Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Godzina dla Ziemi w Poznaniu

Lilia Łada
Lilia Łada
Most Świętego Rocha bez jednego światła, ciemna Katedra, Ratusz, Fara i Teatr Wielki oraz... impreza latarkowa w ZAK-u - w ten sposób Poznań przyłączy się do Godziny dla Ziemi.

Tego dnia dokładnie o 20.30 wszyscy ci, dla których ważna jest ochrona środowiska i ochrona klimatu, zgaszą światła na jedną godzinę, by w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla działań proekologicznych. Swoje wsparcie w ten sposób manifestują nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, instytucje publiczne - i miasta. Tradycyjnie do akcji przyłączył się także Poznań.

Władze miasta zadecydowały, że tego dnia na godzinę zgaśnie oświetlenie
mostu św. Rocha, Katedry, mostu bpa Jordana, Urzędu Miasta, Fary, Ratusza, Zamku i Bazaru. Nieoświetlony będzie także Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich i wielu innych obiektów.
Do akcji włączył się hotel Sheraton - tu nie będzie się palił neon hotelu, zgasną wszystkie światła zewnętrzne. Te w pomieszczeniach restauracyjnych i barowych zostaną przyciemnione, a gdzie się da - zastąpione świecami i lampionami.

Klub ZAK z kolei zaprasza z okazji Godziny dla Ziemi na "Imprezę latarkową". Wstęp na nią będą mieli tylko ci, którzy przyjdą z latarkami - i przy latarkach będzie się też odbywać zabawa tego wieczoru. Impreza rozpocznie się o 20.

Po raz pierwszy akcję Godzina dla Ziemi zorganizowano 31 marca 2007 roku w Sydney w Australii - podczas niej na godzinę zgasło światło w ponad dwóch milionach biur i mieszkań. Rok później w Godzinie dla Ziemi wzięło udział 100 milionów osób z 35 krajów - w tym także Polska. W Poznaniu wygaszono wówczas między innymi iluminacje fasady Ratusza, Katedry, mostu św. Rocha i Zamku. Stolica Wielkopolski była jednym z dwóch - obok Warszawy - miast, które wzięły udział w akcji.

W tym roku akcja ma rozpocząć się na Wyspach Chatham na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii i objąć swoim zasięgiem 25 stref czasowych, 930 miast i 80 krajów  na całej kuli ziemskiej. Według szacunków weźmie w niej udział ponad miliard osób!

Organizatorzy i uczestnicy Godziny dla Ziemi mają nadzieję, że tak szerokie poparcie dla akcji skłoni rządy wielu krajów do większej dbałości o ochronę środowiska. Od XIX wieku średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,7 st. C, co zdaniem ekspertów może doprowadzić do szybszego topnienia lodowców i nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, a w efekcie - zagrożenia istnienia życia na ziemi.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto