Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Usługi społeczne w regionie zyskają nową jakość

Monika Kaczyńska
Działania na rzecz włączenia społecznego muszą gwarantować, że  ich odbiorcy będą mieli kontrolę nad swoim życiem i decyzjami
Działania na rzecz włączenia społecznego muszą gwarantować, że ich odbiorcy będą mieli kontrolę nad swoim życiem i decyzjami Grzegorz Dembiński
Fundusze Europejskie. Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na włączenie społeczne można realizować projekty uwzględniające usługi dotychczas niedostępne lub trudno dostępne

Wykluczenie społeczne jest poważnym problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Jest na ogół ściśle powiązane z ubóstwem, choć przyczyny, dla których wykluczenie dotyka całe rodziny, bywają znacznie bardziej złożone.

Według danych Eurostatu poniżej granicy wykluczenia żyje około 1/4 obywateli Unii Europejskiej.

To sytuacja, na której tracimy wszyscy. Osoby , których ono dotyka, wiodą gorsze życie niż mogłyby, z drugiej strony społeczeństwo traci, nie wykorzystując ich potencjału.

Z racji złożoności problemu włączenie społeczne wykluczonych wymaga bardzo różnorodnych, dobrze przemyślanych działań o bardzo szerokim zakresie. Wsparcie, jakie mamy do dyspozycji w ramach WRPO 2014+ z Europejskiego Funduszu Społecznego, umożliwia realizację wielu takich projektów.

W rodzinie i poza nią
- Środki z EFS sprawiły, że w bieżącej perspektywie finansowej pojawiła się możliwość realizacji projektów poprawiających dostęp do usług wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej, projektów poprawiających dostęp do usług opiekuńczych i asystenckich, a także projektów zwiększających dostęp do mieszkalnictwa wspomaganego - mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Zakres konkretnych działań służących włączeniu społecznemu jest bardzo szeroki - podkreśla.

W ramach WRPO 2014+ możliwe jest finansowanie między innymi placówek wsparcia dziennego, asystentów rodziny oraz szkoleń kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej, w tym prowadzących rodzinne domy dziecka.

Wsparcie otrzymają też projekty oferujące usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych w miejscu zamieszkania oraz wsparcie osób, które na co dzień opiekują się swoimi najbliższymi. W ramach pomocy osobom z niepełnosprawno-ściami można sfinansować zatrudnienie ich asystentów.

Zwiększenie dostępności dziennych domów pomocy, a także mieszkań treningowych, to kolejne grupy działań.

Celowość tych projektów nie budzi wątpliwości. Koniec końców mają one doprowadzić do tego, by osoby, które z nich korzystają, wiodły możliwie pełne i samodzielne życie.

- Realizowane projekty mają spełniać 4 najważniejsze warunki - mówi Sylwia Wójcik. - Po pierwsze, muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości danej osoby, a także być najbardziej zbliżone do warunków odpowiadających życiu w środowisku domowym i rodzinnym. Po drugie, muszą umożliwiać odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą. Wreszcie muszą zapewniać, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem, a także zagwarantować, że wymagania organizacyjne nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami mieszkańców. Realizacja tak rozumianych projektów w zakresie usług społecznych ma szansę zapoczątkować nową jakość usług w naszym województwie - podkreśla dyrektor DEFS.

Partnerstwo obowiązkowe
Wyzwania przed realizującymi projekty z zakresu włączenia społecznego są ogromne. Urząd Marszałkowski wynegocjował więc z Komisją Europejską możliwość rozdzielania wsparcia nie tylko w trybie konkursowym, ale i pozakonkursowym dla instytucji powołanych do pomagania, a więc Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na dofinansowanie dla nich przeznaczono łącznie 95 milionów złotych.

Warunkiem dostępu do pomocy unijnej była jednak także współpraca w ramach projektów instytucji starających się o wsparcie z zarówno z ośrodkiem pomocy społecznej, jak i podmiotami ekonomii społecznej (w tym organizacjami pozarządowymi).

- Jak dowiodły projekty, które zostaną dofinansowane, postawienie takiego warunku okazało się strzałem w dziesiątkę - twierdzi Sylwia Wójcik. - Nastąpiła wielka mobilizacja, wszystkie uprawnione podmioty przedstawiły projekty, a roli organizacji pozarządowych w ich przygotowaniu nie sposób nie doceniać - mówi Sylwia Wójcik. - W marcu zakończyliśmy nabór projektów w trybie konkursowym, w kwietniu - pozakonkursowym. Jesteśmy przekonani, że ich realizacja rozpocznie proces deinstytucjonalizacji. W przyszłym roku zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w trybie konkursowym. Usługi społeczne będą bliższe ludziom - lepiej dopasowane do ich potrzeb, szerzej niż dotąd dostępne, pojawią się też takie, których dotąd nie było.

Fundusze europejskie - znajdź dotację
Ogłoszenia o konkursach na dotacje można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory. Obecnie ogłoszonych jest 17 naborów wniosków.

We wszystkich możliwość składania wniosków rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.
Najbliższe to:
Poddziałanie 8.1.2 Kształcenie ogólne - projekty konkursowe (nabór rozpoczyna się 20 czerwca i potrwa do 1 lipca)
Działanie 6.5 Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych (nabór rozpoczyna się 20 czerwca i potrwa do 5 lipca)
Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne (nabór zaczyna się 23 czerwca i potrwa do 6 lipca)

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto