Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Malta nie zostanie rozebrana? Sprawę bada wojewoda

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wnętrze opustoszałej Galerii Malta w maju 2023 roku
Wnętrze opustoszałej Galerii Malta w maju 2023 roku Adam Jastrzebowski
Narodowy Bank Polski, wspólnota mieszkaniowa z ulicy Kaliskiej oraz dzierżawca lokalu wewnątrz Galerii Malta złożyli skargi na decyzję o rozbiórce poznańskiej galerii. Trafiły one do rozpatrzenia przez wojewodę.

Rozbiórka Galerii Malta wstrzymana

Jak już wcześniej informowaliśmy, w lipcu właściciel Galerii Malta, spółka Beichun, otrzymała zezwolenie na jej rozbiórkę. Tymczasem na decyzję poznańskiego magistratu zostały złożone skargi, które wstrzymują wykonanie decyzji.

- Mieszkańcy chcieliby, aby w wyniku rozbiórki galerii nie powstała nowa zabudowa mieszkaniowa. W przypadku podmiotu dzierżawiącego jest problem związany z umowami wiążącymi przedsięwzięcie z właścicielem galerii, trwająca umowa, kwestia utraty korzyści i tak dalej

- przekazał reporterowi Radia Poznań Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury.

Czytaj także: Wydano pozwolenie na rozbiórkę galerii Malta. Centrum już praktycznie nie funkcjonuje

Decyzję podejmie wojewoda

Jak podkreśla Krzysztof Polasik z Radia Poznań, prawdopodobnie skargę złożył właściciel Malta Squash, obiektu działającego na terenie galerii.

Malta Squash wciąż działa w Galerii Malta w Poznaniu
Właścicieli Malta Squash ucieszyła wiadomość o złożeniu skargi na decyzję o rozbiórce. Facebook/Malta Squash

Firma na swoim profilu w serwisie Facebook nie kryła zadowolenia z takiego obrotu spraw.

- Potrwa to pewnie z pół roku albo i dłużej. Możliwe, że jest to ta wyjątkowa sytuacja, w której sprawność działania naszych urzędów i sądów pozwala z lekkim optymizmem patrzeć w przyszłość, Nie jest też tak, że ciemne chmury nad Maltą się nie zbierają. Gdzieś tam są, powoli gęstnieją, ale w tym roku padać z nich nie będzie - czytamy.

Trzy skargi do wojewody

Złożenie skargi wstrzymuje uprawomocnienie się decyzji o rozbiórce.

- Odwołania wniesione zostały przez trzy podmioty: Reino RF Dywidenda 2 Sp. z o.o. Projekt Inwestycyjny 2 Sp. k., Narodowy Bank Polski i ACS Sport Sp. z o.o. - informuje Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiego.

Teraz urząd musi je rozpatrzyć w ciągu miesiąca. Jeśli okaże się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, rozpatrzenie odwołań potrwa do dwóch miesięcy. Nie oznacza to, że po tym czasie decyzja będzie ostateczna.

- Odwołania wraz z aktami sprawy wpłynęły do Wojewody Wielkopolskiego 31 sierpnia br. Wniesienie odwołania w terminie powoduje, że decyzja nie jest ostateczna i jednocześnie wstrzymuje jej wykonanie. W niniejszej sprawie decyzja przyjmie walor ostateczności po wydaniu decyzji przez wojewodę. Kwestia terminu uzyskania prawomocności decyzji będzie zależała od zaskarżenia rozstrzygnięcia wojewody, bądź jego braku, do wojewódzkiego sądu administracyjnego

- dodaje Jarosław Władczyk, podkreślając że wojewoda może uchylić decyzję, jeśli okaże się że narusza ona prawo. Wtedy miejscy urzędnicy będą musieli ponownie rozpatrzyć wniosek.

Miasto precyzuje odwołania sąsiadów

Cytowany przez Radio Poznań Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP przytacza zarzuty sformułowane przez sąsiadów Galerii Malta. Potwierdza, że odwołanie złożyła także spółka prowadząca Malta Squash. Odwołanie od decyzji złożyła (będąca stroną postępowania) spółka Reyno Dywidenda 2 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt Inwestycyjny 2 spółka komandytowa, która twierdzi że:

  • naruszono zapisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (nierozpatrzenie całego materiału dowodowego, zaniechanie wyjaśnienia wszystkich okoliczności, pominięcie interesów prawnych właścicieli sąsiednich nieruchomości);
  • nieprawidłowo sporządzono projekt rozbiórki;
  • niewłaściwe ustalono krąg stron postępowania;
  • naruszono przepisy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie ochrony zwierząt – nie uwzględniono wpływu prac rozbiórkowych na gatunki chronione zwierząt;
  • uzasadnienie decyzji sporządzono w sposób wadliwy.

Narodowy Bank Polski, nie będący stroną w postepowaniu, zaskarża brak jego uwzględnienia. Obawia się także nadmiernego zapylenia, drgań i wibracji zakłócających prawidłowe funkcjonowanie budynku, który znajduje się w sąsiedztwie galerii.

Odwołanie złożyła także spółka ACS Sport sp. z o.o., która prowadzi Maltę Squash. Skarży się ona takze na to, że nie została uznana za stronę w postępowaniu oraz wyraziła obawy o konieczności zamknięcia działającego w galerii klubu squasha.

Odwołania wstrzymują rozbiórkę

Potwierdza on konieczność wstrzymania rozbiórki do czasu wydania ostatecznej decyzji.

- Inwestor nie może rozpocząć prac rozbiórkowych do momentu wydania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Decyzja nr 44/2023 z dnia 21.07.2023r. nie jest zatem ostateczna - podkreśla Piotr Sobczak.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy budynek zagraża bezpieczeństwo ludzi i mienia. Nadal jednak trzeba uzyskać pozwolenie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Galeria Malta nie zostanie rozebrana? Sprawę bada wojewoda - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto