18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gęsina na św. Marcina. Gdzie w Warszawie można zjeść dania z gęsi?

Redakcja
Sinnet Club

szef kuchni Paweł Kibart
Warszawa, ul. Głogowska 2, tel. 607 666  098

Bulion z gęsiz wędzonymi śliwkami i grzybami 
serwowany z gryczanym ravioli (lub uszkami)

1 korpus gęsi owsianej
2 skrzydełka gęsi
6 marchewek
4 cebule w łupinie
2 pietruszki
1 seler
2 nieobrane główki czosnku
40 g ususzonych kapeluszy podgrzybków
200 g suszonych jabłek i gruszek
10 sztuk wędzonych w dymie polskich
śliwek
4 gwiazdki anyżu
liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól
150 g mrożonych kapeluszy podgrzybków do serwowania

uszka lub pierożki z farszem gryczanym do serwowania

Piekarnik nagrzać do 180° i piec w nim przez 20 minut korpus, przekrojone i pozostawione w łupinie główki czosnku i cebule. Przerzucić do garnka, dodać skrzydełka, włoszczyznę, zioła, suszone owoce i grzyby (z wyjątkiem wędzonych śliwek i kapeluszy świeżego podgrzybka). Zalać 4 litrami wody i gotować na najmniejszym ogniu przez 2,5 godziny. Po tym czasie dorzucić wędzone śliwki i gotować pół godziny. Doprawić solą i pieprzem. Wywar powinniśmy przelać przez sitko, pozostawiając klarowny bulion, oddzielnie grzyby i wędzone śliwki. Grzyby idealnie nadają się do farszu ravioli, a śliwki pokrojone w paski ponownie wrzucamy do zupy. Przed podaniem dodajemy pokrojone w plastry świeże podgrzybki i gotujemy około 10 minut. Serwujemy z dodatkiem gryczanych ravioli lub uszek, do których farsz przygotowujemy na bazie prażonej kaszy gryczanej przepuszczonej raz przez maszynkę do mielenia razem z uprażoną na smalcu gęsim cebulką i kawałkami mięsa z gotowanej gęsi. Możemy również dodać mielone grzyby z bulionu. Farsz wkładamy w klasyczne ciasto do uszek. Idealna zupa powinna być lekko słodka od owoców, lekko grzybowa i z nierozpoznawalnym aromatem anyżu i dymu. 

Agata Wojda – restauracja Opasły Tom, Warszawa

żródło: gęsina.pl
Sinnet Club szef kuchni Paweł Kibart Warszawa, ul. Głogowska 2, tel. 607 666 098 Bulion z gęsiz wędzonymi śliwkami i grzybami serwowany z gryczanym ravioli (lub uszkami) 1 korpus gęsi owsianej 2 skrzydełka gęsi 6 marchewek 4 cebule w łupinie 2 pietruszki 1 seler 2 nieobrane główki czosnku 40 g ususzonych kapeluszy podgrzybków 200 g suszonych jabłek i gruszek 10 sztuk wędzonych w dymie polskich śliwek 4 gwiazdki anyżu liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól 150 g mrożonych kapeluszy podgrzybków do serwowania uszka lub pierożki z farszem gryczanym do serwowania Piekarnik nagrzać do 180° i piec w nim przez 20 minut korpus, przekrojone i pozostawione w łupinie główki czosnku i cebule. Przerzucić do garnka, dodać skrzydełka, włoszczyznę, zioła, suszone owoce i grzyby (z wyjątkiem wędzonych śliwek i kapeluszy świeżego podgrzybka). Zalać 4 litrami wody i gotować na najmniejszym ogniu przez 2,5 godziny. Po tym czasie dorzucić wędzone śliwki i gotować pół godziny. Doprawić solą i pieprzem. Wywar powinniśmy przelać przez sitko, pozostawiając klarowny bulion, oddzielnie grzyby i wędzone śliwki. Grzyby idealnie nadają się do farszu ravioli, a śliwki pokrojone w paski ponownie wrzucamy do zupy. Przed podaniem dodajemy pokrojone w plastry świeże podgrzybki i gotujemy około 10 minut. Serwujemy z dodatkiem gryczanych ravioli lub uszek, do których farsz przygotowujemy na bazie prażonej kaszy gryczanej przepuszczonej raz przez maszynkę do mielenia razem z uprażoną na smalcu gęsim cebulką i kawałkami mięsa z gotowanej gęsi. Możemy również dodać mielone grzyby z bulionu. Farsz wkładamy w klasyczne ciasto do uszek. Idealna zupa powinna być lekko słodka od owoców, lekko grzybowa i z nierozpoznawalnym aromatem anyżu i dymu. Agata Wojda – restauracja Opasły Tom, Warszawa żródło: gęsina.pl materiały prasowe Slow food
Oprócz Rogali Marcińskich, dzień św. Marcina słynie z pieczonej gęsi. Z inicjatywy Slow Food Polska już po raz piąty rusza akcja Gęsina na św. Marcina. Do 1 grudnia wybrane restauracje będą serwować gęsinę w wydaniu autorskim. Do tego dołączy pierwsze, polskie Wino Świętomarcińskie z Winnicy Srebrna Góra. Akcji Gęsina na św. Marcina towarzyszy konkurs na najlepszy restauracyjny przepis. Sprawdźcie, w których stołecznych restauracjach można zjeść gęsinę.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto