Fundusze Europejskie dla Ciebie i dla środowiska. Produkcja ciepła może być tańsza i ekologiczna

Materiał powstał we współpracy z NFOŚiGW
Fot. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o.
Udostępnij:
Rozwiązania przyjazne środowisku w ciepłownictwie to jeden z priorytetów rozwojowych polskich miast, aby zadbać o efektywność ekonomiczną i jednocześnie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do powietrza

Zła jakość powietrza i smog nie są efektem wyłącznie niskiej emisji z kilku milionów pieców-kopciuchów, działających w prywatnych domach. Także ciepłownie, ogrzewające budynki wielorodzinne i obiekty użyteczności publicznej, mogą emitować szkodliwe substancje, zwłaszcza jeśli głównie wykorzystują paliwa stałe. Ten problem w znacznym stopniu rozwiązano już w Suwałkach. Dzięki zainstalowaniu nowych kotłów na biomasę duża część ciepła dostarczana mieszkańcom jest „zielona” i tańsza.

Znaczne oszczędności daje też wymiana starych rur transportujących ciepło na nowoczesne oraz zamiana nieefektywnych węzłów ciepła na lepsze technologicznie. Dzięki trzem projektom sfinansowanym z Funduszy Europejskich mieszkańcy płacą mniej za ciepło, sieć jest niezawodna, a powietrze czystsze – z czego korzyść mają i mieszkańcy i turyści odwiedzający ten piękny zakątek Polski.

Fundusze Europejskie dla Ciebie i środowiska. Biomasa – paliwo przyjazne środowisku i portfelom mieszkańców

Ważnym elementem walki ze zmianami klimatu i ich wyhamowaniem jest również przestawienie polskiego ciepłownictwa na produkcję zielonej energii do ogrzewania naszych miast. Tak właśnie jest w Suwałkach, gdzie w Ciepłowni Głównej, ogrzewającej większą część miasta, zainstalowano dwa nowe kotły na zielone paliwo, czyli biomasę. Cała inwestycja, dzięki zastosowaniu zielonej energii, zwiększy moce produkcji ciepła o 25 MW rocznie, jednocześnie zmniejszając emisję szkodliwych substancji do atmosfery, w tym CO₂ o ponad 20 tys. ton rocznie.

W wyniku ocieplania się klimatu nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, o czym świadczy choćby tegoroczna zima, zaś Suwałki określane są popularnie „polskim biegunem zimna”. Dlatego potrzebują efektywnie produkowanej energii, zwłaszcza zielonej, bo to korzyść dla całego regionu, w znacznej części żyjącego z turystyki. Dodatkowo zielona energia z sieci ciepłowniczej pozwala harmonijnie rozwijać się aglomeracji, bez dodatkowej presji na środowisko.

Inwestycję „Budowa instalacji spalania biomasy w PEC w Suwałkach” o wartości prawie 40,7 mln zł, w znacznej części, bo ponad 15 mln zł sfinansowano z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Fundusze Europejskie dla Ciebie i dla środowiska. Zielone ciepło bez awarii i strat

Z tego samego źródła - Funduszy Europejskich - dofinansowane zostały dwa inne projekty na terenie Suwałk, których celem była modernizacja sieci ciepłowniczej. Nie wystarczy bowiem nowoczesne ekologiczne źródło energii, ale ważne, aby jej dostawy były bezpieczne i ciągłe. Dostarczające ciepło do suwalskich odbiorców rurociągi w większości zbudowane zostały w latach 80. minionego wieku i – podobnie jak w innych polskich miastach – są już mało efektywne, głównie ze względu na duże starty ciepła „po drodze” i bardzo awaryjne, co jest dokuczliwe dla użytkowników, zwłaszcza zimą.

Pierwszy z nich to projekt, o wartości 27,1 mln zł, „Przebudowa i termomodernizacja sieci ciepłowniczej w mieście Suwałki w celu poprawy efektywności przesyłania ciepła”, realizowany od prawie trzech lat, potrwa jeszcze do końca 2021 r., ze wsparciem 7,1 mln zł z Funduszy Europejskich. Obejmuje przebudowę ponad 10 km rurociągów. Przebudowa i termomodernizacja zapewnia nie tylko zmniejszenie ilości ciepła potrzebnego do ogrzania i dostarczenia ciepłej wody użytkowej, ale również zwiększa niezawodność dostaw przez mniejszą liczbę awarii i start ciepła podczas przepływu w sieci.

Duże straty ciepła związane i z awaryjnością i z przestarzałą technologią powstają także w stanowiących część sieci tzw. węzłach ciepła. Dwie opisane powyżej inwestycje uzupełnione są więc przez trzecią – projekt „Likwidacja węzłów grupowych w mieście Suwałki w celu poprawy efektywności dystrybucji ciepła”.

Polega on na likwidacji 12 tzw. węzłów grupowych, dostarczających ciepło do budynków wielorodzinnych i zastąpieniu ich przez 49 węzłów indywidualnych, wraz z budową instalacji w poszczególnych budynkach, nowych przyłączy do tych węzłów oraz sieci cieplnej o łącznej długości 2,4 km. Efekty tego przedsięwzięcia, realizowanego od 2018 r., są więc analogiczne: mniej strat to mniej paliwa potrzebnego do produkcji ciepła, ograniczenie szkodliwej emisji – zmniejszenie rachunków dla użytkowników, przy zwiększeniu wydajności i niezawodności dostaw, a co najważniejsze korzyść dla środowiska i naszego zdrowia.
Realizacja tej inwestycji, wartej 6,7 mln zł, była możliwa również dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich ponad połowy tej kwoty 3,4 mln zł. Planowane zakończenie prac to IV kwartał 2021 r.

Fundusze Europejskie dla Ciebie i dla środowiska. Gospodarka mniej emisyjna to konieczność

Zmniejszenie emisyjności gospodarki, czyli unowocześnienie m.in. systemów ciepłowniczych, aby zużywać mniej energii, produkować ją w zrównoważony sposób i emitować jak najmniej szkodliwych substancji do środowiska, w tym CO₂, to klucz do walki ze zmianami klimatu. Jest to możliwe dzięki Funduszom Europejskim, które właśnie uruchamiają nowy budżet, a w nim jeszcze więcej pieniędzy na wymianę emisyjnych systemów produkujących ciepło dla naszych domów, przedsiębiorstw i budynków użyteczności publicznej. A według założeń strategii Unii Europejskiej dot. zahamowania zmian klimatycznych na kolejne lata – The European Green Deal – właśnie biomasa oraz pompy ciepła to dwa najbardziej ekologiczne sposoby na zieloną energię w ciepłownictwie.

Partnerem cyklu „Fundusze Europejskie dla Ciebie i dla środowiska” jest NFOŚiGW

NFOŚ

Materiał oryginalny: Fundusze Europejskie dla Ciebie i dla środowiska. Produkcja ciepła może być tańsza i ekologiczna - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie