Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka już stoi Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka już stoi

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka już stoi. Będzie ono najnowocześniejszym szpitalem pediatrycznym w kraju. Ukończenie prac nastąpi pod koniec przyszłego roku. (© Szpital Wielkopolski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka jest już na półmetku. Pod koniec przyszłego roku najnowocześniejszy w Polsce szpital dziecięcy przyjmie pierwszych pacjentów.

  •  

    Skomentuj

- To priorytetowa i jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji prowadzona przez wielkopolski samorząd - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Zdrowie jest jedną z najcenniejszych wartości naszego życia, tym bardziej jeśli dotyczy ono małych pacjentów Dzięki realizowanej przez samorząd województwa inwestycji najmłodsi mieszkańcy korzystać będą mogli z najnowocześniejszych form terapii oraz wspólnie z rodzicami uzyskają przyjazne warunki do leczenia - dodaje .

Już od lat było wiadomo, że budynki, w których obecnie działa Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu nie przystają do współczesnych standardów. W najgorszej sytuacji jest szpital przy ul. Krysiewicza, mieszczący się w zabytkowych budynkach w ścisłym centrum miasta. Nie dość, że same pomieszczenia są zbyt ciasne i nie nadają się do modernizacji, to sprawę pogarsza jeszcze lokalizacja, utrudniająca chociażby sprawny dojazd karetek, o lądowisku dla helikopterów nie wspominając. Tylko nieco lepiej jest w szpitalu przy ul. Nowowiejskiego czy przy ul. Spornej, gdzie mieści się część poradni medycyny wieku rozwojowego. Ta sytuacja na szczęście wkrótce się zmieni. Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka osiągnęła już półmetek.

Szpital już stoi


Umowa na budowę szpitala została podpisana w październiku 2018 roku. Natychmiast na liczącym trzy hektary terenie ruszyły prace. Przedsięwzięcie jest niebagatelne. Powierzchnia budynku to 30 tys. m kw, podzielonych na ponad 2 tys. pomieszczeń.

- Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Także epidemia korona-wirusa ich nie zakłóciła - informuje Urszula Łaszyńska, rzeczniczka prasowa spółki Szpitale Wielkopolski, realizującej inwestycję. - Obecnie osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Są już zamontowane okna, trwają prace wewnątrz nad rozprowadzeniem wszystkich koniecznych instalacji (w tym poczty pneumatycznej, która będzie działała w szpitalu) i wykończeniem. Są także prowadzone prace elewacyjne oraz wokół obiektu. To między innymi budowa parkingu na ponad 400 miejsc.

Na początku kwietnia zacznie się gruntowna przebudowa ulicy Wrzoska, która będzie drogą dojazdową prowadzącą do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Budynek WCZD, liczący siedem kondygnacji składa się z dwóch skrzydeł, zespolonych łącznikiem. Pełni on funkcję komunikacyjną, mieszcząc klatkę schodową oraz nowoczesne windy. Skrzydło, w którym znajdą się oddziały szpitalne zaprojektowano w kształcie litery H. Taka forma obiektu zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń.

Nowoczesne leczenie w komfortowych warunkach


W WCZD znajdzie się dziewięć oddziałów (m.in. pierwszy pediatryczny SOR w regionie) i poradnie specjalistyczne. Szpital będzie mógł przyjąć jednorazowo 354 małych pacjentów.

Będą oni korzystać z najnowocześniejszego leczenia i diagnostyki. Niemal w całości sprzęt, który znajdzie się w szpitalu (m.in. ultranowoczesny tomograf komputerowy) będzie nowy. Tylko niewielka część urządzeń „przeprowadzi się” ze szpitala przy ul. Krysiewicza.

Powstający obiekt stworzy warunki, które pozwolą m.in. leczyć oparzenia u małych dzieci, także z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik przeszczepów skóry.

Dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny jest oczywiście kluczowy, jednak leczenie szpitalne wiąże się zawsze z dużym stresem zarówno to dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego jest niezwykle ważne, by szpital był tak przyjazny jak to tylko możliwe. By to osiągnąć zaprojektowano kolorowe oznaczenia poziomów w szpitalu. Będzie więc m.in. las, kosmos, czy poziom morski. Wystrój sal także będzie tematyczny.

Pokoje będą jednoosobowe, każdy z własną łazienką oraz miejscem dla opiekunów, którzy w komfortowych warunkach będą mogli towarzyszyć małemu pacjentowi w czasie całego leczenia.

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka zostanie ukończona pod koniec przyszłego roku.

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka i jego wyposażenie to inwestycja, która będzie kosztowała ponad 426 mln zł. Ponad 237 mln zł z tej kwoty to wsparcie unijne w ramach WRPO 2014+. Pozostała część budżetu inwestycji to pieniądze samorządu województwa wielkopolskiego, kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego i dotacja z budżetu państwa.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:




  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków