów, zaprosi widzów do salonu typowego arabskiego domu.

Część "nie-algierską" Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii przygotowali pracownicy Alliance Francaise i... Wydziału Chemii UAM. Alliance Francaise zaprasza na cykl wykładów poświęconych francuskim katedrom i spotkanie z Belgią francuskojęzyczną. Wydział Chemii przygotował natomiast wystawę i spotkania poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie - rok 2011 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji w Collegium Chemicum będzie można obejrzeć wystawę poświęconą wielkiej uczonej, a dr Tomasz Pospieszny, adiunkt Wydziału Chemii, wygłosi wykład o Marii Skłodowskiej-Curie. W kinie Muza będzie można natomiast z tej okazji obejrzeć film "Le Palmes de M. Schutz".

XXI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii zakończy turniej gdy w bule, który odbędzie się w Luboniu. Poza spróbowaniem swoich sił w walce o puchar burmistrza Lubonia zawodnicy będą mogli także spróbować znakomitej i prawdziwie francuskiej zupy cebulowej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto