Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści piszą swój najważniejszy sprawdzian

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Koniec kwietnia jest już tradycyjną porą pisania egzaminów gimnazjalnych. Na pierwszy ogień poszła część humanistyczna.

Dla gimnazjalistów jest to najważniejszy z dotychczasowych sprawdzianów, podsumowuje on bowiem trzyletnie okres nauki na tym etapie edukacji. Nic więc dziwnego, że przygotowania do niego rozpoczynają już o wiele wcześniej.

- Nasi uczniowie pierwszy próbny egzamin gimnazjalny piszą już w drugiej klasie, natomiast przed samym egzaminem mają jeszcze jedną próbę, zatem przygotowani powinni być bardzo dobrze, zarówno pod względem technicznym jak i merytorycznym - opowiada Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu. - Zawsze też na dzień przed egzaminem mamy specjalne spotkanie z uczniami, na którym jeszcze raz przypominamy im o wszystkich sprawach technicznych.

Dyrektor uważa, że ze strony szkoły zrobiono wszystko, aby dobrze przygotować uczniów do wyzwania jakim niewątpliwie jest egzamin.

- Właśne poprzez te podwójne egzaminy próbne uczniowie powinni być dobrze przygotowani, ale ma to też służyć zminimalizowaniu stresu, jaki odczuwają przed egzaminem - mówi. - To jest bardzo istotny egzamin dla uczniów, ponieważ decyduje o przyjęciu do wybranego liceum. Ale jest to też bardzo ważny sprawdzian dla nauczycieli i całych szkół. Dzięki ujednoliceniu egzaminu możemy łatwo porównywać się z innymi szkołami. Możemy też łatwo zobaczyć, co robimy dobrze a nad czym musimy jeszcze popracować.

Dyrektor ZSMS nr 2 zauważa też, że z racji podobieństwa egzaminu gimnazjalnego do matury, jest to swoiste przetarcie przed egzaminem kończącym liceum.

Co zaś sądzą o tegorocznych pytaniach sami uczniowie?
- Łatwo było, co prawda natknąłem się na kilka pojęć, których nie znałem, ale było ich niewiele - opowiada Adrian Łaźniewski, gimnazjalista z ZSMS nr 2. - Generalnie uważam, że poszło mi dobrze.

Podobnym optymizmem wykazywał się Jakub Ciszkowski, chodzący do tego samego gimnazjum.
- Poszło mi dobrze. Co prawda zaskoczył mnie temat rozprawki, ponieważ był bardzo ogólny, ja natomiast spodziewałem się czegoś bardziej szczegółowego. Ale mimo wszystko egzamin był łatwy. Wcześniej pisaliśmy testy próbne i one były trudniejsze.

Taką samą refleksą podzieliła się z nami Diana Szymkowiak, szkolna koleżanka Jakuba.
- Test był łatwy, a teksty zrozumiałe. Było na pewno łatwiej niż na egzaminie próbnym. Co prawda w jednym zadaniu nie wiedziałam, o co chodzi, ale to tylko jedno.

- Testy nie były trudne. Spodziewałam się takiego tematu, jednak już temat rozprawki trochę mnie zaskoczył - mówiła tuż po wyjściu z sali Agata Cegielska. - Myślę jednak, że ogólnie poszło mi dobrze.

Już po 14 w naszym portalu opublikujemy arkusze egzaminacyjne.

Czytaj także:

Egzamin gimnazjalny 2010 część matematyczno-przyrodnicza: pytania i odpowiedzi, arkusze, wyniki

Tutaj znajdziecie wszystkie informacje dotyczące części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego 2010 z roku 2010 i lat poprzednich - odpowiedzi, arkusze, rozwiązania i wyniki części matematyczno-przyrodniczej.

Egzamin gimnazjalny 2010 część humanistyczna - pytania i odpowiedzi, arkusze, wyniki

Tutaj znajdziecie wszystkie informacje dotyczące części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego 2010 z roku 2010 i lat poprzednich - odpowiedzi, arkusze, rozwiązania i wyniki części humanistycznej.

Egzamin gimnazjalny 2010 języki obce - pytania i odpowiedzi, arkusze, wyniki

Tu znajdziecie wszystkie informacje dotyczące części egzaminu gimnazjalnego 2010 z języków obcych (niemiecki, angielski, hiszpański, rosyjski, włoski, francuski) z roku 2010 i lat poprzednich - odpowiedzi, arkusze, rozwiązania i wyniki części humanistycznej.

Egzamin gimnazjalny 2010 – pewniaki, przecieki, „sprawdzone” tematy

Arkusze z zadaniami i odpowiedziami do egzaminu gimnazjalnego można już bez problemów znaleźć w Internecie. Za "pewniaki" i "sprawdzone tematy" trzeba jednak zapłacić.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto