Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Futurystyczny pomysł na Jeżyce

B
Tunel pod ulicą Zwierzyniecką, w którym pomkną tramwaje, deptaki na dachach zabytkowych budynków oraz planetarium i niewielki ogród botaniczny – tak może za kilka lat wyglądać teren przy starym zoo.

Tunel pod ulicą Zwierzyniecką, w którym pomkną tramwaje, deptaki na dachach zabytkowych budynków oraz planetarium i niewielki ogród botaniczny – tak może za kilka lat wyglądać teren przy starym zoo. Dziś w ramach naszego „Jeżyckiego spacerownika” wybiegniemy w przyszłość tej dzielnicy.

Jest przesądzone, że okolice zajezdni tramwajowej i starego zoo będą za kilka lat wyglądały zupełnie inaczej. W miejscu kupionej przez portugalską spółkę REF Eastern Opportunities garażowni tramwajów najprawdopodobniej powstanie centrum handlowe (być może uda się stworzyć tam także muzeum komunikacji miejskiej). Wiadomo też, że nowy wizerunek zyska stare zoo, które stanie się nowoczesnym centrum edukacyjnym.

Już powstała wstępna wizja dla tego terenu, zaproponowana przez projektantów z poznańskiej pracowni MTT Architecture Group. Prawdopodobnie do końca roku projekt zostanie przedstawiony mieszkańcom, żeby mogli wypowiedzieć się na jego temat.

Władze Poznania chcą na tym terenie zachować funkcje rekreacyjne. Ale jest wciąż wiele znaków zapytania. Nie wiadomo, jak zostanie rozwiązany problem budynków dla zwierząt w starym zoo. Nie zapadła decyzja czy zostaną wyremontowane, rozebrane lub całkowicie przebudowane. Według planu specjalistów z MTT, na terenie ogrodu zoologicznego ma powstać ogród botaniczny i alejki spacerowe. Zostanie też małe zoo dla dzieci. Powstaną sale, by nauczyciele mogli przeprowadzać tam lekcje przyrody i zoologii. W grocie nadal będzie można organizować spotkania i konferencje, ale w planach jest tam też budowa planetarium z rozsuwanym dachem.

Architekci proponują także przywrócenie elementów małej architektury, takich jak ławki i lampy, z końca XIX wieku, kiedy ogród założono. Jest koncepcja, żeby budynki gruntownie odnowić i odbudować według pierwotnych planów. Zmienią się jedynie ich funkcje: w słoniarni powstanie małe zoo, w strusiarni i tygrysiarni – zielona szkoła, w ptaszarni mogłoby znaleźć się miejsce na małe przedszkole.

Projekt zakłada połączenie XIX- i XX-wiecznych budynków z nowoczesnymi formami, tak by nie było kontrastu z mającym powstać po drugiej stronie ulicy Zwierzynieckiej centrum handlowym. W zabytkowym gmachu, który obecnie zajmuje Polska Akademia Nauk miałaby powstać ekskluzywna restauracja. Nowością jest też futurystyczny pomysł na poprawę komunikacji miejskiej w tym rejonie, czyli – umieszczenie pod ulicą Zwierzyniecką tunelu, w którym będą jeździć tramwaje.

Wciąż trwa nasz wielki konkurs „Mieszkanie za czytanie”. „Polska Głos Wielkopolski” daje niesamowitą szansę wygrania eleganckiego mieszkania w „Apartamentach przy Kościelnej”. Wraz z naszym partnerem – firmą Longbridge Development Sp. z o.o. zachęcamy do kompletowania kuponów, które ukazują się na naszych łamach. Triumfator naszego konkursu odbierze klucze do kawalerki o powierzchni 35,31 m2 na parterze budynku przy ulicy Kościelnej 33/35 i zostanie sąsiadem znanej aktorki Katarzyny Bujakiewicz. Dodatkowym atutem tego mieszkania będzie taras o powierzchni 8,14 m2 i 18-metrowy ogródek. „Apartamenty przy Kościelnej” utworzy zespół sześciu najwyższej klasy apartamentowców. W ramach inwestycji powstaną 294 apartamenty, o bardzo zróżnicowanym metrażu (od 35 do 82 m2).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto